Santralistanbul'dan sonra Diyarbakır'da

Santralistanbul'dan sonra Diyarbakır'da
Santralistanbul'dan sonra Diyarbakır'da

Santralistanbul, Paris’te yaşayan Kürt ressam Remzi Raşa’nın ‘Yalnızlığı Seçmek - Bir Retrospektif: 1946-2006’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Raşa’nın figüratif çizimlerinden oluşan sergisi 15 Mart’a kadar açık kalacak. Serginin Türkçe ve Kürtçe iki dilli hazırlanan kataloğu da sergi mekânında temin edilebiliyor.
Karamsar, karanlık, içine kapanık resimleriyle tanınan Remzi Raşa, ikinci ‘Paris okulu’nun yaşayan son ressamlarından. Hatay doğumlu Remzi Raşa, 1953’ten beri yaşadığı Paris’te birçok galeride kişisel sergiler açtı ve toplu sergilere katıldı. Raşa’nın Türkiye ’deki ilk ve tek kişisel sergisi ise 1956’da İstanbul Şehir Galerisi’nde açıldı. 50 yılı aşkın bir süre sonra İstanbul’da eserlerini sergileyecek sanatçının, tüm sanat hayatını anlatan ‘Yalnızlığı Seçmek’ başlıklı sergisi, nisan ayında ise Diyarbakır ’a gidecek.
Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir röportajda Uğur Hüküm’e konuşan Raşa, bu sergiyle Türkiye’ye dönüşü üzerine ise “Bu dönüş bana olağanüstü bir heyecan ve zevk veriyor. Her şeyden önce doğduğum, büyüdüğüm, şekillendiğim ülke . Bu sergi bir manada hayata gözlerimi açtığım anlardan itibaren var olan bir yaranın, acı hatıraların ilelebet kapanmasının sembolü. Eserlerimin burada sergilenmesi, burada tanınması benim ressam ve insan olarak bütünleşmem, bir çemberin tamamlanması. Köklerimin toprağına mutluluk ve huzurla geliyorum” diyor.