Şehir Tiyatroları'nın sanat yönetmeni değişti

Hilmi Zafer Şahin'in istifa etmesi üzerine göreve oyuncu Erhan Yazıcıoğlu

İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, Erhan Yazıcıoğlu'nun genel sanat yönetmenliği görevine getirildiği bildirildi. Yazıcıoğlu'nun 47 yıldır kuruma hizmet verdiği, aynı zamanda sinema oyunculuğu, tiyatro yönetmenliği, program sunuculuğu ve seslendirme sanatçılığı da yaptığı belirtildi.

Yazıcıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla verilen görevi büyük bir zevkle kabul ettiğini kaydederek, "Figüran olarak girdiğim tiyatroda genel sanat yönetmeni olmak büyük bir onurdur. Beni bu göreve layık görerek onurlandıran başta Topbaş olmak üzere herkese teşekkür ederim" dedi. "Önce Tiyatro" ilkesini ön planda tutarak, tiyatroyu şahlandırmak adına tüm çalışma arkadaşlarına güven duyduğunu ve Şehir Tiyatroları'nın 100. yılının adına yakışır şekilde kutlanacağını belirtti.

Cumhuriyet'in haberine göre ise Yazıcıoğlu'nun Sanat Yönetmenliği'ne kurum içinden itiraz geldi. Bazı belediye yetkilileri Erhan Yazıcıoğlu’nun fakülte ve dengi okul mezunu olmadığı için yeni yönetmelikte yer alan kriterlerden bir maddeye uygun olmadığını savunuyor. Yazıcıoğlu ise bu konuyla ilgili “Yönetmelikte, kendini Türkiye çapında kanıtlamış olmak da yazıyor, bunu neden görmek istemiyorlar. Bana bu görevi teklif edenler benim lise mezunu olduğumu biliyorlar” dedi.