Sarkis, Hrant Dink Vakfı'na çok değerli bir muska bağışladı

Sarkis, Hrant Dink Vakfı'na çok değerli bir muska bağışladı
Sarkis, Hrant Dink Vakfı'na çok değerli bir muska bağışladı
Ali Kazma'nın Paris'teki atölyesinde çektiği yeni videosu 'Atölye Sarkis'in Hrant Dink Vafı'ndaki gösterimine katılan sanatçı Sarkis, vaktiyle Kapalıçarşı'da satın alıp Louvre Müzesi restoratörlerine tamir ettirdiği, metrelerce uzunluğundaki antika bir muskayı vakfa bağışladı. Ermeni tüccarların üzerlerinde taşıdıkları muskanın 1700'lerde yapıldığını anlatan Sarkis, muskayı Rakel Dink'e teslim etti.

Hrant Dink Vakfı, Sarkis’in Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda nefes almaya devam eden ‘Respiro’ sergisinden yola çıkan bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Ali Kazma’nın Sarkis’in Paris’teki atölyesinde çektiği yeni videosu ‘Atölye Sarkis’, dün Hrant Dink Vakfı’nın Şişli’deki merkezinde gösterildi. Gösterimden sonra söz alan Sarkis, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’ndaki ‘Respiro’ adlı sergiyi hazırlarken iki kişiden çok yardım aldığını anlattı. Bunlardan biri Parajanov, diğeri ise Hrant Dink. Vakfın fuayesinde yer alan üzerinde Rakel Dink’in el izinin bulunduğu ‘Altın İkona’, Sarkis tarafından ‘Respiro’ adlı serginin bir parçası olarak buraya konuldu.

Altın İkona
Sarkis ayrıca, Venedik’te sergilenen vitraylardan çok önemli birini, üzerinde Hrant Dink’in narlarla birlikte göründüğü ikonayı da vakfa vereceğini açıkladı. Üç edisyon olarak üretilen bu vitrayın bir diğerinin de İstanbul Modern koleksiyonuna alındığını açıkladı. 

Sarkis’in vakfa yaptığı bir başka ilginç bağış ise, antika bir muska oldu. Vaktiyle Kapalıçarşı’da satın aldığı, Louvre Müzesi restoratörlerine tamir ettirdiği muska, 9 cm eninde metrelerce uzunluğunda, resim ve yazılarla süslü dinsel bir rulo. Ermeni tüccarların üzerlerinde taşıdıkları rulonun 1700’lerde yapıldığını anlatan Sarkis, bu muskayı Hrant Dink Vakfı adına Rakel Dink’e verdi.

Cem Erciyes yazdı. "Ölüme karşı yaşam: Türkiye Pavyonu soluk alıp veriyor"


Venedik'teki 'Respiro' sergisinden...