Şehir Tiyatroları Nejat Uygur'un oğluna emanet

Şehir Tiyatroları Nejat Uygur'un oğluna emanet
Şehir Tiyatroları Nejat Uygur'un oğluna emanet
Erhan Yazıcıoğlu'nun önceki gün istifasıyla boşalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği koltuğuna Nejat Uygur'un oğlu Süha Uygur geçecek.

RADİKAL - Kendisine verilen sözlerin yerine getirilmemesi nedeniyle önceki gün Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevinden istifa eden Erhan Yazıcıoğlu'nun yerine, Süha Uygur getirildi. 1 Ocak 1958 tarihinde Adana’da dünyaya gelen tiyatro sanatçısı Uygur, Nejat Uygur'un oğlu. 
1980 yılında Necla -Nejat Uygur Tiyatrosu’nun Tiyatro Müdürlüğü görevini üstlenen ve 1992 senesine kadar bu görece devam eden Süha Uygur bu süre içerisinde, babası Nejat Uygur’un sergilediği bazı oyunlarda oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yaptı. 1993'te kardeşleri Süheyl ve Behzat Uygur ile beraber 'Genç Uygurlar Tiyatrosu'nu kurdu. Bu sürede 'Boynuz Kulağı Geçer', 'Tele Köle', 'Üç Salakşörler' oyunları sahnelendi. 2001 yılına kadar görevine devam etti. 2001 yılında Uygur Sanat oluşumunu kurdu.Ve babası Nejat Uygur’un hastalandığı 2006 yılına kadar da sürdürdü.
Bu oluşum kapsamında da 'Türkiye’nin Delisi', 'Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi', 'Kodum mu Oturturum', oyunlarında yapımcı ve yönetmen olarak görev alan Uygur, 2006-2009 arasında babasının rahatsızlığından dolayı çalışmalarına ara verdi. 2009 yılında ise babasının isteğiyle Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu.

Erhan Yazıcıoğlu Şehir Tiyatroları'na veda etti
 
Uygur, 'Bu Dünya Hepimizin', 'Küçük Kız ve Yıldızlar', 'Güneşe Yolculuk', 'İyilik Ağacı', 'Kırmızı Pabuçlar', 'Mıknatıs Çocuk', 'Çocuk Ülkesi' ve 'Pamuk Prenses Mikroplar Ülkesinde' oyunların genel sanat yönetmenliğini yaptı. 2014 yılında Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu yeniden hayata geçirdi. 2015 yılında hâlâ sahnelenmekte olan 'Kapıdaki Düşman' isimli oyunun da genel sanat yönetmenliğini üstlendi. (Hürriyet)