Sanayi müzesine bir ödül daha

Geçen hafta Vakıflar Özel Ödülü'ne layık görülen Türkiye'nin sanayi ve teknoloji tarihini barındıran ilk ve tek müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi...

İSTANBUL - Geçen hafta Vakıflar Özel Ödülü'ne layık görülen Türkiye'nin sanayi ve teknoloji tarihini barındıran ilk ve tek müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, bir ödül de Kültür Bakanlığı'ndan aldı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bakan İstemihan Talay başkanlığında toplanan Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Değerlendirme Kurulu'nun, Rahmi M. Koç Müzesi'ni büyük ödüle değer gördüğü belirtildi.
Rahmi M. Koç Müzesi, 'zengin bir koleksiyonuna sahip olması, idari yapısı itibarıyla Türkiye'deki özel müzeler arasında önemli bir konumda bulunması, alanında tek olması' nedeniyle ödüle değer görüldü. Hasköy Tersanesi'nde kurulan müze, temmuz ayında açılmıştı.
Rahmi Koç: Değeri bir kat daha arttı
Ödül üzerine bir açıklama yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, "Kültür Bakanlığı'nın 2001 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmesi, müzemizin değerini bir kat daha artırdı" dedi.
Müzenin Lengerhane bölümünün 1994'te açıldığını belirten Koç "Bu bölüm 1996'da Avrupa Konseyi tarafından 'Yılın Müzesi Özel Ödülü'ne layık görülmüştü. Geçen hafta Vakıflar Özel Ödülü'nü aldık. Kültür Bakanlığı'nın büyük ödülünü de almamız bizlere daha fazla şevk verdi. 2002 yılında sanata hizmet için daha çok çalışacağız" şeklinde konuştu. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 'yap-işlet-devret' modeliyle aldıkları Ankara Kaleiçi'ndeki Çengel Han'ı restore ettiklerini de ifade eden Koç, "Müzenin bir bölümünü oraya taşıyarak Ankaralıların hizmetine sunacağız" dedi. (Kültür Sanat)