Şarkılar termik santrala karşı

Şarkılar termik santrala karşı
Şarkılar termik santrala karşı

Sinop taki termik santarla karşı konseri sesimizi mutlaka duyurmamız gerek diyen Burhan Şeşen düzenliyor (üstte). Konserde Bülent Ortaçgil, Şevval Sam, Aylin Aslım ın (soldan sağa) aralarında olduğu çok sayıda müzisyen sahneye çıkacak.

Sinop'ta pazar günü Aylin Aslım, Bülent Ortaçgil, Fuat Saka, Moğollar, Şevval Sam gibi pek çok isim, 'termik santrala hayır' konseri için sahneye çıkacak. Konseri düzenleyen Burhan Şeşen 'Bu hayatımın en anlamlı konseri' diyor
Haber: ERAY AYTİMUR / Arşivi

İSTANBUL - Anadolu Grubu tarafından Gerze’de yapılması düşünülen termik santrala karşı sivil toplumun gösterdiği direncin ardından bu kez de Grup Gündoğarken’den Burhan Şeşen’in önderliğindeki müzisyenler, Gerze’nin üstüne çöken kara buluta karşı güçlü bir dayanışma ağı oluşturdu. Sinop Belediyesi ve Serhan Şeşen Müzik Felsefe ve Yaşama Saygı Derneği’nin ortak çalışması ile 26 Eylül Pazar günü saat 20.00’de Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda Metin Uca’nın sunuculuğunu yapacağı ücretsiz bir konserde bir araya gelecek Aylin Aslım, Birol Topaloğlu, Bülent Ortaçgil, Ezginin Günlüğü, Fuat Saka, Gökhan Birben, Grup Gündoğarken, Moğollar, Şevval Sam, Taner Öngür&Serap Yağız, Yeni Türkü, Gürol Ağırbaş ve orkestrası iklim ve ekolojik denge adına ciddi riskler oluşturan termik santrallara karşı tek solukta tek ses yükseltirken bizler de onların parçaları eşliğinde, tıpkı iki yıl önce kaybettiğimiz Serhan Şeşen’in uğruna çok çabaladığı ama ne yazık ki göremediği ‘daha iyi bir dünya’ dileği gibi, ‘Hep bir ağızdan termik santrala hayır’ diyenler korosunu kuracağız. Konserin tüm detaylarıyla titizlikle uğraşan Burhan Şeşen’le hadiseyi gözden geçirdik, hem de iki arada bir derede...

Termik santral karşıtı bir konser organizasyonu için Burhan Şeşen’deki çanlar ilk ne zaman çalmaya başladı?İyi Haberler isimli televizyon programını yaparken Sinop’ta hiç trafik ışığı olmadığını öğrendim.Ve bunu haber yapmak için Sinop’a gittim yaklaşık üç ay kadar önce. Orada Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ve Sinop Çevre Platformu’ndan arkadaşlarla tanıştım.Ve burada yapılması düşünülen termik santralın zararları konusunda bilgi edindim. Böylesine güzel bir yere termik santral yapılmasını aklım almadı doğrusu. Baki Bey’le bu konuda neler yapabileceğimizi konuşurken  aklıma böyle geniş katılımlı bir konser fikri geldi ve kamuoyu oluşturmak açısından bunun ‘ses’ getirebileceğini düşündüm. Sonra tarihi saptadık ve işe koyulduk.

Peki Sinop Belediyesi ve halkı, yapılması planlanan santral ve ona direnç oluşturmaya yönelik böylesi bir etkinlik konusunda ne kadar taraf oldu?
Sinop daha doğrusu Karadeniz halkı nükleer, termik ve HES’lere karşı hem çok duyarlı hem de çok tepkili. Hiç kimse Çernobil’i unutmamış. Ve de unutmaya da niyetleri yok.

