'Şehrin caz hali' Akbank Caz 25. yılında iddialı

'Şehrin caz hali' Akbank Caz 25. yılında iddialı
'Şehrin caz hali' Akbank Caz 25. yılında iddialı

25. Akbank Caz'ın yıldızlarından Manu Katch , 22 Ekim'de CRR'de.

"Şehrin caz hali" sloganıyla yola çıkan Akbank Caz Festivali, 25'inci yılını 21 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında iddialı bir programla kutlamaya hazırlanıyor. Çeyrek yüzyılı geride bırakan festival David Sanborn, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, Bill Frisell, Aaron Goldberg gibi usta cazcıların yanı sıra Belle & Sebastian, Hercules & Love Affair, Squarepusher, Get The Blessing, Cass McCombs gibi yenilikçi isimleri de ağırlayacak. İşte festivalin tüm programı...

25’inci yılını kutlayan Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı. “Şehrin caz hali” sloganıyla 21 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek festivalin bu yıl ki sürprizlerinden biri, tüm zamanların ilham verici saksofon virtüözlerinden David Sanborn. 70’lerden beri çağdaş müziğe yön veren, altı Grammy ödülü David Sanborn, 31 Ekim Cumartesi günü Zorlu PSM’de caz tutkunlarıyla buluşacak. 


David Sanborn
20 yıl aradan sonra tekrar bir araya geldiklerinde caz dünyasında büyük heyecan yaratan John Scofield & Joe Lovano, bu kez Akbank Caz Festivali için aynı sahneyi paylaşıyor. Virtüözlüğünün yanında çağdaş cazın en önemli bestecilerinden olan gitarist John Scofield ve Berklee Müzik Akademisi’nde kürsü başkanlığını yapan Grammy ödüllü tenor saksafoncu Joe Lovano’nun konseri 25 Ekim’de CRR’de.

Fildişi sahillerinden gelen aile köklerinin kendisine kazandırdığı ritim yeteneğini akademik eğitimiyle birleştiren Manu Katché, Afrika ritimleri ve klasik davulu birleştirerek yarattığı özgün tarzıyla dünyanın sayılı davulcuları arasında gösteriliyor. Akbank Caz’ın bu yılki yıldızlarından Manu Katché’ye 22 Ekim Perşembe günü CRR’deki konserde Norveçli kadın kontrbasçı Ellen Andrea Wang eşlik edecek.

25. Akbank Caz’ın bir diğer önemli konuğu caz tarihine adını yazdırmış Grammy ödüllü efsane gitarist Bill Frisell. 30’u aşkın albümü bulunan Bill Frisell, 23 Ekim Cuma günü Zorlu PSM’de sahneye çıkacak.

Bill Frisell

MEHMET ULUĞ ANISINA ÖZEL BESTE
Grammy ödüllü caz müzisyeni David Murray, bundan tam 25 sene önce Türkiye’ye yaptığı ilk ziyarete önayak olan yakın dostu Mehmet Uluğ’un 2013 yılında vefat etmesinin ardından onun anısına üç bölümden oluşan bir süit besteledi. Murray, 27 Ekim Salı günü Babylon Bomonti’de gerçekleştireceği konserinde “Mehmet Uluğ Suite”in yanı sıra ekim ayında Babajim İstanbul Stüdyoları’nda hazırlayacağı albümde yer alan Butch Morris anısına bestelediği eseri de cazseverlerle paylaşacak.

Ünlü caz dergisi Down Beat tarafından defalarca ‘yılın caz sanatçısı, yılın caz albümü, yılın caz trompetçisi’ seçilen ve 43 albümü bulunan Amerikalı trompetçi Dave Douglas, bu yıl yayınlanan son albümü ‘High Risk’in dünya turnesi kapsamında 21 Ekim Çarşamba günü Babylon Bomonti’de olacak.

Stiliyle günümüzün en çok takip edilen caz piyanistlerinden Amerikalı Aaron Goldberg, eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan son albümü ‘The Now’un dünya turnesi kapsamında 25. Akbank Caz’ın konuğu olarak 27 Ekim Salı günü Nardis’te sahne alacak.

