Savaşın ortasında aşk

Tüm zamanların en pahalı savaş filmi 'Pearl Harbor' sonunda Türk seyirciyle de buluştu.

LOS ANGELES - Tüm zamanların en pahalı savaş filmi 'Pearl Harbor' sonunda Türk seyirciyle de buluştu. Film, Amerikalılara göre 'tarihte
alçaklık olarak anılacak bir günü' yad ederken, bir aşk karmaşasını da es geçmiyor. Film, 'Rüzgar Gibi Geçti', 'İngiliz Hasta', 'Casablanca' gibi birçok örneğin de olduğu gibi savaş ve iki erkeğin
arasında kalmış güzel kadın temalarına
eğiliyor. Hollywood 'un gözde oyuncularından Ben Affleck'e filmde onun kadar ünlü olmasa da parlamaya hazır yetenekler Kate Beckinsale ve Josh Hartnett eşlik ediyor.
Josh Hartnett, filmde Danny karakterini canlandırıyor. Çocukluk yıllarından itibaren biraz da akli dengesi bozuk babası nedeniyle içine kapanık ve özgüvensiz bir çocuk olan Danny, pek çok bakımdan Ben Affleck'in canlandırdığı Rafe'e muhtaç. Rafe, ona özgüven aşılıyor ve sadece uçmayı öğretmekle kalmıyor, savaş sırasında ona daha hızlı ve daha iyi uçmak için de yardımcı oluyor. Hartnett, filmde Rafe ve Danny arasındaki dostluğu Mark Twain'in Huckleberry Finn ve Tom Sawyer karakterlerinin ilişkisine benzetiyor; "Aslında ikisi zıt kutuplardan insanlar. Çocukluklarında Danny'nin tercihleri üzerinde, Rafe'in büyük etkisi oluyor. Olağanüstü bir saygı ve hayranlık söz konusu..."
Soğukkanlı güzel hemşire
Filmde bu iki arkadaşın arasında kalan güzel kadını ise Kate Beckinsale canlandırıyor. Beckinsale'in canlandırdığı Evelyn, askerlerin yardımına koşan bir hemşire, Rafe'le tanışıyor ve iki genç kısa sürede büyük bir aşk yaşamaya başlıyor. "İki genç birbirine âşık oluyor, ancak Rafe savaşmak için İngiltere'ye gidiyor ve Evelyn'i
terk ediyor. Evelyn ve Danny ise Pearl Harbor'a tayin oluyor. Bu arada Rafe'in ölüm haberi geliyor. Bir süre kendi dünyalarına çekilen Danny ve Evelyn arasında bir yakınlaşma başlıyor ve teselliyi birbirlerinde buluyorlar. Çok sevdikleri bir insanı kaybettikleri için de böyle olması kaçınılmaz zaten!" diyor Beckinsale.
Kate Beckinsale'e göre canlandırdığı
Evelyn'in en önemli özellikleri ise en zorlu anlarda bile soğukkanlılığını koruması. Filmin senaryosunu okuduğunda Pearl Harbor olayı hakkında fazla bir bilgisi olmadığını söyleyen Beckinsale, rolü için araştırmalar yapmış, borbardımanın ardından hayatta kalan insanlarla görüşmüş ve askeri hemşirelerle ilgili birçok kitap okumuş.
İdealist pilot Rafe
Hollywood'un beğenilen genç oyuncularından Ben Affleck ise 'Pearl Harbor'un en dikkat çeken karakteri. Çocuk ruhunu hiçbir zaman kaybetmeyen, idealist bir pilot, Rafe. Oscar ödüllü oyuncunun canlandırdığı karakter, babası bir ilaçlama pilotu olduğu için uçmayı çok erken yaşta öğreniyor. Hayata geliş amacını 'pilot olmak ve uçmak' diye ifade ediyor Rafe. Amerika'nın savaşa katılmamasına dayanamayarak en yakın arkadaşını ve sevgilisini geride bırakarak İngiltere'ye savaşın kucağına atlıyor. Rafe'in en dikkat çeken özelliklerinden biri ise kendisini adeta Danny'nin koruyucu meleği olarak görmesi.
Ben Affleck, 'Pearl Harbor'ı 'genç nesil
için bir ders aracı' olarak görüyor. "'Pearl Harbor' olayı ilk kez böylesine büyük bütçeli ve geniş kitlelere hitap eden bir filme konu oluyor" diyen Affleck, sinema filmlerinin en önemli işlevlerinden birinin hayatını başkaları uğruna feda etmiş insanları tanıtmak olduğunu da sözlerine ekliyor. Karakteri Rafe'den yola çıkarak aslında kahramanların, 'zor durumlarda olağanüstü işler yapan sıradan insanlar' olduklarını da söylemeden edemiyor. (Imdb, Empire)