'Şehrin caz hali' bu hafta çok yoğun

'Şehrin caz hali' bu hafta çok yoğun
'Şehrin caz hali' bu hafta çok yoğun

Belle&Sebastian, 30 Ekim Cuma saat 22.00'de Volkswagen Arena'da.

25'inci yılında iddialı bir programla izleyici karşısına çıkan Akbank Caz Festivali, tüm hızıyla sürüyor. 'Şehrin caz hali' sloganıyla 31 Ekim'e kadar sürecek festivalin son hafta programında David Sanborn, Hercules & Love Affair, Belle&Sebastian, Ester Rada, Susanne Sundfør gibi kaçırılmayacak konserler var. İşte haftanın tüm programı, seçim sizin...

26 EKİM PAZARTESİ
Standard A La Turc/ Nardis, 21.30
Önder Focan, Kağan Yıldız, Batuhan Şallıel ve Ferit Odman gibi ülkemizin önemli caz müzisyenlerinin kurduğu Standard A La Turc pop, halk müziği, Türk sanat müziği ve arabesk türlerinde “Uzun İnce Bir Yoldayım, Yiğidim Aslanım, Lal” gibi hafızalarımızda yer edinmiş şarkıları caz disiplini içinde yeniden yorumluyor. Çeşitli sürprizlere hazır olun!

Oran Etkin/ Babylon Bomonti, 21.30
Oran Etkin, müzik otoriteleri tarafından son yıllarda yıldızı yükselen caz klarnetçisi olarak tanımlanıyor.

27 EKİM SALI
David Murray Infinity Quartet/ Babylon Bomonti, 21.30
Grammy ödüllü caz müzisyeni David Murray, bundan tam 25 sene önce Türkiye ’ye yaptığı ilk ziyarete önayak olan yakın dostu Mehmet Uluğ’un 2013 yılında vefat etmesinin ardından onun anısına üç bölümden oluşan bir süit besteledi. Ünlü sanatçı, 25. Akbank Caz Festivali kapsamındaki konserinde “Mehmet Uluğ Suite”in yanı sıra Ekim ayında Babajim İstanbul Stüdyoları’nda hazırlayacağı albümde yer alan Butch Morris anısına bestelediği eseri de cazseverlerle paylaşacak.

Aaron Goldberg/ Nardis, 21.30
Kariyeri boyunca Betty Carter, Joshua Redman, Wynton Marsalis, Kurt Rosenwinkel gibi ustalarla sahne alan, stiliyle günümüzün en çok takip edilen caz piyanistlerinden olan Amerikalı Aaron Goldberg, eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan son albümü The Now’un dünya turnesi kapsamında festivalde.

Jülide Özçelik/ Caddebostan Kültür Merkezi, 20.30
Evrensel standartlarda Türkçe sözlü müzik yapma fikriyle yola çıkan Jülide Özçelik, Jazz İstanbul Volume-I adlı ilk albümünü yayınladığında, sadece caz çevrelerinin değil, geniş bir dinleyici kitlesinin de takdirini toplamıştı. İlk albümüne gösterilen yoğun ilgi üzerine Jazz İstanbul Volume-II’yi yayınlayan sanatçıya konserde ülkemizin önde gelen caz müzisyenleri eşlik edecek. Konseri internetten canlı izlemek için www.akbanksanat.com adresini takip edebilirsiniz.

Marc Sinan Oğuz Büyükberber Duo/ Akbank Sanat, 19.00
Farklı müzikal alt yapılarına rağmen çağdaş ve geleneksel ögeleri müziklerine doğal bir şekilde yansıtan, müzikal kariyerine Amsterdam’da yön veren bas klarnet virtüözü Oğuz Büyükberber ve Berlin’de yaşayan gitarist besteci Marc Sinan, İstanbul’da ilk kez 25. Akbank Caz Festivali’nde aynı sahneyi paylaşacak.

28 EKİM ÇARŞAMBA
Ester Rada/ Babylon Bomonti, 21.30

25. Akbank Caz Festivali’nin yıldızlarından Ester Rada, Ortadoğu’nun müzikteki yeni temsilcisi olarak tanımlanıyor. İlk kez İstanbul’da sahneye çıkacak sanatçı, Etiyopya cazı, funk, soul ve R&B’u incelikle birleştiren şarkılarıyla tanınıyor.

İstanbul Gençlik Caz Orkestrası/ Caddebostan Kültür Merkezi, 20.30
Ülkemizde yetişen genç caz sanatçılarını destelemek amacıyla kurulan İstanbul Gençlik Caz Orkestrası, piyanist, besteci ve eğitmen Baki Duyarlar’ın şefliğinde sahnede.

