Saray bahçesinde Kahvaltıda Caz

Saray bahçesinde Kahvaltıda Caz
Saray bahçesinde Kahvaltıda Caz

Daha önce Sabancı Müzesi bahçesinde yapılan etkinlik bu yıl Yıldız Sarayı Has Bahçe de.

Yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden Kahvaltıda Caz, bu yıl 24 Haziran-8 Temmuz arası Yıldız Sarayı Has Bahçe'de yapılacak

Hafta sonları müze bahçesinde keyifli kahvaltı eşliğinde caz, yani Kahvaltıda Caz. Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde iftar eşliğinde caz, yani Ramazanda Caz, tarihi kiliselerde Bach konserleri, yani Bach Günleri. Ya da Balık Ekmek Caz, Ev Konserleri, Kalamışta Caz, Müzik Treni/Gar Konseri, Taşocağında Rapsodi... Hepsi de müziğe keyif katan, izleyiciye farklı bir deneyim yaşatan etkinlikler ve hepsinin arkasında aynı isim var: Hakan Erdoğan.
Hakan Erdoğan Productions, yaz aylarının ilgiyle izlenen etkinliklerinden Kahvaltıda Caz konserlerine iki yıl aradan sonra yeniden başlıyor… Ancak önceki yıllarda Sabancı Müzesi’nin bahçesinde yapılan etkinlik, bu yıl Yıldız Sarayı Has Bahçe’ye taşınıyor. Kültür Bakanlığı ile Bilkent Kültür Girişimi tarafından desteklenen etkinlik bu yıl 24 Haziran-15 Temmuz arası her pazar saat 11.00-14.30 arası yapılacak. Bu yılki programı vermeden önce mühim bir hatırlatma yapalım, Yıldız Sarayı Has Bahçe sık sık Yıldız Parkı’yla karıştırılır, Has Bahçe’nin girişi Barbaros Bulvarı’ndandır...
Tel: 0212 293 65 42 

24 Haziran Pazar- Marian Petrescu Trio
Kahvaltıda Caz’ın bu yılki açılışını yapacak topluluk, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Türkiye ’ye geliyor. ‘From Mozart to Jazz’ albümüyle Türkiye’de sevilen Romanya cazının önemli isimlerinden Marian Petrescu’ya (piyano) kontrbasta Mihai Petrescu, davulda Raimo Vayrynen’ın eşlik ettiği topluluk, swing’den bebop’a, hardbop’tan afro-latin’e uzanan geniş bir repertuvarla sahnede olacak. 

1 Temmuz- Jam Session Neşet Ruacan House Band
Türkiye cazının efsane isimlerinden Neşet Ruacan sürpriz isimlerle sahnede. 1960’larda Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonelliğe adım atan, Erol Büyükburç, Süheyl Denizci, Yalçın Ateş orkestralarının ardından girdiği TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nı yöneten Ruacan, halen kendi grubuyla birlikte TRT’deki faaliyetlerini sürdürüyor. 

8 Temmuz-Kent Mete–Matt Hall Project
Profesyonelliğe babası Aydemir Mete’nin dörtlüsünde adım atan Kent Mete, 2000 yılında kurduğu Trio Function adlı grubuyla standart caz parçalarından çok, kendi bestelerinin yanı sıra Türk caz müzisyenlerinin özgün yapıtlarını yorumladı. Caz standartlarına da yeniden armonilendirme yoluyla değişik yorumlar katan Mete, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda çellist olarak kariyerine devam ediyor. 

15 Temmuz-Aydın Esen Group
Yurtdışında Türkiye’den daha meşhur olan Aydın Esen, bursla girdiği ünlü Berklee Müzik Okulu’nu bitirdi, Miroslav Vitous, Pat Metheny, Roy Haynes, Peter Erskine, Gary Burton gibi efsanelerle çaldı, turnelere çıktı. Kompozisyonlarında elektronik müziği kullanmadaki ustalığıyla çağdaş müzik çevrelerinde adı sıkça telaffuz edilen Esen’in piyano virtüozitesi de üst düzeyde.

5 KİŞİYE ÇİFT KİŞİLİK KAHVALTIDA CAZ DAVETİYESİ

Soru: Kahvaltıda Caz konserlerinin ilki hangi yıl düzenlenmişti.
Not: Bu sorunun doğru cevabını biletkazan@radikal.com.tr adresine gönderen ilk 5 kişi, 24 Haziran Pazar günü Yıldız Sarayı Has Bahçe’de yapılacak Kahvaltıda Caz etkinliğine çift kişilik davetiye kazanacak. Doğru cevaplarla birlikte, ad-soyad, e-mail ve telefon bilgilerinizi iletmeyi de unutmayın.