Scott'lardan Tony olanı

60 yaşındaki Tony Scott bugüne kadar 20'ye yakın film yönetti. Başrolünde Tom Cruise'un oynadığı 'Top Gun' ve 'Yıldırım Günleri', senaryosunu Quentin Tarantino'nun yazdığı, 'Badlands' ile 'Bonnie And Clyde'ın MTV'vari birleşimi 'True Romance', bunlardan birkaçı.

İSTANBUL - 60 yaşındaki Tony Scott bugüne kadar 20'ye yakın film yönetti. Başrolünde Tom Cruise'un oynadığı 'Top Gun' ve 'Yıldırım Günleri', senaryosunu Quentin Tarantino'nun yazdığı, 'Badlands' ile 'Bonnie And Clyde'ın MTV'vari birleşimi 'True Romance', bunlardan birkaçı.
Filmlerinin birçoğu 90'lara damgasını vurdu. Ancak Scott'ın yüzü, ağabeyi Ridley Scott'ınkinin aksine eleştirmenlerden yana bir türlü gülemedi. Yaptığı hemen hemen her film, yerden yere vuruldu. Daha ilk ciddi yönetmenlik tecrübesi 'Açlık'la eleştirmenlerin duvarına tosladı. Oysa 'Açlık' bugün, 'harikulade bir sanatsal korku filmi' olarak nitelendiriliyor.
Hatta bu filmin aldığı olumsuz eleştiriler yüzünden 'Gazap Ateşi'ni 20 yıl gecikmeli çekti. Tony Scott, dün Türkiye'de de gösterime giren yeni filmi 'Gazap Ateşi'ni aslında 20 önce İtalya'da çekmek istiyormuş. O yıllarda filmin başrolünde de Marlon Brando'yu oynatmayı planlıyormuş. Ama 'Açlık'ın başarısızlığı yüzünden stüdyolar kapılarını Scott'a kapatınca proje rafa kaldırılmış.
Filmlerinin itibarı daha ziyade gösteriminden yıllar sonra verilen İngiliz yönetmenin www.ugo.com (undergroundonline) sitesi ve sinema dergisi Totol Film'e verdiği, hem başrolünde Oscar'lı Denzel Washington'ın oynadığı son filmi 'Gazap Ateşi' hem de diğer filmlerine uzanan söyleşilerini derledik.
'Açlık'tan sonra Hollywood'-da kalamayacağınızı söylemiştiniz. Bir yönetmen olarak bu filmin kariyerinizin sonu olduğunu düşündüğünüz oldu mu?
Eleştiriler o zamanlar canımı çok sıkıyordu. Paranoyak bir haldeydim. Tabii ki ben de kötü bir film yapabilirdim, ama bu kötü bir film değildi. Ridley ve benim için iyi olan her zaman yedekte bir plan bulundurmamızdı. 'Açlık'tan sonra Los Angeles'a gittim. Bu dönemde ticari kazanç hedefleyen metinler yazdım. 'Top Gun'ı çekene kadar dört yılı böyle geçirdim.
Bu arada, 'Top Gun' işini elde edebilmek için şiddetli akan bir nehirden karşı kıyıya yüzerek geçtiğiniz doğru mu?
Bu bayat bir Hollywood hikâyesi gibi görünse de sonuna kadar doğrudur. Nehir gezintisine film yapımcılarının gözüne girebilmek için gittim. İçlerinde Jeffrey Katzenberg, Don Simpson ve Jerry Bruckheimer'in de bulunduğu birçok insanın katıldığı bir geziydi. 'Top Gun' için başka yönetmenlerle rekabet halindeydim. Ama Don artık heba olmuştu ve bana nehri yüzerek geçersem 'Top Gun'ı kazanacağımı söyledi. Ben de suya atlayıp bir millik nehri yüzdüm ve çıkınca Don'a şöyle dedim "Bana bir 'Top Gun' borçlusun."
'Gazap Ateşi'nin senaryosu nasıl size geldi?