KADIN VOKALLER
2003 yılında yayınlanan ilk albümünden bu yana caz dünyasının en çok konuşulan yıldızı Amerikalı şarkıcı ve besteci Lizz Wright, festival kapsamında 25 Ekim Pazar günü CRR’ye konuk olacak.

Lizz Wright

İskandinav sanatının müzikteki en belirgin temsilcilerinden Susanne Sundfør, altıncı albümü Ten Love Songs’ın dünya turnesi kapsamında 31 Ekim Cumartesi günü Zorlu PSM’de.

Sadece güçlü bir vokalist değil, yüzden fazla şarkısı ile cazın en yaratıcı bestecilerinden biri olan Carmen Lundy, 21 Ekim Çarşamba günü The Seed’de.

Festivalin Londralı konuklarından Poppy Ackroyd, 2014 yılında yayınlanan ikinci albümü ‘Feathers’dan besteleriyle 30 Ekim Cuma günü Akbank Sanat’ta.

Evrensel standartlarda Türkçe sözlü müzik yapma fikriyle yola çıkan Jülide Özçelik, ‘Jazz İstanbul Volume-I ve II’yle 27 Ekim Salı günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

SINIRLARIN ÖTESİ
25. Akbank Caz’ın bu yılki sürprizleri arasında elektronik müziğin en önemli temsilcilerinden Squarepusher de yer alıyor. Ünlü bas gitarcı Tom Jenkinson’ın cazseverlerin bile elektronik müziğe bakışını değiştiren sıra dışı projesi Squarepusher, 29 Ekim Perşembe günü Babylon Bomonti’de.

New York’lu DJ Andy Butler müzik projesi Hercules & Love Affair ile elektronik ve dans alt yapılı parçaları sıra dışı vokallerle süsleyerek kendine özgü bir tarz yarattı. Anthony Hegarty’nin etkileyici vokalleriyle hayat bulan çıkış parçaları Blind ile hafızalara kazınan topluluk, 30 Ekim Cuma günü Babylon Bomonti’de.

Indie müziğin öncülerinden sayılan İskoçyalı topluluk Belle & Sebastian, mutluluktan hüzne kadar pek çok duyguyu yaşatan besteleri ve etkileyici sahne performanslarıyla 30 Ekim Cuma günü Volkswagen Arena’da. Öncesinde rock ,blues, folk, saykodelik, punk ve country karışımı müziği ile tanınan, öykülerini telaşsız anlatmayı seçen Kaliforniyalı bir kent ozanı Cass McCombs sahnede olacak.

Belle & Sebastian

BİZDEN SESLER
Farklı müzikal alt yapılarına rağmen çağdaş ve geleneksel ögeleri müziklerine doğal bir şekilde yansıtan bas klarnet virtüözü Oğuz Büyükberber ve Berlin’de yaşayan gitarist besteci Marc Sinan, İstanbul’da ilk kez 27 Ekim Salı günü Akbank Sanat’ta sahneye çıkacak.
Dünyaca ünlü duduk ustası Suren Asaduryan ve İstanbul’lu caz piyanisti Ali Perret tarafından hayata geçirilen Ali Perret’s DU.DU, binlerce yıllık Anadolu türkülerinin çağdaş yorumlarıyla 1 Kasım Pazar günü Babylon Bomonti sahnesinde.

Ali Perret’s DU.DU
Ülkemizin usta caz piyanistlerinden Kerem Görsev, Kağan Yıldız, Ferit Odman ve Engin Recepoğulları’nından oluşan Kerem Görsev Ouartet, 24 Ekim Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kerem Görsev’in bestelerini yorumlayacak.

Önder Focan, Kağan Yıldız, Batuhan Şallıel ve Ferit Odman gibi ülkemizin önemli caz müzisyenlerinin kurduğu, pop, halk müziği, Türk sanat müziği ve arabesk türündeki ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Yeğidim Aslanım’ gibi popüler şarkıları caz disiplini içinde yeniden yorumlayan Standard A La Turc, 26 Ekim Pazartesi günü Nardis’te.

