Şarkılı danslı 1. Dünya Savaşı dehşeti

Şarkılı danslı 1. Dünya Savaşı dehşeti
Şarkılı danslı 1. Dünya Savaşı dehşeti
34. İstanbul Film Festivali bu yıl kaybettiğimiz ünlü yönetmen Richard Attenborough'yu en önemli filmlerinden biriyle, 'Ah Ne Tatlı Savaş' ile anıyor. John Gielgud, Lourence Olivier, Vanessa Redgrave, Ian Holm gibi efsane İngiliz oyuncuların da rol aldıkları film, görkemli bir 1. Dünya Savaşı müzikali. Smith ailesinden savaşa giden gençleri anlatan filmin savaş karşıtı yapımlar içinde de kendine özgü bir yeri var.

AH! NE TATLI SAVAŞ/ OH! WHAT A LOVELY WAR

Yönetmen: Richard Attenborough/ Oyuncular: Wendy Allnut, Colin Farrell, John Mills, Corin Redgrave, John Gielgud, Laurence Olivier, Vanessa Redgrave, Maggie Smith, Ian Holm, Michael Redgrave/ İngiltere / 1969/ 144 dk.
7 Nisan Salı 21:30 Atlas 2/ 8 Nisan 16:00 Rexx


Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen ‘Ah! Ne Tatlı Savaş’, Smith ailesinden cepheye giden bir grup gencin hikâyesini anlatan görmekli bir müzikal bir film. Büyük Savaş’la ilgili tarihe geçmiş pek çok anın yeniden canlandırıldığı sahneler ve göz alıcı müzikal numaralarla hızla akıp giden 2,5 saat boyunca, birbirinden ünlü oyuncular da irili ufaklı rollerde peş peşe karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Richard Attenborough’nun bu ilk yönetmenlik denemesi, çekildiği dönemin ruh halinden açıkça etkilenmiş, görkemli bir savaş karşıtı film.
1970 Altın Küre En İyi Yabancı İngilizce Film/ 1970 BAFTA En İyi Görüntü, En İyi Kostüm, En İyi Ses, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Yardımcı Oyuncu (L. Olivier), Birleşmiş Milletler Ödülü