Scorsese'den ustasına saygı

Scorsese'den ustasına saygı
Scorsese'den ustasına saygı

Scorsese, etkilendiği yönetmen Elia Kazan ı anlatıyor.

VENEDİK - Martin Scorsese’nin son filmi ‘A Letter to Elia’ önceki gece Venedik Film Festivali ’nde prömiyer yaptı. Scorsese’nin Hollywood ve Broadway’in ilham kaynağı yönetmenlerinden Elia Kazan’ın hayatını anlattığı belgesel film, uzun bir röportajın yanı sıra sanatçının hayatına dair kesitler içeriyor.
Eleştirmenler tarafından ‘Scorsese hayranlarının mutlaka görmesi gerektiği bir film’ olarak tanımlanan belgesel, yönetmenlik anlamında Kazan’dan etkilenen Scorsese’nin de geçmişini yansıtıyor. Gençliğinde Kazan’ın filmlerini takip ettiğini belirten Scorsese, belgeselinde Kazan’ın ünlü filmleri ‘Rıhtımlar Üstünde’ ve ‘Arzu Tramvayı’ndan görüntülere fazlasıyla yer vermiş.
Anadolu ’dan Amerika’ya göç eden bir Rum ailenin çocuğu Kazan, 1950’lerde yönettiği başrollerinde James Dean ve Marlon Brando’yu oynattığı filmleriyle biliniyor.
Festivalde prömiyer yapan bir diğer film ise, Altın Aslan için yarışan Şili yapımı ‘Post Mortem’. 1973 yılında sosyalist başkan Salvador Allende’yi iktidardan düşüren askeri darbe sırasında bir morg çalışanı ile dansçının aşk hikâyesini konu alan film, son zamanlarda Latin Amerika’daki siyasi olaylara odaklanan filmler arasında sayılıyor. Benzer politik olayları anlatan Arjantina yapımı ‘Gözlerindeki Sır’ bu sene en iyi yabancı film Oscarı’na layık görülmüştü. (Kültür Sanat)