Scarlett Johansson'dan Uma Thurman'a herkes ekranda

Scarlett Johansson'dan Uma Thurman'a herkes ekranda
Scarlett Johansson'dan Uma Thurman'a herkes ekranda
Son dönemde, sinema filmlerini aratmayan yüksek bütçeli yapımlar sayesinde ünlü Hollywood oyuncularını televizyon ekranında da sıkça izlemeye başladık.

RADİKAL - Habertürk'ten Selin Özsavcı'nın haberine göre, Son dönemde, sinema filmlerini aratmayan yüksek bütçeli yapımlar sayesinde ünlü Hollywood oyuncularını televizyon ekranında da sıkça izlemeye başladık. Televizyondaki yeni yapımlarda sinema oyuncularının sayısı artıyor. 2015’te de TV ekranlarında sık sık boy gösterecekler. Zira, daha fazla yapımcı, yönetmen ve senarist, televizyonu yaratıcılıklarını hızla ortaya koyabilecekleri bir ortam olarak görüyor. Televizyonun pratikliği bir yana bu artan ilgide, uzun vadede sadık bir izleyici kitlesinin hedeflenmesinin de payı büyük. Bir de herkesin tahmin edeceği üzere işin ekonomik boyutu var.

Veri analizi şirketi Price Economics, televizyon reklam pastasının hâlâ artmasının altını çiziyor. Ayrıca Netflix, Amazon gibi ellerinde özel yapımlara harcayacak yüz milyonlarca doları olan internet şirketleri piyasaya girdi, giriyor... Bu sayede televizyon ekonomisi sinema ile boy ölçüşebilecek hacme ulaşıyor. Mesela Netflix’in “House of Cards”a ayırdığı bütçe 100 milyon dolardı... Haliyle bu geniş bütçeler, sinema endüstrisinde yer alan oyuncuları cezbediyor.

İLK KURŞUNU AL PACINO ATTI

2003’te yayınlanan mini seri “Angels in America” ile Al Pacino 2010-­2014 yılları arası yayınlanan “Boardwalk Empire” ile Steve Buscemi ve 2013 yılında yayınlanmaya başlayan “House of Cards”ın esas adamı Kevin Spacey, beyazperdede hayranlıkla izlediğimiz usta oyuncuların televizyon ekranındaki unutulmaz performanslarına verilebilecek ilk örnekler. Keza 2005­2011 yılları arası yayınlanan polisiye dizi “Medium”un başrolünde izlediğimiz Patricia Arquette sinemadan televizyon dizilerine geçiş yapan ilk isimlerden biriydi. Son olarak Sundance’ten Berlin Film Festivali’ne kadar büyük ilgi gören “Boyhood”ta izlediğimiz Arquette, uzun soluklu polisiye seri CSI’ın yeni versiyonu CSI Cyber’da karşımıza çıkacak.

SİNEMA YILDIZLARI TRANSFER OLUYOR

2014, ünlü sinema yıldızlarını televizyon dizilerinde bolca gördüğümüz bir yıl oldu. İlk sezonu henüz bir iki hafta önce yayınlanan “Mozart In The Jungle”da, New York Filarmoni Orkestrası’nın yeni, genç şefi olarak Gael Garcia Bernal’i izledik. Kendisini “Paramparça Aşklar ve Köpekler” filminden hatırlarsınız... Dizinin yaratıcıları ve yönetmenliğini yapan isimler ise Roman Coppola, Jason Schwartzman, Adam Brooks gibi başarılı sinemacılar.

YÖNETMEN SODERBERGH, BAŞROL CLIVE OWEN

Dahası korsan dizisi “Crossbones”taki rolüyle bir kere daha hayran olduğumuz bol ödüllü oyuncu John Malkovich 1900’lü yıllarda geçen, yönetmenliğini Steven Soderbergh’in yaptığı tıp dizisi “The Knick”te (2. sezonu heyecanla bekliyoruz) canlandırdığı karanlık, uyuşturucu bağımlısı cerrah karakteriyle Clive Owen bilimkurgu sevenlerin heyecanla izlediği, Steven Spielberg’ün yapımcılığındaki “Extant”ın başrolünde karşımıza çıkan X­Men’den Cloud Atlas’a Oscar ödüllü oyuncu Halle Berry karanlık atmosferi, mistik öğeleriyle tarzının sevilen örneklerinden olan “Penny Dreadful”un başrol oyuncuları Eva Green, Josh Hartnett ve Timothy Dalton komedi dizisi “The Crazy Ones”taki performansıyla Robin Williams...05.01.2015 Hollywood’un gözü televizyonda!

KEANU REEVES’DEN UMA THURMAN’A HERKES EKRANDA


Scarlett Johansson


Son yıllarda hızla yükselen bu trend, sinema oyuncularını önümüzdeki dönemde de televizyon ekranında görmemize olanak verecek.
Yeni sezonda karşımıza çıkacak ünlü oyuncular ve rol alacakları yeni televizyon dizilerinin kokusu yayılmaya başladı bile. Bunlardan ilki Lost In Translation’dan Vicky Cristina Barcelona’ya, Avengers’tan Lucy’ye, yani dramadan aksiyona pek çok rolün üstesinden başarıyla gelen Bafta ödüllü oyuncu Scarlett Johansson’ın başrolünde yer alacağı “The Custom of The Country”. Pulitzer Ödüllü yazar Edith Wharton’un kitabından ekrana uyarlanacak olan diziyi hangi televizyon kanalının satın alacağı henüz belli değil ancak onun da kokusu çok yakında çıkacaktır.

