@ErkanAktug

'Savaş estetiği güzellemesi değil duygu filmi'

'Savaş estetiği güzellemesi değil duygu filmi'
'Savaş estetiği güzellemesi değil duygu filmi'

Çanakkale nin Çocukları nda Rebekka Çetin ve Haluk Bilginer başrolde.

28 Eylül'de vizyona girecek 'Çanakkale Çocukları'nın yönetmeni Sinan Çetin, "Kahramanlık filmlerinin aslında bir miktar suç içerdiğini düşünüyorum" diyor
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

Anneler hayat verir, babalar savaş çıkarır, savaşlar evlatların hayatını alır... Sinan Çetin, 28 Eylül ’de gösterime girecek yeni filmi ‘Çanakkale Çocukları’nda “Evlatlar da sağ olsun” sloganından yola çıkıyor ve savaşa bir annenin dramı üzerinden bakıyor. O anne ki, iki çocuğu da birbirinden habersiz Çanakkale’de karşı cephelerde birbirine karşı savaşır. O baba ki, savaşa imza atan İttihat Terakki’nin üst düzey yöneticilerinden biridir. Evlatlardan biri okumak için gittiği İngiltere’de, diğeri ise madenlerde çalıştığı Türkiye ’de ailelerinden habersiz orduya yazılır. Sonra iki kardeşin yolu Çanakkale’de kesişir. Sürekli rüyasında iki çocuğunun birbirini öldürdüğünü gören anne, yüreğinin sesini dinler ve Çanakkale’ye doğru yola koyulur.
Çekimleri yaklaşık üç yıl süren ‘Çanakkale Çocukları’nın son sahnesi önceki gün Heybeliada’daki Merit Halki Hotel’de yapıldı. Çetin’e böyle bir konuyu seçerken günümüzde bir çocuğu dağda, bir çocuğu askerde olan annelerden esinlenip esinlenmediğini soruyoruz. “Etkilenmiş olabilirim” diyen Çetin şöyle devam ediyor. “Ben bir annenin iki çocuğunun farklı siperlerde savaşmasına karşı neler yapabileceğini anlatmak istedim ve kendime Çanakkale Savaşı’nı seçtim. Bugün yaşadığımız trajediyi de seçebilirdim. Mesele savaşlar. Yeryüzündeki bütün savaşlarda anneler çocukları doğuruyor ve erkekler çocukları öldürüyor. Bütün bu zafer çığlıkları, kahramanlık edebiyatı bitiyor ve geriye annelerin ölen çocuklarının hatıraları kalıyor. Beni asıl bu acı ilgilendiriyor. Annelerin açısından savaşa bakmak gerektiğini düşündüm. Bu filmde savaşa bir politikacının, bir askerin, bir parlamenterin gözünden bakmadık biz. Sadece bir annenin açısından baktık. Annelerin açısından bakılmayan diğer savaş filmleri bu savaş mekanizmasının benzini oluyor. Bütün kahramanlık filmlerinin aslında bir miktar suç içerdiğini düşünüyorum. Ve ben bu suçu işlememeye çalışıyorum. Elbette büyük savaş sahneleri var. Ama bir savaş estetiği güzellemesi, büyük bir aksiyon değil bu film. Bir duygu filmi.” 

Savaşa imza atan babayı
canlandıran Haluk Bilginer ise filmin en önemli söylemini fragmanda da yer alan bir sahneyle açıklıyor: “İki kardeş bayraklar yüzünden, bu bayraklar önlerini kapattığı için birbirlerini göremez ve öldürürler. Bence filmdeki bu plan her şeyi anlatıyor.”
Annede eşi Rebekka Haas’a, karşı cephede savaşan kardeşlerde ise kendi çocukları Orfeo Çetin ve Rafael Cemo Çetin’e rol veren Sinan Çetin, bu tercihin nedenini “Çocuklarının ölüm sahnesini seyretmek çok zor bir yönetmen baba için. Profesyonellerle çalışıp onları toprağın içine gömmek, süründürmek isterdim Haluk Bilginer gibi (gülüyor). Ama malesef çocuklarımdan daha iyi aktör ve Rebekka’dan daha iyi anne bulamadım. Onların filmimde oynaması benim için büyük bir iltifat” sözleriyle açıklıyor.
Sinan Çetin’in bugüne kadar çektiği en büyük bütçeli film olan ‘Çanakkale Çocukları’nda Oktay Kaynarca, Yavuz Bingöl, Wilma Elles, Demir Demirkan gibi isimler de rol alıyor. Film 28 Eylül Cuma günü vizyona girecek.