Savaşta aşk başkadır

Amerika'da iki haftada yaklaşık 120 milyon dolar hasılat yapan 'Pearl Harbor', gösterime giren filmlerin yavaş yavaş yaz rehavetine kapıldığı şu günlerde Türkiye sinemalarını da hareketlendirecek.

İSTANBUL - Amerika'da iki haftada yaklaşık 120 milyon dolar hasılat yapan 'Pearl Harbor', gösterime giren filmlerin yavaş yavaş yaz rehavetine kapıldığı şu günlerde Türkiye sinemalarını da hareketlendirecek.
'Armageddon'a da birlikte imza atan yönetmen Michael Bay ile yapımcı Jerry Bruckheimer işbirliğiyle çekilen 140 milyon dolar bütçeli bu 'dev' yapımda Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Alec Baldwin ve Jon Voight rol alıyor. Filmin senaryosunu ise
'Braveheart'la Oscar'a aday olan Randall Wallace yazmış.
İki pilot bir hemşire
Amerika tarihinin en trajik olaylarından biri kabul edilen ve 7 Aralık 1941 sabahı meydana gelen Japon bombardımanı üzerine odaklanan 'Pearl Harbor'da, savaşın, iki cesur pilot ile kendisini mesleğine adamış güzel bir hemşirenin aşkı üzerinde yaptığı yıkıcı etki anlatılıyor.
Rafe (Affleck) ve Danny (Hartnett) çocukluk arkadaşı iki cesur pilottur. İkisi de Amerikan Hava Kuvvetleri'nde görevlidir. Rafe, donanmada görevli hemşire Evelyn'e
(Beckinsale) âşıktır. Ancak aralarındaki aşkın filizlendiği sıralarda gerçekleşen Pearl Harbor baskını hem ikisinin hem dünyanın kaderini değiştirecektir.
'Pearl Harbor'un bir belgesel olmadığı, o savaşta hayatını kaybeden insanlara bir saygı duruşu olduğunu belirten yapımcı Jery Bruckheimer, filmin Amerika propagandası yaptığı ve Japonları aşağıladığı fikrine katılmıyor: "Japonya'ya yönelik bir petrol ambargosu unutulmamalı. Bombardımana katılan Japon askerlerinin nereye gittiklerinden ve görevlerinin ne olduklarından bile haberi yoktu. Filmi yaparken bunlara özellikle dikkat ettik."
Ben Affleck'in propaganda konusundaki yanıtı ise kısa ve net:
"Amerika propagandası yapan bir film olsaydı kesinlikle oynamazdım." Canlandırdığı Rafe karakterinin, "Savaşta bir insanın yaşayabileceği her şeyi temsil ediyor"
diyen Affleck, role hazırlanırken askeri kampta bir hafta eğitim almış, tarihçilerle, prodüksiyondaki askeri yetkililerle, baskından sağ kurtulmayı başarmışlarla saatlerce görüşmüş.
'Pearl Harbor', Amerika'da iyi eleştiriler alamıyor ama gişenin ilk sırasında... (Kültür Sanat)