Şebnem Ferah hayranları nota sektirmedi!

Şebnem Ferah hayranları nota sektirmedi!
Şebnem Ferah hayranları nota sektirmedi!
Şebnem Ferah son albümü 'Od'un gecikmeli lansman konseri ile dün gece Harbiye Açıkhava'daydı. Yağmura rağmen tüm Açıkhava konseri sonuna kadar tüm şarkılara eşlik ederek dinledi.
Haber: Muhsin Topyıldız - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Hayatımın hiçbir döneminde Şebnem Ferah hayranı olmadım. Hatta ne yalan söyleyeyim onu seven insanların onda ne bulduğunu da anlayamıyordum. Şebnem Ferah benim müzik çalarımdan hep uzak kaldı bugüne dek. Onu maruz kaldığım kadar tanıyordum. Dün gece Harbiye’de verdiği konserle yarım kalan hesabımızı kapattı. Yağmura rağmen Harbiye’yi dolduran hiç kimse alanı terk etmedi. Ben dâhil!
Konserin başlaması yarım saat gecikti. Yağmur bizi zorluyordu. Yavaş yavaş ıslıklı alkışlı protestolar başlıyordu ki ışıklar söndü ve sahne aydınlandı. Önce ekibi ardından da Şebnem Ferah sahnedeki yerlerini aldılar. Konserin açılışını Mayıs ayında yayınlanan son albümü Od’un ilk iki şarkısı olan ‘Kalbim Mezar’ ve ‘Birileri Var’ ile yaptı. Tahmin etmesi zor olmasa gerek, Açıkhava’yı dolduranlar çığlık çığlığaydı tam bu anlarda. Konserin üçüncü şarkısı olan ‘Ya Hep Ya Hiç’in ardından gitarını eline alan Ferah’ın konukları sahnedeydi. Sahneye dizilen otuz kadar çocuk Şebnem Ferah’ın ‘Bin Yıldır’ına eşlik ettiler. Çocuklardan çiçeğini de kapan sanatçı bizlere dönüp ‘Hoşgeldiniz’ dedi ve izleyicilerin bazıları öyle çığlıklar attılar ki sesleri henüz konserin başında kısıldı. Yazık.
Konserin giriş bölümü Şebnem Ferah’ın son albümünden şarkılarla geçti. Fakat o da çok iyi biliyordu ki tüm Açıkhava artık klasikleşen Şebnem Ferah şarkılarını heyecanla bekliyorlardı. Fazla bekletmediler. ‘Çakıl Taşları’ ve ‘Can Kırıkları’ arka arkaya çalınırken yağmur bastırdı. Bir kişi de çıkıp terk etmedi Harbiye’yi. Ben o dakika anladım Şebnem Ferah’ın kim olduğunu.
‘Delgeç’, ‘Ben Şarkımı Söylerken’, ‘Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler’ ve ‘Mayın Tarlası’ arka arkaya yağmur altında seyircilerin tam katılımıyla söylendi. Şebnem Ferah’ın şarkılardaki inişlerine çıkışlarına mı, çok iyi hazırlanan sahne şovuna mı yoksa şarkıları nota sektirmeden söyleyen seyirciye mi şaşıracaktım? Şaşırmıştım.
‘Mayın Tarlası’nın ardından yeni şarkıya geçmeyi bekliyorduk ki seyirciler arasında oturan bir keşfedilmemiş yetenek ortaya çıktı. Kim olduğunu anlayamadık ama seyircilerden birisi kesintisiz olarak iki dakikaya yakın ‘Şeboooo’ diye bağırabiliyor. Ferah’ın önümüzdeki konserlerine gidecekler dikkat etsinler, belki görebilirler.
Konser klasiklerle devam ediyordu. ‘Od’ ‘Sigara’ ve ’Sil Baştan’ın ardından yağmur iyiden iyiye tadını kaçırdı. Şebnem Ferah olağanca zarafetiyle “Sizi böyle yağmurda ıslatmak hiç hoşumuza gitmiyor. İsterseniz kısa kesebiliriz.” diyor ama kesin bir şekilde yalanlıyor tüm Harbiye. İnsanlar sabahlamak istiyorlar orada. Ferah’ın cevabı açık: “Benim en iyi yaptığım şeydir sabahlamak.”
Yağmurun tüm etkisine rağmen hep bir ağızdan şarkılar söylenmeye devam ederken ‘Eski’ çalmaya başlıyor ve Ferah kenara çekiliyor. Sahnenin arkasına bir bir fotoğraflar yansıyor. Fotoğraflar Aşık Veysel’le başlayıp devam ediyor. Sadri Alışık, Hulusi Kentmen, Cem Karaca, Cemal Süreya, Nazım Hikmet, Türkan Şoray, Şener Şen, Kemal Sunal… Sanat dünyamıza sesini, rengini, nefesini vermiş herkesi tek tek ekranda görüp alkışlıyoruz. En son Barış Manço görünüyor ve Harbiye alkıştan yıkılıyor. Atatürk ’ün ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözü ekrana yansıyor. Seyirciler bağırıyor: ‘Her yer Taksim, her yer direniş!’ Şebnem Ferah’ın da tavrı kesin: “Aynı fikirde olduğumuzdan hiç bu kadar emin ve mutlu olmamıştım.”
Şebnem Ferah ve ekibi sahneye öyle iyi hazırlanmışlardı ki tek bir falso çıkmadı. Açık ara Türkiye ’nin en karizmatik gitaristi Metin Türkcan ve seyirci ile sürekli iletişimde olan Buket Doran gecenin yıldızlarıydı. Benim favorilerim ise bütün gece tam performans davul çalan Aykan İlkan ve geri vokalleriyle Ceren Akyıldız’dı. Ozan Tügen ise sahnedeki kendine güvenli duruşu ve sahne hakimiyeti ile süper bir konser yaşamamızı sağladı.
Bir türlü durmayan yağmur işleri zorlaştırsa da konserin sonuna kadar hiç kimse dışarıya çıkmadı. Konseri ‘Bu Aşk Fazla Sana’ ile kapatan Ferah bis için geri döndüğünde ‘Hoşçakal’ı söyleyerek bizlerle vedalaştı. Bize ne mi kaldı? Süper bir konser deneyimi, denizden çıkmış gibi ıslanmak ve alkışlamaktan su toplayan avuçlar.