Sarıyer Belediyesi'nden Nejat Uygur'a vefa

Sarıyer Belediyesi'nden Nejat Uygur'a vefa
Sarıyer Belediyesi'nden Nejat Uygur'a vefa
Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi'ndeki tiyatro salonu, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü öncesinde, sanat hayatına Sarıyer'de başlayan Türk Tiyatrosu'nun duayenlerinden Nejat Uygur'un ismiyle onurlandırıldı.
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nejat Uygur’un ailesinin, sanatçı dostlarının ve çocukluk arkadaşlarının katıldığı törende, “Salonumuza usta tiyatrocu Nejat Uygur’un adının verilmesinden gurur duyuyorum” dedi.
27 Dünya Tiyatro Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Türk Tiyatrosu’nun kilometre taşlarından Nejat Uygur’un adının verildiği Sarıyer Kültür Merkezi Nejat Uygur Sahnesi açılış törenine, sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Nejat Uygur yerine, eşi Necla Uygur, oğulları Süheyl, Behzat ve Süha Uygur ile sanatçı dostları Erol Günaydın, Müjde Ar, Toron Karacaoğlu, Enis Fosforoğlu, Serap Aksoy, Metin Uca, Tuna Arman, Hakter Balaban, Ercüment Balakoğlu, Attila Yiğit, Sebahatin Mutluer, Hikmet Öziş ile birlikte Nejat Uygur’un arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Açılış nedeniyle düzenlenen kokteyl sonrasında “Nejat Uygur Sahnesi” yazılı plaketi Nejat Uygur’un eşi Necla Uygur, Behzat, Süheyl ve Süha Uygur ile birlikte çakan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Nejat Uygur Sahnesi” ile sanat hayatının başında ‘Sarıyerli Pilot Nejat’ olarak tanınan büyük usta Nejat Uygur’un bizlere bıraktığı sanat mirasını gelecek kuşaklara taşıyacağız” diye konuştu.

Türk Tiyatrosu’nun emektar tiyatrocusu Toron Karacaoğlu, Nejat Uygur ile birlikte tiyatroya başladıklarını söyleyerek, Büyükdere Halkevi’nde başladıkları tiyatro yaşamlarından anılar aktardı. Sanatçı Müjde Ar ise, Nejat Uygur’un manevi kızı olduğunu, tiyatroya ilk kez Nejat Uygur sahnesinde başladığını söylediği konuşmasında Uygur ailesi ile çok uzun yıllardır tanıştıklarını belirti ve Nejat Uygur ‘la ilgili anılarını anlattı.

Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun ustalarından Erol Günaydın yakın arkadaşını böyle anlamlı bir günde yalnız bırakmadı. Sağlık sorunları nedeniyle, geldiği araçtan inemeyen Erol Günaydın, “Sarıyer Belediyesi’ni sanata ve tiyatroya verdiği değer nedeniyle tebrik ediyoruz” dedi.