Yıllardır birçok caz projesinde icracı, besteci ve aranjör olarak yer alan Ercüment Orkut, ilk solo albümü “Low Profile”i 24 Ekim Cumartesi günü Akbank Sanat’ta cazseverlere tanıtacak.

Ülkemizde yetişen genç caz sanatçılarını destelemek amacıyla kurulan İstanbul Gençlik Caz Orkestrası, bu yıl piyanist, besteci ve eğitmen Baki Duyarlar’ın şefliğinde 28 Ekim Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

YENİ DÜNYA
Doksanların kült grubu Portishead’den tanıdığımız Jim Baar ve Clive Deamer’ın da içinde yer aldığı, sahnede yüzlerini gizleyerek farklı tarzlarıyla dikkat çeken sıradışı İngiliz topluluk Get The Blessing, 31 Ekim Cumartesi günü Babylon Bomonti sahnesinde.

Get The Blessing
İstanbul’un kendine has kaosunu ve deliliğini çok renkli müzikal bir hikayeye dönüştüren Korhan Futacı & Kara Orkestra, 31 Ekim Cumartesi günü Moda Sahnesi’nde.

Müzik otoritelerinin son yıllarda yıldızı yükselen caz klarnetçisi olarak tanımladığı Oran Etkin, 26 Ekim Pazartesi günü Babylon Bomonti’de.
Avrupa cazını takip edenlerin ülkemizde konser vermelerini uzun süredir beklediği Tingvall Trio, pop ve rockla birleştirdikleri besteleri ve durdurulamaz enerjileriyle 31 Ekim Cumartesi günü Akbank Sanat’ta.

Ülkeleri Finlandiya’nın kültürel mirasını çağdaş cazın notalarına dökmeyi başaran davulcu Markku Ounaskari ve piyanist Samuli Mikkonen’den oluşan Kuára Duo, 21 Ekim Çarşamba günü Akbank Sanat’ta.

DJ SESSIONS
Alternatif hip hop yapımcısı ve DJ Gaslamp Killer, çılgın performansı ve eşsiz setiyle bu lakabı fazlasıyla hak ediyor. Los Angeles’ın undergrand mekanlarında yetişen, sahne şovlarıyla elektronik müziği farklı bir seviyeye taşıyan Gaslamp Killer, Türkçe funk ve rock parçalardan örneklere yer vereceği bir konserle 24 Ekim Cumartesi günü Babylon Bomonti’de.

Dünyanın ilk elektro swing DJ’i olan Chris Tofu, 1920 - 1960 arası döneme odaklandığı setiyle dans etmek isteyenleri 31 Ekim Cumartesi günü Babylon Bomonti’ye bekliyor.

KAMPÜSTE CAZ
Akbank Caz Festivali’nin artık bir festival klasiği haline gelen “Kampüste Caz” konserleri bu yıl da devam ediyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz, 3-13 Kasım tarihleri arasında Edirne, Çanakkale, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Kayseri ve Ankara’da cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturacak.
Kampüste Caz kapsamında sesi kadar etkileyici sahne performansıyla da Türk caz müziğinin en beğenilen isimlerinden Elif Çağlar, müzik otoritelerinin büyük beğenisini toplayan “M-U-S-I-C” albümünden ve dünyaca ünlü caz müzisyenlerin kendisine eşlik ettiği ikinci albümü “MISFIT”dan eserlerle gençlerle buluşacak.

Elif Çağlar

PANEL ve ATÖLYE ÇALIŞMALARI
PANEL: Anayoldan Çıkanlar
Caz programcısı Hakan Rauf Tüfekçi moderatörlüğündeki panede 60’lı yıllar ABD’sinde beyazların hegomonyasındaki müzik dünyasına başkaldıran müzisyenler konuşulacak. Konuşmacılar Çağlayan Yıldız ve Tolga Tüzün. 23 Ekim Cuma 13.00, Akbank Sanat

PANEL: Radyoda Caz
Efsane radyo programcısı Hülya Tunçağ moderatörlüğündeki panele Tuncel Gülsoy, Sevin Okyay ve Levent Öget katılacak. 24 Ekim Cumartesi 13.00, Akbank Sanat