İlk sezonuyla bağımlılık yaratan ve halihazırda iki ünlü sinema oyuncusu Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ın başrollerini paylaştığı “True Detective”in yeni sezonunda 3 ünlü sinema oyuncusunu daha izleyeceğiz: Rachel McAdams, Colin Farrell ve Vince Vaughn.


NBC’nin yeni mini serisi “The Slap”in başrolünde ise karizmatik oyuncu Uma Thurman’ı izleyeceğiz. Thelma & Louise’den Dead Man Walking’e unutulmaz karakterlere hayat veren, sinemanın karizmatik isimlerinden Susan Sarandon Marilyn Monroe’yu canlandıracak. “The Secret life of Marilyn Monroe” isimli dizi, aynı adlı kitaptan ekrana uyarlanıyor. Bir de not: Sarandon’ın, Thelma & Louise’deki rol arkadaşı Gene Davis, 11. sezonu yayınlanan drama dizisi “Grey’s Anatomy”deki rolüyle karşımızda olmaya devam ediyor.

9 sezon boyunca romantik ve eğlenceli hikâyesiyle hepimizi ekran başına bağlayan “How I Met Your Mother”ın yeni versiyonu olarak ekrana gelecek “How I Met Your Father” isimli yeni dizinin haberini verelim önce... Ardından da, dizide sesiyle yer alan ünlü sinema oyuncusunun Meg Ryan olacağını ekleyelim. Ryan tıpkı Ted Mosby’nin gelecekteki halini seslendiren Bob Saget gibi ekranda hiç görünmeyecek.

Aksiyon filmlerine pek yakışan Keanu Reeves de 2015 sezonunda televizyona geçiş yapan ünlü oyunculardan biri. Barry Eisler’in çok satan kitabından uyarlanan “Rain” isimli dizide Matrix ve John Wick gibi filmlerin yıldızını, yine bitmeyen bir aksiyonun içinde izleyeceğiz.

Televizyon ekranında izlemeyi beklediğimiz bir diğer ünlü sinema oyuncusu ise Jamie Lee Curtis. Her şey beklenildiği gibi giderse, ünlü oyuncu 89’daki Anything But Love isimli televizyon dizisinden sonra ilk defa televizyon ekranında başrolde görünecek.

Ünlü oyuncuların yeni sezonda karşımıza çıkacak televizyon dizilerinde, bu noktada bir de pop yıldızına yer vermeli... Müzik kariyerini sinema filmleri ile pekiştiren Jennifer Lopez de televizyon ekranından çıkacak karşımıza. Oscar ödüllü yönetmen Barry Levinson’ın çekeceği 13 bölümlük “Shades of Blue” isimli dizide Lopez’i FBI ajanı olarak izleyeceğiz.

80’li yılların sonunda kariyerine televizyon dizileriyle başlayan ancak sonrasında sinemaya geçiş yapan Juliette Lewis, 2015’in Mart ayında “Secret & Lies” isimli aksiyon dizisiyle televizyon izleyicisinin karşısında olacak.


DİZİYE ADAPTE EDİLEN MEŞHUR FİLMLER


Ünlü İngiliz oyuncu Hugh Grant’in başrolünde yer aldığı romantik komedi filmi About A Boy’dan televizyona adapte edilen dizinin ikinci sezonu halihazırda devam ediyor. Sinemadan televizyona adaptasyonun 4 yeni örneği daha huzurlarda olacak.05.01.2015 Hollywood’un gözü televizyonda!

Bunlardan ilki, 2008 yılının hit komedilerinden, başrollerini Jennifer Aniston ve Owen Wilson’ın paylaştığı Marley & Me. Komedi filmi yeni dönemde televizyon versiyonu ile ekranda olacak. 90’lı yılların kült yapımlarından, Jackie Chan ve Chris Tucker’ın başrolde yer aldığı aksiyon filmi Rush Hour da, CBS sayesinde televizyona adapte edilmesi beklenen yapımlardan bir diğeri.

Yakın gelecekte, Philip K. Dick’in çarpıcı hikâyesinden sinemaya uyarlanan ve Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı Minority Report da televizyon adaptasyonlarından olacak. Steven Spielberg’in, bu ünlü bilimkurgu yapımın televizyona aktarılması için çalışmalara başladığı dedikoduları çoktan yayılmış durumda.

Son olarak, 2005 yapımı, Will Smith’in başrolünde yer aldığı Hitch de televizyon ekranına göz kırpıyor. Will Smith’in de yapımcı kadrosunda yer aldığı komedinin televizyon versiyonunun kısa bir süre sonra ekranda olacağı konuşuluyor.