Say'dan çocuklar için özel konser

Say'dan çocuklar için özel konser
Say'dan çocuklar için özel konser

Fazıl Say, mart ayına hızlı giriyor. Yeni bestesi ‘Hezarfen Ney Konçertosu’nun dünya prömiyerini bugün Almanya’nın Manheim kentinde gerçekleştirecek olan Say, hemen ardından 7 ve 10 Mart’ta CRR’de biri çocuklara özel iki konser verecek. Say’ın, Musikalische Akademie des Nationaltheater-Mannheim Orkestrası’nın siparişi üzerine bestelediği ‘Hezarfen Konçertosu’nun prömiyerinde solist neyzen Burcu Karadağ’a Mannheim Orkestrası eşlik edecek.
Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hikâyesini anlatan konçerto ‘ İstanbul 1632 Baharı’, ‘Galata Kulesi’, ‘Uçuş’, ‘Cezayir Sürgünü’ başlıklı dört bölümden oluşuyor. Eserde ney ve kudümün yanı sıra waterphone, ufodrum, sansula gibi repertuvarda az rastlanan yeni enstrümanları da kullanan Say, dün sabah da Rosengarten-Musensaal Mannheim’da geliri Türk Kızılayı’na ve Klasse 2000 Projesi’ne bağışlanacak bir yardım konserinde sahneye çıktı.
Fazıl Say, Almanya’nın hemen ardından Türkiye ’ye dönüp CRR’de sahneye çıkacak. 7 Mart saat 20.00’deki ilk resitalde Say, ‘İstanbul’ albümünden ‘Nostalji’, ‘Hoş Giyimli Kızlar Adalar Vapuru’nda, ‘Kâtibim’, ‘İstanbul’da Bir Kış Sabahı’ gibi eserlerin yanı sıra Beethoven’dan ‘Ayışığı Sonatı’, Chopin’den seçme eserler, Mozart’tan ‘Alla Turca’sını seslendirecek. Say, 10 Mart Cumartesi saat 14.00’te ise klasik müziği tanıtmak, sevdirmek amacıyla sadece çocuklara özel bir resital verecek. Bu özel konserin repertuvarı Say ve çocuklar arasında gelişecek diyaloglarla anlık gelişecek.