Şehir Tiyatroları'na dört yeni sahne!

Şehir Tiyatroları'na dört yeni sahne!
Şehir Tiyatroları'na dört yeni sahne!
İstanbul Şehir Tiyatroları'nın yeni sezon repertuvarında beş yeni oyun dışında pek bir değişiklik yok. Yeni haberler şunlar: Muammer Karaca, Şehir Tiyatroları sahnesi oluyor. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'ne ek sahne geliyor. Maltepe ve Kartal'da yeni sahneler kuruluyor.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Necip Fazıl Kısakürek’in ‘insanlık değerlerini’ tartışmaya sunduğu ‘ Para ’sı ve yanında tabii ki Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı günlerinde, Anadolu’nun ücra bir köşesindeki tren istasyonunda geçen ünlü eseri ‘Yolcu’su, geçen sezonu yönetmelik tartışmalarıyla kapatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İŞT) 2013-2014 sezonunda sahnelenecek iki yeni oyunu... Önceki yılların aksine bu yıl bir tema seçilmeyen repertuvarda Kemal Kocatürk’ün sahnelediği ‘Lysistrata - Kadınlar da Savaşırsa’, savaş ve kadının toplumdaki yerine odaklanırken, Engin Uluğ tarafından yönetilen ‘Kösem Sultan’ ise kötülüğün sindirilebilir ama kökü kazınamaz olduğunu hatırlatacak. Diğer yeni oyunlar ‘Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli’ ve ‘Vakti Geldi’ içinse, kasım ayını beklemek gerekecek.

Bu yıl, 100. yılına giren Şehir Tiyatroları için ayrıca yeni sahneler açılacak. Dün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, uzun yıllar Genco Erkal yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu’nun sahnesi olarak kullanılan ancak 2012 sonunda deprem riski nedeniyle tasfiye edilen Muammer Karaca Tiyatrosu’nun Şehir Tiyatroları tarafından kullanılacağını söyledi. Buna göre Muammer Karaca Tiyatrosu, restore edildikten sonra İŞT’nin yeni sahnesi olacak. Bina, halihazırda Beyoğlu Belediyesi tarafından kiralama hakkında vazgeçilerek Büyükşehir’e bırakılmış durumda. Büyükşehir şu an binanın devir teslim prodedürlerini devam ettiriyor. Süreç tamamlandıkran sonra Kültür Müdürlüğü tarafından tiyatro salonu olarak hizmete devam edecek.


Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy’deki Haldun Taner Sahnesi’ni bir sanat merkezine dönüştürme projesi ise mart ayından sonra başlayacak. Bunun için binadaki zabıta çıkarılacak ve var olan sahnenin çaprazına bir sahne daha kurulacak. Bunun yanı sıra Maltepe sahilinde açıkhava niteliğindeki dolgu alanda 5 bin kişilik bir sanat merkezi projelendirildi. Kartal’da tespit edilen bir alan da modern bir tiyatroya dönüştürülecek. Efiloğlu’nun açıkladığı bir diğer önemli nokta ise Harbiye Açıkhava Tiyatrosu projesinde sona gelindiği üzerine… Buna göre, Açıkhava üstü kapatılarak, her mevsim kullanılabilecek bir alan haline dönüştürülecek.


Toplantıda konuşan ve sezonuna yeni oyunların yanı sıra yeni projelerle de girdiklerini anlatan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Şahin ise 100. yıl için pek çok etkinliği sürdürme peşinde olduklarını söylüyor. Bunlardan bazılarının ellerindeki doküman ve bilgilerin geniş kitlelere ulaşması olduğunu vurgulayan Şahin, “Özellikle akademisyenlerin ve tiyatro severlerin yararlanabileceği bir alana ulaşması dergilerimiz, afişlerimiz, broşürlerimiz, fotoğraflarımız, kişisel belgelerimiz bütün bunlar bir şekilde ilgili kişilere ulaşacak” diyor.

İŞT, geçen sezonu yönetmelik tartışmalarıyla bitirdi demiştik. Hatırlayalım; 13 Nisan’da büyük tepkilere yol açan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen yönetmelikle genel sanat yönetmeninin üzerine müdür atanmış; yeni yönetmelik, yedi kişilik yürütme kurulunda yer alan sanatçıları çıkarmış ve yerlerine bürokratları getirmişti. Eski repertuvar kurulunun yerine ise edebi kurul oluşturulmuş; repertuvarı, bu kurulun önereceği oyunlar arasından genel sanat yönetmeni belirlemeye başlanmıştı. Yönetmelikte toplumun genel etik değerlerine vurgu yapılması da tepki çekmişti.

Yönetim kurulunda, sanatçı üyenin kaldırılmasına ilişkin madde İstanbul 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu nedenle yönetim kurulu işlevini sürdüremiyordu. Geçen cuma günü Belediye Meclisi’nin yönetmelikle ilgili değişikliği yaptığını anlatan Efiloğlu, 26 Eylül ’de yönetim kurulu seçimi yapılacağını ekleyip, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi, işimize devam edeceğiz” diyor.

11 yeni oyunun daha sahnelenmek üzere çalışıldığı İŞT, 2 Ekim’de ‘Perde’ diyecek.