PANEL: Avrupa Cazının Kökleri
Akbank Caz Festivali’nin üyesi olduğu Europe Jazz Network’ün AB’ye sunduğu “Avrupa Cazının Ortak Kökenleri” adındaki proje, üç yıllık bir çalışmanın ardından kaynak bir kitaba dönüştürülecek. Avrupa’da cazın 100 yıllık tarihçesini ele alacak kitabın 2018’de yayınlanması planlanıyor. Projenin İtalyan koordinatörü Francesco Martinelli, Türkiye’yle ilgili bölümün küratörlüğünü üstlenen Hülya Tunçağ ve Zuhal Focan‘la birlikte hem projeyi tanıtacak hem de Türkiye’deki caz hakkında izleyici ve uzmanların kitapta yer almasını istedikleri konular belirlenecek. 30 Ekim Cuma 13.00, Akbank Sanat

PANEL: 25 Yıldır Şehrin Caz Hali
Kendi izleyici kitlesini yaratabilen ender organizasyonlardan Akbank Caz Festivali’nin 25 yıllık hikayesi, Derya Bigalı, Ahmet Uluğ, Sadettin Davran ve Elif Çağlar’ın konuşmacı olarak katılacağı panelde anlatılacak. 31 Ekim Cumartesi 13.00, Akbank Sanat

ATÖLYE: Çocuklarla Beden Müziği
Uzman psikolog, eğitimci, yazar ve oyuncu Burcu Tekin tarafından gerçekleştirilecek atölye çalışmasında, 7 - 11 yaş grubundaki çocuklar yaratıcı drama, doğaçlama, ritm, dans ve resim etkinliklerini kullanılarak yaratıcılıklarını serbest bırakacak. 24 Ekim Cumartesi 15.00/17.00, Akbank Sanat, Atölye ücreti: 20 TL, katılımcı sayısı 10 kişiyle sınırlı.

ATÖLYE: Çocuklarla Caz Müziği Atölyesi
Orff Yaklaşımı’na dayalı olarak yapılacak “Çocuklarla Caz” atölye çalışmasında, en temel caz ritmi olan swing, beden perküsyonu, tekerlemeler ve oyunlarla 7-12 yaş grubu çocuklara tanıtılacak. Bu ritmin üzerine Orff çalgıları (Ksilofon, metalofon, vb. vurmalı çalgılar) kullanılarak basit eşliklerle birlikte çocuklarla beraber melodik doğaçlamalar yapılacak. 31 Ekim Cumartesi 15:00/17:00, Akbank Sanat

ATÖLYE: Drum & Bass Magazine/ Gitar Dergisi Atölyeleri
Enstrümanlara ve müziğe ilgi duyan her yaştan amatör ve profesyonellerin katılımına açık atölyelerde katılımcılar müzik bilgilerini ve deneyimlerini arttırmanın yanı sıra caz dünyasının ustalarıyla da tanışma fırsatı bulacak. 25 Ekim Pazar 13:00-19:00, Akbank Sanat, katılımcı sayısı 100 kişi, her atölye için katılım ücreti: 25 TL

ATÖLYE: Istanbul Lindy Hoppers: Swing Jazz Atölyesi
24 Ekim 2015, Cumartesi Saat: 15:00 Yer: The Mekan/ 31 Ekim 2015, Cumartesi Saat: 15:00 Yer: The Mekan

CAZLI BRUNCH
25 Ekim Pazar, Adahan Otel, Deniz Taşar Trio ve JazzMatiz
1 Kasım Pazar, Hilton ParkSA, JazzMatiz

ÇAY SAATİNDE CAZ
28 Ekim Çarşamba, The Grand Tarabya Hotel, Burak Çağman Orkestrası

LİSELERDE CAZ ATÖLYELERİ
Liseli gençler Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacak. 22 Ekim Perşembe günü Üsküdar Amerikan Koleji ve Özel Enka Okulları, 23 Ekim Cuma Alman Lisesi ve Özel Şişli Terakki Lisesi, 26 Ekim Pazartesi günü Açı Okulları ve İstanbul Amerikan Robert Lisesi, 27 Ekim Salı günü ise Avusturya Lisesi ve Galatasaray Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.