Şehrin çağdaş sanat fuarı 13 Kasım'da açılıyor

Şehrin çağdaş sanat fuarı 13 Kasım'da açılıyor
Şehrin çağdaş sanat fuarı 13 Kasım'da açılıyor
Contemporary Istanbul, 9. senesinde 22 ülkeden, 520 sanatçı, 104 çağdaş sanat galerisi ile beraber 75.000'den fazla ziyaretçiyi 13-16 Kasım tarihlerinde buluşturacak.

Contemporary Istanbul (CI), bu yıl dokuzuncu kez 13-16 Kasım tarihleri arasında her zamanki gibi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Yıllar içinde İstanbul sanat piyasasının kendisini gösterdiği özellikle çağdaş sanat alanında uluslararası temsilin de izleyici ve koleksiyoncularla buluştuğu bir etkinlik olarak yerini sağlamlaştıran CI aynı zamanda sezonun başlama vuruşu olarak da algılanıyor. Fuarın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli hafta başında düzenlenen tanıtım toplantısında. “Contemporary Istanbul ile çağdaş sanat ortamında önemli bir platform yarattığımız için gururluyuz. CI, yeni ve çağdaş sanatın arkasında duruyor. Geçmişe ya da bugüne doğru değil, geleceğe doğru ilerliyoruz, ilham verenin ve yeninin peşindeyiz. Yeniliğe çok açık bir şehirde olduğumuz için çok şanslıyız. Ancak bu potansiyel sadece İstanbul ile sınırlı değil. Bu nedenle de bölgedeki bütün diğer ülkelere kapımızı sonuna kadar açtık: Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya, Doğu Akdeniz ve tabii ki Avrupa .” şeklinde konuştu.

 Ali Güreli ve Saltık Galatalı


Fuarın sponsorlarından Akbank Private Banking’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı da çağdaş sanata Akbank Private Banking olarak önem verdiklerini ve Contemporary Istanbul’un 8 yıldır destekçisi olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Saltık Galatalı, “Yıl içerisinde bu alanda çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Contemporary İstanbul süresince de Akbank Private Banking alanında misafirlerimizi ağırlıyoruz ve bu değerli aktiviteyi onlarla birlikte deneyimliyoruz. Akbank olarak Contemporary İstanbul galerilerine POS cihazı sağlanması, eserlerin sigortalanması ve kredi kartlarında taksitlendirme gibi çeşitli hizmetleri de aktivite süresince sunuyoruz. Önümüzdeki yıllar için de Akbank Private Banking'in bu alandaki desteklerinin devam edeceğini memnuniyetle belirtmek isterim.” dedi. Fuarın diğer sponsorları ise Yıldız Holding ve 42 Maslak.

KATILAN GALERİLER
Bu seneki katılımcı galeriler arasında Galerie Lelong (Paris), Marlborough Galleries (New York), Rampa (İstanbul), Emmanuel Fremin (New York), Galerie Javier Lopez (Madrid), Kashya Hildebrand Gallery (Londra), Galerie Kornfeld (Berlin), Galeri Nev (İstanbul), Heis Gallery (Fukuoka-Japonya), Galerie Pilar Serra Barbara Paci (Roma), Dirimart (İstanbul), Andipa Gallery (New York) ve yakında Istanbul’a da açacağı mekan ile Galleria Russo (Roma) yer alıyor.
 Marcus Graf, Paul McMillen ve Ali Güreli

EDİSYONLAR İÇİN YENİ BİR BÖLÜM
Contemporary Istanbul’un bu yılki yeniliklerinden biri de sanat edisyonlarının, çoklu sanatların farklı formatlarının, kavramsal boyutlarının sunulduğu, tartışıldığı ve paylaşıldığı yeni girişim ve inisiyatifi CI Editions. Sınırlı sayıda üretilen özel edisyonların yaygın dağıtımını sağlayacak CI Editions, sanatın daha geniş izleyici grubunun yanı sıra yeni sanatseverler ile buluşmasında alternatif bir kanal yaratıyor. Orhan Cem Çetin, Mustafa Horasan, Ansen, Ahmet Polat, Ali Emir Tapan, Merve Morkoç, Fırat Engin, Alpin Arda Bağcık, Sinan Demirtaş, Seçkin Pirim, Ahmet Duru, Gözde Türkkan, Erdoğan Zümrütoğlu, Ardan Özmenoğlu, Buğra Erol, Gülay Semercioğlu, Burçak Bingöl, Mehmet Ali Uysal CI Editions’a özel edisyon üretecek sanatçılar arasında..

PLUGIN İSTANBUL GENİŞLEYEREK SÜRÜYOR
Geçen yıl başlayan ve çok beğenilen Plugin Istanbul Yeni Medya Bölümü genişleyerek devam ediyor. Bu yıl sadece video sanatı değil, ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işleri, iç mekan mapping projeleri, robotik tasarımlar, hepsi ve daha fazlası Plugin Istanbul'da yer bulacak. Galerie AKINCI, DAM GALLERY, Karima Celestin, URAStudio, Yellow Peril Gallery, Sedition, Kasa Galeri, Zimoun Studios, Simon Heijdens ve Brigitte Kowanz Plugin’in bu seneki katılımcıları.

90 DAKİKADA BİR SUNUM
Çin çağdaş sanatına farklı bir bakış ile 2010’dan beri Çin video sanatı koleksiyonerliği yapan Dr. Michael I. Jacobs’ın gözünden Çin video sanatını görüleceği “Now You See” sergisi 18 genç sanatçıya ait seçkiye yer verecek. CI Dialogues konferans programı kapsamında 2014 yılında da güncel sanatın uluslararası fikir liderlerini tartışma ve konuşmalar ile bir araya getirilecek. CI 90 Minute Shows ise her 90 dakikada bir, bir sanatçının solo şovunun kurulup, sunulup, tartışılıp, kaydedilip, başka bir sanatçının kurulumu için tekrar boş bir alan bırakılarak oluşturulan bir mekan-sergisi olacak. 90 Minute Shows, değişimleri takip eden, sanatın çoğulculuğunu ve çeşitliliğini destekleyen dinamik ve yönlü bir platform oluşturuyor. Contemporary Istanbul Program Direktörü Marcus Graf’ın küratörlüğünü üstlendiği serginin sanatçıları Charlotte “Charlie” Stein, Fani Zguro, İsmail Necmi Sönmez, Mehmet Ali Uysal, Kerem Ozan Bayraktar, Orhan Cem Çetin, Buğra Erol, Ansen, Fırat Engin, Ali Emir Tapan, Irfan Önürmen, Özlem Günyol&Mustafa Kunt.