'Sanıldığı gibi depresif değiliz'

'Asphalt Ribbons'taki sorun neydi de o isim altında çalışmaktan vazgeçip 'Tindersticks'i kurdunuz?

'Asphalt Ribbons'taki sorun neydi de o isim altında çalışmaktan vazgeçip 'Tindersticks'i kurdunuz?
'Asphalt Ribbons'ın bizim için kötü bir başlangıç olduğunu düşünmüyorum. Ancak albüm yapma aşamasına geldiğimizde müzikal açıdan kendimize karşı dürüst olamadığımıza karar verdik ve bıraktık. Sonra da adımızı
'Tindersticks' olarak değiştirip yeniden başladık.
Nick Cave, Scott Walker, Ian Curtis gibi isimler ile birlikte anılmak nasıl bir duygu?
İnsanların bizi onlarla karşılaştırmalarının doğal olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni sanırım tıpkı saydığın isimlerde olduğunu gibi Stuart'ın da derinden gelen bir sesle şarkılarını mırıldanması. İlk yıllarımızda
özellikle Nick Cave ile aramızdaki benzerlikler üzerinde duruluyordu. Ancak aradan yıllar geçti ve artık biz de kendi müziğimizi, tarzımızı oturttuk.
'Curtains' gibi anlaşılması güç bir albümden sonra 'Simple Pleasure' gibi hislerinizi doğrudan aktaran, daha sade bir albüm yapma fikri nereden çıktı?
'Curtains'ın çok farklı bir karmaşası vardı. O albümde sınırları zorladık, özellikle sound açısından. Bunun ardından da gittiğimiz yolu değiştirme kararı aldık. Çünkü müziğimizi sürekli yenilememiz gerektiğini düşünüyoruz. 'Simple Pleasure'da da bunu yaptık. Duygu açısından değil ancak anlatım açısından daha basit, daha sade bir yol seçtik bu albümde.
Peki yeni albümünüz 'Can Our Love'da bizleri diğer albümlerinize kıyasla ne gibi değişiklikler bekliyor?
'Simple Pleasure'dan oldukça farklı. Çok daha özgürce kaydedilmiş bir albüm. Üzerinde çok kafa patlatmadık, içimizden geldiği gibi, bize zevk verecek şekilde yaptık 'Can Our Love'ı.
Grubun müziği üzerindeki bu melankolik havanın kaynağı nedir?
Aslında müziğimiz insanların dediği kadar melankolik değil. Öyle sanıldığı gibi etrafta depresif bir havayla dolaşmıyoruz. Albüm yapmak için bir araya geliyoruz. Ve sonuçta ortaya çıkan sound, duygularımızı yansıtıyor.
Peki Coldplay, Travis, Stereophonics gibi yeni Britanyalı gruplar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Müzikleri hoş. Tümü de kolayca akılda kalan şarkılar yapıyorlar. Ancak onlarda beni duygusal açıdan derinden etkileyebilecek bir şey bulabildiğimi söyleyemem.