Aslında bu filmi 20 önce İtalya'da çekecektim. Ancak stüdyolar 'Açlık'ı görünce beni geri çevirdiler. Arkadaşım prodüktör Arnon Milchan bir gün beni aradı. 1987 yapımı orijinal filmi izlemiş. Bana, projeyle hâlâ ilgilenip ilgilenmediğimi sordu. Ben de seve seve yapabileceğimi söyledim.
İlk başta Denzel Washington'ın oynadığı Creasy rolü için Robert De Niro'yu düşünmüştünüz değil mi?
20 yıl önce bu rol için düşündüğüm aktör Marlon Brando idi. Ancak Marlon bana, "Şişmanlamaya başladım" deyince rol Robert'a kaldı. Robert yapacaktı, ama aradan yıllar geçti. Bir gün doktorumun muayenehanesinde oturmuş bekliyordum. İçeri Denzel girdi. Onu yıllardır görmüyordum. Onu görünce birden aklıma geldi: Dakota ve Denzel muhteşem bir birleşim olurdu. (Kültür Sanat)
'Rid'le aramızda bir rekabet var elbette'
Quentin Tarantino ile 'True Romance'te birlikte çalışmıştınız. 'Revenge' Tarantino'nun favori filmlerinden biriymiş. Siz onun 'Kill Bill' serisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bayıldım. Tarantino kesinlikle muhteşem biri. Bir yıldız.
Ağabeyiniz Ridley Scott yönetmen olarak sizden daha iyi olarak kabul edilir. Bu durum içinize dert oluyor mu?
Hayır, bu zaten böyle. O gelecek nesillere yönelik olarak üretimde bulunuyor, ben ise çok daha fazla bugüne yönelik. Ben küçük kardeşim. Aramızda çok büyük bir rekabet ama aynı zamanda işbirliği var ve bu 40 yıldır böyle. Ama benim filmlerim hiç iyi olmasaydı ve hep Rid'inkiler ortalığı sallasaydı daha farklı duygular içinde olurdum diye düşünüyorum.
Ridley ile birlikte film çekmeyi hiç düşündünüz mü?
Hayır. Öyle bir işe kalkışsaydık birbirimizi öldürürdük herhalde! Şaka bir yana, Ridley ve ben her gün konuşuruz. Aramız iyidir. Birbirimize yakınızdır. Ama iş yönetmenliğe gelince o kendi işini yapar ben de benimkini.
Hiç kendinizi aynı malzeme için rekabet ederken buldunuz mu?
Evet, bunu sık sık yaşarız. Ama yapımcılar, bize 'Bu senin işin veya bu Rid'e daha uygun' diye yönlendirmeler yaparlar ve bu dağıtımın oranı da yüzde 50'dir.
Ağabeyinizin en sevdiğiniz filmi hangisi?
'Blade Runner'.
Neden?
Çünkü o filmde pek çok farklı unsur bir arada. 'Blade Runner' hayali, gizemli, karanlık ve rutubetli bir film. Tıpkı büyüdüğümüz Newcastle gibi.
Tony'nin adamları

  • Kevin Costner (Michael J 'Jay' Cochran/Revenge, 1990) "Post prodüksiyondaki 'kesip biçmelerle' Kevin'ın filmdeki performansını heba ettiğim için kendimden utanıyorum aslında."
  • Gene Hackman (Yüzbaşı Frank Ramse/Crimson Tide, 1995) Brill/Enemy of the State (1998), "Gene ayıdır. Onu o yapan tüm öfke ve güç içinden gelir. Dağlar kadar ev ödevi yapar, ama hepsini içinde bir yerlere gömer."
  • Will Smith (Robert Clayton Dean/Enemy of the State, 1998) "Will'in Gene'le burun buruna gelmekten ödü kopmuştu. Elini neye atsa, hakkını veriyor, başarıyor. Cazibesi olan biri."
  • Robert De Niro (Gil Renard/ Fanatik, 1996) "De Niro her zaman benim tanrım olmuştur. Sıradışı, tatlı biridir. Ama çalışılması zor bir aktördür."