Scorsese Oscar'a yakın

24 Şubat'ta açıklanacak Oscar ödülleri için öne çıkan adaylar yavaş yavaş belli oluyor. Tim O'Neil'in önderliğindeki ABD'nin önemli sinema eleştirmenlerine göre Oscar'ın favori filmleri Martin Scorsese'nin 'The Aviator'...

LOS ANGELES - 24 Şubat'ta açıklanacak Oscar ödülleri için öne çıkan adaylar yavaş yavaş belli oluyor. Tim O'Neil'in önderliğindeki ABD'nin önemli sinema eleştirmenlerine göre Oscar'ın favori filmleri Martin Scorsese'nin 'The Aviator', Clint Eastwood'un 'Million Dollar Baby' ve Alexander Payne'in 'Sideways'i.
İnternetteki 'goldderby.com' sitesine favorilerini açıklayan eleştirmenler, en iyi film dalında favori gösterdikleri 'The Aviator'ın yönetmen Martin Scorsese'ye sanat yaşamındaki ilk Oscar'ı getirebileceği görüşünde birleşiyor. Film, Oscar ödüllerinin habercisi olarak nitelenen ve 16 Ocak tarihinde belli olacak Altın Küre ödüllerine de altı dalda aday.
'The Aviator'de ABD'li milyoner Howard Hughes'ın yaşamı konu edilirken 'Million Dollar Baby'de bir kadın boksör ile kendinden yaşlı hocasının trajik aşk hikâyesi, 'Sideways'te ise 40'larına dayanmış iki arkadaşın yol maceraları aktarılıyor. En iyi film dalında işaret edilen diğer filmler ise 'Finding Neverland', 'Kinsey' ve 'Closer' olarak sıralanıyor.
En iyi erkek oyuncu dalında öne çıkan isim ise 'Ray'de siyahi müzisyen Ray Charles'ı canlandıran Jamie Foxx. Bu alanda adı geçen diğer isimler Don Cheadle (Hotel Rwanda), Paul Giamatti (Sideways), Liam Neeson (Kinsey) ve Leonardo DiCaprio (The Aviator). En iyi kadın oyuncu dalında da çekişmenin Hillary Swank (Million Dollar Baby), Annette Bening (Being Julia) ile Imelda Staunton (Vera Drake) arasında geçmesi bekleniyor.