Sanki Metropolis bayramı

Bugün, tarihe 'Metropolis bayramı' olarak geçer mi bilemiyoruz. Ama, garip bir tesadüfle her şey o kadar üst üste geldi ki, neredeyse insanın bu bayramı ilan edesi geliyor.

İSTANBUL - Bugün, tarihe 'Metropolis bayramı' olarak geçer mi bilemiyoruz. Ama, garip bir tesadüfle her şey o kadar üst üste geldi ki, neredeyse insanın bu bayramı ilan edesi geliyor. En iyisi daha fazla laf kalabalığı yapmayalım ve yukarıdaki sözleri bize söyleten bu gelişmeleri size tek tek sayalım.
Belleğimiz 'Metropolis'
Dışavurumcu Alman sinemasının dâhi rejisörü Fritz Lang'ın klasikleşen sessiz bilimkurgu filmi 'Metropolis', geçtiğimiz yaz Alman makamlarınca Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu UNESCO'nun
'Dünyanın Belleği' projesine önerilmişti.
Avusturya asıllı Amerikalı yönetmenin 1926 tarihli bu başyapıtı, UNESCO'nun söz konusu projesine giren ilk sinema eseri oldu.
Filme ödülü, bu akşam Bonn'da yapılacak özel bir törenle takdim edilecek. Törende besteci Alyoşa Zimmermann'ın yeni versiyonuyla seslendireceği özgün müziğiyle bir kez daha gösterilecek olan 'Metropolis', geçtiğimiz yıllarda Frederic Murnau Vakfı tarafından restore edilmiş ve sinemaseverlerle yeniden buluşturulmuştu. 1927 yılında gösterildikten sonra ortadan kaybolan başyapıt, yıllar süren aramaların ardından vakıf tarafından bulundu ve filmin orijinal 'kurdelası' şubat
ayındaki Berlin Film Festivali'nde izleyici karşısına çıktı. UNESCO'nun dünya kültürel mirasını korumak amacıyla başlattığı
'Dünyanın Belleği' projesi, 1992 yılında başlamıştı.
Bu akşam İstanbul'da!
Bu 'güzide' olayla aynı güne rastlayan bir diğer 'Metropolis' hadisesi ise, en çok elektronik müzik tutkunlarını ilgilendiriyor.
Geçtiğimiz yıl aynı adla piyasaya çıkardığı
'Metropolis' film müziği albümüyle dikkati çeken elektronik müzik 'devi' Jeff Mills, Carlsberg'in Urban Bug ve Kod Müzik işbirliğiyle düzenlediği 'Electronic Music Days 1' kapsamında bu akşam Beyoğlu AFM Fitaş'ta 'Metropolis'e 'yeni sesini' verecek. Film için düzenlediği 15 parçalık albümü filmle aynı anda sunacak olan ünlü DJ Mills'in projesiyle yaşanan 'Metropolis coşkusu'na eklenen son halka ise, 10 Kasım tarihinde sona erecek olan 'Yeni Metropolis' sergisi.
Borusan Sanat Galerisi'nin New York'lu küratör Elga Wimmer imzasıyla sergilediği
'Yeni Metropolis' sergisi, çoğunluğu New York'lu genç güncel sanatçıların modern teknolojiyi ve günümüzde yarattığı etkileri sanat aracılığıyla ifade eden eserlerden oluşuyor. Sergiye yapıtlarıyla Jeremy Blake, Oladele Bamgboye, Sleter Bradley, Jonathan Horowitz, Pipilotti Rist, Julia Scher, Paul Pfeiffer, Steven Pippin, Frank Scurti ve Ricardo Zulueta katılıyor.
Film ve fotoğraf disiplinlerinin enstalasyonlarla harmanlandığı sergide, bilgisayar teknolojisi, medyatik iletişim ve animasyonun olanaklarını kullanan sanatçılar, 'modern' teknolojinin eksileri ve artılarını gündeme getiriyor. Sanatçılar sergiyle, tıpkı Paul Pfeiffer'in dijital video yapıtında güneşin ve ayın okyanusa batışını eriyorlarmışçasına sunmasında olduğu gibi, 'doğadan kaçışı' yeniden vurguluyor. DJ Jeff Mills'in 'Metropolis' gösterisi saat 21.00'de AFM Fitaş'ta ücretsiz (0212 293 20 65), 'Yeni Metropolis' sergisi ise Borusan Sanat Galerisi'nde (0212 292 06 55) 10 Kasım'a kadar görülebilir.
Gerçekleşen kara bir ütopya
Fritz Lang'ın 120 dakikalık siyah beyaz sinema klasiği 'Metropolis'e adını veren kentte her şey, 2020 yılında karıncalar gibi çalışan köle işçiler ordusunun işlettiği, devasa makineler arasında geçiyor.
Kentin labirent misali döküntü yeraltı mahallelerinde yaşayan kitlelerin üzerinde ise, hükmeden kesimin 'asma bahçeler'de sürdüğü sefa gözler önüne seriliyor. Ancak kentin efendisi John Fredersen'in oğlu Freder, bir gün bahçelerin kapısı önünde, aç çocuklar arasında güzel Maria'ya rastlıyor.
Kıza vurulan Freder onu takip edince yaşanan sefalete tanık oluyor ve film, sürpriz gelişmelerle devam ediyor.