Sanki rüyam gerçek oldu

Sanki rüyam gerçek oldu
Sanki rüyam gerçek oldu

Andy Butler ın grubu Hercules and Love Affair in kadrosuna yeni katılan isim Gustaph (altta).

Yarın akşam Parkorman'da gerçekleştirilecek Electronica festivalinin yıldız gruplarından biri de Hercules and Love Affair. Canlı performansları zihinlere kazınan ekibin yeni vokalisti Gustaph'a telefonla bağlandık

Büyük umutlarla gittiğiniz her konser / performansta elinizde bira, görev gereği sallanmakla yetinmeye başladıysanız bir sorun olduğu doğru. Ama konser trafiğinden bu kadar usananları bile coşturacak güçte ekipler var neyse ki… Misal, bir Hercules & Love Affair konserinden, kendinizi bile hayretlere sürükleyecek figürlerle dans etmeden ayrılmanız zor. Dans pistlerinin dâhisi Andy Butler’ın ekibi, bir kez daha, bu sefer Electronica vesilesiyle İstanbul’da. Yarın gerçekleşecek performans öncesi grubun yeni vokal desteği, Steph Caers’e ya da sahne adıyla Gustaph’a bağlandık… 

Hercules & Love Affair’le nasıl bir araya geldiniz?
Aslında çok yeni bir olay... Ben Belçika’da Brüksel’e 20 dakika uzaklıktaki Ghent’tenim. Bir DJ arkadaşımla birlikte old-school house kayıtlarını çaldığımız performanslar sergiliyorduk. Kendi işlerimiz de o eski house tarzı üzerine kurulu. Bir mekânda da Andy’den (Butler) sonra çıkmıştık. Performans öncesinde Andy’yle tanışıp ne kadar büyük bir hayranı olduğumu söylemiştim. Sonrasında Andy benim gösterim için orada kaldı. Sonrasında yanıma gelip sesimi ne kadar beğendiğini söylediğinde zaten dünyalar benim olmuştu. Bir hafta sonra ise ortak bir arkadaşımızı arayıp beraber şarkı yazmayı, onun bazı kayıtlarına vokal yapmayı isteyip istemeyeceğimi sormuş. Ondan sonra da Andy’nin çalıştığı Viyana’ya gittim. İstediği şarkıyı söyledim. Herkes sonuçtan memnun kaldı. Dört haftalık Avustralya turnelerine katıldım. O turneden itibaren de artık grubun bir üyesi gibiyim. 

Tüm bu süreç, sanki rüyanızın gerçekleşmesi gibi…
Tabii ki. Kesinlikle öyle. İlk Hercules & Love Affair albümünü dinlerken şarkıları hep kendi söylediğimi hayal ederdim. ‘Blind’ı ilk dinlediğim zamanı hatırlıyorum. Delirmiştim neredeyse. İkinci albüme de bayılırım. ‘Painted Eyes’ en sevdiğim şarkıdır ve şimdi onu ben söyleyebiliyorum. Tamamen rüyam gerçekleşti yani. 

Hercules & Love Affair’le çalışan tüm şarkıcılar sonrasında hep dünya çapında meşhur oldular. Nedir sebebi sizce?
Bence Hercules & Love Affair, hep yeni ve çığır açıcı niteliklere sahip insanları pop ve dans müziğine kazandırıyor. Ana akım kadar underground bir kitle de Hercules & Love Affair’i takip ediyor. Aynı zamanda çok iyi bir basamak… Çünkü Andy Butler gibi bir yetenekle çalışma şansına erişiyorsunuz. Müzik dışında da birçok noktada ilgi çekici bir grup Hercules & Love Affair. Queer özelliklerini açıkça benimseyen bir grup. Modayla da içli dışlı bir ekip. Çünkü görselliğe de büyük önem veriliyor. Yani birçok başka alanda saygınlık sahibiler ve eğilimleri belirliyorlar. İnsanlar da o yüzden takip ediyor Hercules & Love Affair’i. 