29 EKİM PERŞEMBE
Squarepusher/ Babylon Bomonti, 21.30
25. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl ki sürprizleri arasında elektronik müziğin en önemli temsilcilerinden Squarepusher yer alıyor. Ünlü bas gitarcı Tom Jenkinson’ın fusion jazz ve drum ‘n’ bass’ı birleştirerek yarattığı bestelerle en katı cazseverlerin bile elektronik müziğe olan bakışını değiştiren sıra dışı projesi Squarepusher, son albümü ‘Damogen Furies’in dünya turnesi kapsamında festivalde.

30 EKİM CUMA
Poppy Ackroyd/ Akbank Sanat, 19.00
Festivalin Londralı konuklarından Poppy Ackroyd, 2014 yılında yayınlanan ikinci albümü ‘Feathers’dan besteler seslendirecek.

Hercules & Love Affair/ Babylon Bomonti, 22.30
New York’lu DJ Andy Butler müzik projesi Hercules & Love Affair ile elektronik ve dans alt yapılı parçaları sıra dışı vokallerle süsleyerek kendine özgü bir tarz yarattı. Anthony Hegarty’nin etkileyici vokalleriyle hayat bulan çıkış parçaları Blind ile hafızalara kazınan ve kült grup statüsüne yükselen topluluk, Babylon Bomonti’deki performansında disco’dan house’a, acid’den synth pop’a kadar uzanan geniş yelpazesiyle hayranları ile buluşacak.

Belle & Sebastian/ Volkswagen Arena, 22.00
Festivalin merakla beklenen konserleri arasında yer alan, Indie müziğin öncülerinden sayılan İskoçyalı topluluk Belle & Sebastian, mutluluktan hüzne kadar pek çok duyguyu yaşatan besteleri ve etkileyici sahne performansları Volkswagen Arena’da.

31 EKİM CUMARTESİ
Susanne Sundfør/ Zorlu PSM, 19.00
İskandinav sanatının müzikteki en belirgin temsilcilerinden Susanne Sundfør, altıncı albümü ‘Ten Love Songs’ın dünya turnesi kapsamında İstanbul’da. Günümüzün en popüler elektro-pop sanatçılarından biri olan Susanne Sundfør, melankolik besteleriyle sahnede.

David Sanborn/ Zorlu PSM, 21.30

70’lerden beri çağdaş müziğe yön veren, altı Grammy Ödülü, sekiz altın ve bir platin albüm sahibi David Sanborn, tüm zamanların en başarılı ve ilham verici saksofon virtüözlerinden. Kaçmaz.

Get The Blessing/ Babylon Bomonti, 22.30

Doksanların kült grubu Portishead’den tanıdığımız Jim Baar ve Clive Deamer da içinde yer aldığı, sahnede yüzlerini gizleyerek farklı tarzları ile dikkat çeken sıradışı İngiliz topluluk Get The Blessing, eleştirmenler tarafından “çağdaş cazın ağır topları” olarak tanımlanıyor. Get The Blessing’in neşeli, alaycı, sarsıcı ve şaşırtıcı müziklerini dinlemek ve gerçek yüzlerini görmek için bu konseri kaçırmayın!

Korhan Futacı & Kara Orkestra/ Moda Sahnesi, saat: 21.30
İstanbul’un kendine has kaosunu ve deliliğini çok renkli müzikal bir hikayeye dönüştüren Korhan Futacı & Kara Orkestra, her biri birbirinden farklı bir ritüele dönüşen konserlerine bir yenisini daha ekliyor. Alemler ötesi bir deneyim!.

Tingvall Trio/ Akbank Sanat, 19.00
Avrupa cazını takip edenlerin ülkemizde konser vermelerini uzun süredir beklediği Tingvall Trio bu yıl 25. Akbank Caz Festivali programının güçlü isimleri arasında yer alıyor. Topluluk bugüne kadar her biri heyecanla karşılanan dört albüm yayınlayan Tingvall Trio, pop ve rockla birleştirdikleri besteleri ve durdurulamaz enerjileri ile 31 Ekim 2015, Cumartesi günü Akbank Sanat sahnesinde olacak.

Chris Tofu/ Babylon Bomonti, 23.59
Dünyanın ilk elektro swing DJ’i olan Chris Tofu, 1920 - 1960 arası döneme odaklandığı seti ile diğer birçok festivalde yaptığı gibi dans severleri cazın temel ritmi swingle coşturuyor.

25. Akbank Caz Festivali hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanı sıra Akbank Sanat iPhone uygulaması ve facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.