Şarkılarla sinagog turu

Ortadoğu'da şiddet her geçen gün artarken bugün Türkiye Yahudileri barış için şarkılar söyleyecek.

İSTANBUL - Ortadoğu'da şiddet her geçen gün artarken bugün Türkiye Yahudileri barış için şarkılar söyleyecek. Beş yıldır 21 Avrupa ülkesindeki Yahudi cemaatlerince düzenlenen
'Yahudi Kültürü Avrupa Günü' kapsamında bugün çeşitli konserler, geziler ve sergiler düzenleniyor. Amaç Yahudi mirasını, geleneklerini tanıtmak. Kutlamaların ana mekânı ise Galata.
Yahudi Kültürü Avrupa Günü ilk olarak Fransa'nın Alsace bölgesinde başlatılmış. Türkiye'de ise ilk kez bu yıl kutlanıyor.
Şalom Gazetesi Yayın Yönetmeni Tilda Levi, herkesi Galata'ya davet ediyor: "Bir Yahudi'nin sokaktaki diğer insanlardan farklı olmadığını göstermek istedik. Dini mekânları ve kültürlerin aynı olduğunu sergileyeceğiz. Neve Şalom'un kültür merkezinde Yahudi kültürüne ilişkin
açıklamalı panolar bulunacak. Mesela altı köşeli yıldızın ne anlama geldiğini öğrenebilecek ziyaretçiler."
Bugünkü faaliyetleri, Türkiye Hahambaşılığı, Şalom gazetesi, Neve Şalom Kültür Merkezi,
İtalyan Sinagogu, Schneidertempel Sanat Merkezi ve Aşkenaz Sinangogu ortaklaşa düzenliyorlar. Etkinliklerin yapılacağı sinagoglar gün boyu ziyarete açık.
Sefarat şarkılarının gizemi
Yahudi kültürünün, binlerce yıl ve onlarca coğrafyadan derlediği kendine özgü şarkıları bu özel günün de kılavuzluğunu yapıyor. Ziyaretçiler sabahtan akşama kadar farklı mekânlardaki dinletileri takip edip turlarını tamamlayabilir. Dinletilerin ilki Sefarad Sinagog İlahiler Korosu tarafından gerçekleştirilecek. 1985'ten bu yana çalışma yapan koro, programında Seferad Yahudilerinin, sinagoglarda söyledikleri ilahilere yer veriyor. Şabat, Pesah, Şavuot, Sukot, Roş Aşana ve Yom Kipur gibi dini bayramlarda okunan bu ilahileri canlı olarak dinlemek gerçekten ilginç olabilir. Cako Taragano'nun yöneteceği konser 11.30'da
İtalyan Sinagogu'nda verilecek.
Erensya Sefaradi Topluluğu, 13.00'te Neve Şalom'da Erensya Sefaradi konser verecek. Üç albüm çıkaran topluluk, İspanya'dan kaçan Sefarad Yahudilerinin özgün müziklerini seslendirecek.
İtalyan Sinagogu'nda saat 14.15'te Şevahot Korosu Yahudi din adamları 'hazanları' dinleyebilirsiniz. Hazan korosu, enstrümansız dualar seslendirecek.
Sefarad şarkılarının ünlü sesi Bariton
Yeşua Aroyo'nun konseri 15.15'te Aşkenaz Sinagogu'nda. Ümit Tunak'ın arpıyla eşlik edeceği konser Sefarad ve Aşkenaz şarkılarından oluşuyor. Yeşua Aroya, özellikle uzun yıllardır sürdürdüğü, Sefarad şarkılarının yeniden gündeme getiren çalışmalarıyla tanınıyor.
Günün son dinletisini 17.00'de Los Paşaros Sefaradis grubugerçekleştirecek. Dört amatör müzisyenden oluşan grup, Judeo- Espanyol dil ve kültürünün canlandırılması için akademik çalışmalar yapıyor.
Etkinlikler kapsamında açılacak tek sergi ise 'Aile Albümlerinden Fotoğraflarla Yahudiler' adını taşıyor. 24 Eylül'e kadar Schneidertempel Sanat Merkezi'nde görülebilecek sergide 20. yüzyılın ilk yarısında Bursa, Çanakkale, Edirne,
İstanbul, İzmir gibi şehirlerde yaşayan Yahudi ailelerine dair fotoğraflar bulunuyor. Özelliği ise arşivlerde bile bulunamayan çok değerli fotoğraflardan oluşuyor olması. İsrail'deki Beth Hatefutsoth-Diaspora Müzesi'nce hazırlanan sergi, ayrıca dönemin yaşam tarzı ve aile geleneklerini de yansıtıyor.
Neve Şalom: Büyük Hendek Cad. No 61, İtalyan Sinagogu: Şair Ziyapaşa Yokuşu No 27,
Aşkenaz Sinagogu: Yüksekkaldırım Cad. No 37-41, Schneidertempel:
Felek Sok. No 1 Bilgi için: www.salom.com.tr (Kültür Sanat)