Vokal olarak önceki Hercules & Love Affair vokalistlerinden nasıl ayrılıyorsunuz?
Kim Ann Foxman, Shaun Wright, Antony Johnsons… Hepsi inanılmazdı. Hepsinin özgünlüğüne hayranım. O yüzden hiç kendimi karşılaştırmadım. Benim için provalarda önemli olan bir yandan kendi sesimi bulmaya, şarkıların kendi dünyamla çakışan yerlerini bulmaya diğer yandan da orijinal hallerine bağlı kalmak oldu. Şansıma bu sesi de çabuk buldum. O yüzden de orijinal olanı taklit etmeye çalışmadım. Çünkü orijinal versiyonları zaten halihazırda inanılmaz güzellikteler. 

Kendi dünyanız, Hercules & Love Affair dünyasıyla çakışıyor mu?
Bence öyle çünkü 80’lerin sonu ve 90’ların başında büyüdüm. Ve o dönemdeki müziklere hep bağlı kaldım, çocukken dinlediklerimi şimdi de dinliyorum. Andy’nin de Chicago tarzının ilk ortaya çıktığı yıllara, house’un erken dönemine çok ilgi duyduğunu da biliyorum. House’da eski usul soul kadınlarının yüksek oktavlı vokallerinin ham ritimlerle bir araya getirilme şekline bayılıyorum. Bence o noktada Andy’yle dünyalarımız çakışıyor. Çünkü aynı referanslara odaklıyız. 

Andy Butler’la müzikal zevkleriniz ve bu referanslar üzerine konuşur musunuz?
Her zaman, her zaman… Tüm grup sürekli müzik üzerine konuşur. Ve çok farklı fikirler çıkar ortaya. Andy mesela mellow caz da çok sever. Bazen önce mellow sonra da tüm bir Kate Bush albümünü baştan sona dinleriz. 

Andy Butler’la çalışmak nasıl? Grupta her şey onun enerjisine mi bağlı yoksa sizi bir orkestra şefinin yönettiği gibi mi yönetiyor?
Andy Butler, yüzde yüz kaptan. Orası kesin. Sezgilerine ve içgüdülerine göre ilerliyor. Ama aynı zamanda bir işbirliği de var. Stüdyoya beraber girdiğimizde hep fikirler karşılıklı uçuştu, açık bir ortam vardı. Bence Andy Butler kesinlikle iyi müziğe nasıl ulaşabileceğini biliyor ve onu o doğrultuda götürecek insanları çevresine topluyor. O yönde gitmek için birbirimize ihtiyacımız var. 

Bugünün dans müziği sahnesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hercules & Love Affair’in bu ortamda daha sofistike kaçtığını düşünüyor musunuz?
Özellikle ABD’de dans müziği daha ana akıma dahil oldu. Öncesinde böyle bir şey yoktu. Kişisel olarak çoğu şarkının benim zevkime göre biraz ‘cheesy’ kaçtığını söyleyebilirim. Ama tamamen kendi görüşüm bu. Bir de Andy, şarkı yazmanın kurallarına da itibar eden birisi. O yüzden daha sofistike şu dönemdeki işlere göre. Çünkü dinlediğiniz dans kaydının temelinde gerçek bir şarkı ve konsept var. Sadece ‘I wanna dance, dance, dance on the floor, o oh, o oh, o oh’ gibi bir şey yok. İşte o tarz bir şey bana pek hitap etmiyor. Başkalarının hoşlanmasını da sorun etmiyorum ama benim şu aralar ilgi gösterdiğim bir tarz değil. Hercules & Love Affair’in şarkı isimlerindeki mitolojik göndermelerle falan da beraber düşününce evet daha sofistikeler. Benim için bazen iyi bir beat ve iyi bir sample da yeterlidir. Ama bunlar her zaman iyi bir şarkı için yeterli olmayabiliyor.

Electronica’da daha fazlası...
Burn Presents Electronica Festival Istanbul yarın Parkorman’da. FG 93.7 tarafından düzenlenen dans müziği festivalinde üç ayrı sahnede performans gerçekleştirilecek. Etkinliğe Hercules & Love Affair dışında katılacak isimlerden bazıları Markus Schulz, Crookers, Who Made Who, Kaiserdisco, Yolanda Becool, Johnwaynes feat. Steve Downers, The Revenge, Kasper Bjorke, The Discotexas Band. Ayrıntılı bilgi www.electronicafest.com adresinde.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Avustralya

  ,

  Belçika

  ,

  İstanbul

  ,

  caz

  ,

  bira

  ,

  Müzik

  ,

  zaman

  ,

  Konser