Şehir Tiyatroları'nın 'güreşçi müdür'ü de gitti!

Şehir Tiyatroları'nın 'güreşçi müdür'ü de gitti!
Şehir Tiyatroları'nın 'güreşçi müdür'ü de gitti!
Levent Üzümcü'nün Şehir Tiyatroları'ndan ihraç skandalının ardından dün de kurumun müdürü Şevket Demirkaya'nın görevden alındığı bildirildi. Cumhuriyet'ten Ceren Çıplak'ın haberine göre Demirkaya'nın, Levent Üzümcü'nün kurumdan ihracı sonrası düzenlenen basın toplantısına göz yumduğu için görevden alındığı konuşuluyor.

Levent Üzümcü’nün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan ihraç skandalının ardından dün de kurumun müdürü Şevket Demirkaya’nın görevden alındığı bildirildi. Kamuoyunda “Güreşçi müdür” olarak bilinen Demirkaya’nın, Levent Üzümcü’nün kurumundan ihracı sonrası düzenlenen basın toplantısına göz yumduğu için görevden alındığı konuşuluyor.

Önümüzdeki günlerde de İBBŞT Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu’nun görevden alınacağı belirtiliyor. Anımsanacağı üzere, Üzümcü’nün kurumdan atılmasından sonra Üzümcü’ye destek olunan bir basın toplantısı düzenlenmişti. Toplantıya başta Yazıcıoğlu olmak üzere kurumun pek çok yöneticisi ve sanatçısı siyah kıyafetlerle katılmış “Bu karar yanlış ve antidemokratiktir” diyerek yas ilan etmişti. Toplantıda, Üzümcü’nün ihracıyla ilgili olarak Şehir Tiyatrosu yönetimiyle hiçbir şekilde irtibat kurulmadığı vurgulanmış, hatta, bir sanatçının demokratik bir ülkede görüşleri nedeniyle cezalandırılmasının hukuksal olarak kabul edilemez olduğu belirtilmişti.

Anımsanacağı üzere, Şehir Tiyatroları müdürlüğüne güreş hakemliği ve zabıta müdürlüğü gibi görevlerde çalışan Şevket Demirkaya’nın atanması kamuoyunda tepki çekmişti.

Levent Üzümcü’nün ihracı Meclis gündeminde
Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilen oyuncu Levent Üzümcü’nün durumunu Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu. Önergede, “Levent Üzümcü’nün siyasi görüşleri ve açıklamaları nedeniyle İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından işten çıkarılması.

İmza kampanyası
Üzümcü’ye destek için Change.org’da imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasında,Üzümcü’nün Şehir Tiyatroları’na geri dönmesi ve kendisinden özür dilenmesi isteniyor. (Haber: Ceren Çıplak/ Cumhuriyet)


  http://www.radikal.com.tr/142437714243771

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ANLAMSIZ DİRENİŞ...MANASIZ TAVIRLAR.. - ARAGORA

  Burası bir devlet kurumu ve başındakiler iktidara sahipler.Yani sizi oraya alan ve atan aynı adamlar...Eğer anlaşamıyorsanız ne işiniz var orda?Çeker gidersiniz..Ne yani ?Sen olsan ,sana karşı duranla çalışır mısın ?Sonunda burası bir tiyatro ve siz de oyuncusunuz.Bu kadar tiyatroya ne gerek var ?İlkeleriniz başka ise ,ötekiler de iktidar ise daha ne olsun istiyorsunuz?Bir sürü hamaset..Hepsi reklam kokuyor..Nutuk atıp hava atmanın hiç gereği yok.Birleşin iktidar olun bu kez siz onları atarsınız..Bu iş çok uzadı artık..Üzümcü üzümcü...Üzüm zamanı üzümden soğudum...