Saraylara layık kültürel bellek

Türkiye'deki çağdaş sanata kalıcı bir mekân ve bellek kazandırmak amacını güden İstanbul Sanat Müzesi Vakfı...

İSTANBUL - Türkiye'deki çağdaş sanata kalıcı bir mekân ve bellek kazandırmak amacını güden İstanbul Sanat Müzesi Vakfı, girişimlerini yakında açılışını gerçekleştireceği özel bir sergi ile somutlaştıracak. Topkapı Sarayı'nda 22 Eylül günü açılacak olan sergi, 'Modern Türk' başlığı altında '20. Yüzyılın İkinci Yarısında Türk Sanatı'nı işleyecek.
Folklorikten dışavurumculara
Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar bölümünde ziyarete açılacak olan sergi, vakıf tarafından Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde özel koleksiyonlardan derlenen 100'e yakın Türk sanatçısının eserlerini sanatseverlerin ilgisine sunacak.
İçeriğinde folklorik olandan dışavurumcusuna,
varoluşsal kaygılara değineninden toplumsal gerçekçisine kadar uzanan bir tema çeşitliliği barındıracak sergide resim sanatının yanı sıra, heykel ve yerleştirme sanatlarının da en ilginç örnekleri yer alacak.
Sorumluluğunu akademisyen ve sanatçılar Yusuf Taktak ile Prof. Tomur Atagök'ün üstlendiği 'Modern Türk' sergisine Prof. Adnan Çoker, Bedri Baykam, Mehmet Güleryüz ve sanat tarihçisi Levent Çalıkoğlu gibi isimler de üstlendikleri sergi danışmanlığı göreviyle katkıda bulunuyor. 500 bin kişinin izleyeceği tahmin edilen sergi 15 Kasım'da sona erecek. Modern Türk sergisi ile ilgili bilgi için Tel: 0212 227 15 20 e-posta: mosam@mosam. org. (Kültür Sanat)