O zaman onların taşıdığı bilinçle bu konseri Sinop’tan başlatarak yurdun bilhassa santral tehlikesine maruz kalan diğer yerleşimlerine taşımayı düşünür müsünüz?
Gönül ister ki, özellikle çevre konusunda hem iktidara hem de özel sektöre sesimizi duyurabilelim. Sanatın ve özellikle müziğin kitleler üzerinde çok büyük bir etkisi var. Ama sadece bir konser yapıp arkasından bu işi bırakmamalıyız... Amacımız ses duyurmak olduğu kadar bunun sonucunda Gerze’ye kurulacak bu  termik santralın yapımının durdurulması... Ne yazık ki böyle eylemlere mevcut iktidar ve de sermaye sahipleri hep ‘siyasi’ bir gözlükten bakıyorlar. Termik santral yapılması durumunda oradaki zehri, sağcısı da solcusu da, zengini de fakiri de soluyacak. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Şu anda tamamen Sinop’a odaklanmış durumdayım. Belki de 25 yıla yaklaşan müzik yaşantımdaki en anlamlı konserlerden biri olacak. Onun için çok heyecanlıyım ve de başka bir şey düşünemeyecek kadar yoğun bir dönemden geçiyorum.

Anadolu Grubu başta olmak üzere sermayeyi elinde tutan topluluklar bu etkinlikten haberdarlar mı? Veya nasıl gözlerle izliyorlar?
Anadolu Grubu Türkiye ’deki en büyük sermaye gruplarından biri. Kişisel görüşüm, çevreyi kirletmeden, insanlara zarar vermeden de sermayelerini arttırmanın bilincinde oldukları yönünde. Zararın neresinden dönerlerse kârlı olacaklar. Bir kişi bile olsa, insan sağlığını tehlikeye atacak yatırımlardan gelecek paranın, hiçbir hayrı olmaz diye düşünüyorum.Ve de bazı mahkeme kararlarına, bilirkişi raporlarına rağmen sürdürdükleri bu inattan bir an evvel vazgeçmeleri en büyük dileğim. Bizler sorumlu vatandaşlar olarak bu eylemi, bu konseri yapıyorsak onlardan da bir an evvel sorumluluklarının farkına varmalarını bekliyoruz.

Konsere katılacak sanatçılardan da bahsedelim, seçmek zor olmamıştır tahminimce ancak bunun organizasyon ayağındaki zorlukları nasıl aşıyorsunuz?
Sanatçıları seçerken çok zorlanmadım, hem müzikal hem de kişilik olarak çok sevdiğim insanları davet ettim. Bu arada mutlaka unuttuğum isimler de vardır. Buradan sizin aracılığınızla onlardan özür diliyorum. Ama bu daha ilk konserimiz. Çevre politikamız değişmediği sürece de daha çok böyle konserler yapacağız. O zaman diğer sanatçı arkadaşlarımın da yanımızda yer alacağını düşünüyorum. Organizasyonda şu ana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım. Zira başta Sinop halkı olmak üzere, Sinop Belediyesi’yle de çok uyumlu bir şekilde götürüyoruz işleri... Ama tabii ki bunu ne derece başarabildiğimizi 26 Eylül Pazar akşamı göreceğiz.

Serhan Şeşen  Müzik Felsefe ve Yaşama Saygı Derneği’nin çalışmaları nasıl gidiyor?
Serhan’ın adına yakışır bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Kuruluşumuz üzerinden iki, sene geçmemesine rağmen, özellikle eğitim konusunda seminerler, toplantılar düzenledik. Çocuklara yönelik atölye çalışmaları ile beraber gerek derneğimizde, gerekse bize ücretsiz açılan salonlarda konserler, dinletiler yaptık. İlk amacımız özellikle insanların, sonra da toplumun ‘yaşam kalite’sini yükseltmek. Her şey Serhan’ın çok çabaladığı ama ne yazık ki göremediği ‘daha iyi bir dünya’ için.