'Şehrin caz hali'ne karışmak için 5 konser

'Şehrin caz hali'ne karışmak için 5 konser
'Şehrin caz hali'ne karışmak için 5 konser
Ekim ayında şehrin 'caz hali'ne bürünmesine alıştık. Üstelik bu benzersiz alışkanlık her yıl peşi sıra sayısız enfes konseri de peşinden İstanbul'a sürüklüyor. 21 Ekim'de başlayacak Akbank Caz Festivali'yle birlikteliğimizin 25'inci bronz yılında işinizi kolaylaştırmak için programdan beş konseri sizin için seçtik. Ajandalarınıza ekleyiniz lütfen.
Haber: SARP DAKNİ - daknisarp@gmail.com / Arşivi

1- Moriarty // 22 Ekim Perşembe // 21:30 // Babylon Bomonti

Moriaty kelimenin tam anlamıyla ‘Milletlerarası Müzik Yayını’ yapıyor. Hatta bu benzetmeyle de ülkemizin 80’lerdeki ünlü plak şirketine bir gönderme yapmış olalım. Fransa’dan İsviçre’ye ve biraz ironik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden Vietnam’a uzanan beş sanatçıdan oluşan grup adını pek sevdiğimiz Jack Kerouac’ın efsanevi çalışması ‘Yolda’nın kahramanı Dean Moriarty’den alıyor. Sadece bu seçim bile güçlü bir alkışı hak etmiyor mu? İrlanda ve Amerikan folk kültüründen ilham alan Moriarty’nin son albümü Epitaph’ı konser öncesi tatlı bir hazırlık için evde doya doya dinlemeyi de ihmal etmeyin.

'Şehrin caz hali' Akbank Caz 25. yılında iddialı

2- Cass McCombs // 30 Ekim Cuma // 20:30 // Volkswagen Arena

Bir kent ozanı ile buluşma vakti. Cass McCombs tamamen kendine has olan müziği için sayısız türden çılgınca besleniyor. Rock, blues, punk, country, folk, saykodelik ve aklımıza şu an gelmeyen daha bir çok alt tür... Cass oldukça farklı bir müzisyen. Dinleyicileriyle içli dışlı olmayı seviyor. Üstelik bunu sadece sahnedeyken değil internet üzerinden bile yapmayı beceriyor. Otoriteye baş kaldıran şarkılarıyla McCombs, kuşkusuz bu yıl ki festivalin en önemli isimlerinden biri.

3- Poppy Ackroyd // 30 Ekim Cuma // 19:00 // Akbank Sanat

Diyebilirsiniz ki, aynı anda hem Cass McCombs hem de Poppy Ackroyd’a nasıl gidebiliriz ki... Zamanda yolculuk henüz mümkün olmadığı için ne yazık ki bunu başarmamız hele İstanbul trafiği düşünüldüğünde imkansız elbette. Bu yüzden ikisi arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaksınız. Londralı Poppy, sahnede tek başına beliriyor. Ancak güçlü enerjisi bir orkestradan farksız. Hidden Orchestra adını taşıyan ilk grubundan sonra başlayan solo kariyerinde başarı basamaklarını tıkır tıkır çıkmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl yayınladığı ikinci albümü Feathers, adı gibi tadı olan insanı tüy gibi uçuran bir çalışma. Aklınıza gelmeyecek kadar farklı seslerin bir araya geldiğinde mükemmel bir müzik oluşturduğunu da hayretle keşfedeceksiniz.

4- Lizz Wright // 25 Ekim Pazar // 18:00 // CRR

Gospel ve caz arasında mekik dokuyan Lizz Wright’ın 2000’li yıllarımıza kendini nakış gibi işlediğini kabul etmek gerek. Türün meraklıları tarafından yaklaşık 12 yıldır baş tacı edilen Wright’ın yolu daha önce de İstanbul’dan geçmişti. Ancak onun tadına doyulmaz sahne performansına bir kez daha tanıklık edebilecek olmak ziyadesiyle heyecan verici. Fitzgerald ve Holiday klasiklerine kattığı çağdaş tat ile eleştirmenlerin ayakta alkışladığı Wright’ı gelin bizde alkışlayalım ve elbette ayakta!

5- Bill Frisell Music for Strings // 23 Ekim Cuma // Zorlu Center PSM

Gerçekten ‘iyi müzisyen’ olmanın hakkını sonuna kadar veren Bill Frisell, bunun bir adım ötesine de geçip çağdaş caz müziğinin kuşkusuz en güçlü ve sevilen isimlerinden biri olmayı da başarmış bir isim. Berklee sonrasında ECM ile çalışmaya başlayan ve sayısız albüm için gitar çalan Grammy sahibi Frisell’in sadece kendi diskografisi için otuzdan fazla kes stüdyoya girmiş olması onun üretkenliğini oldukça net açıklıyor olmalı. Klasik sinemadan avangart sanata kadar sayısız farklı noktadan ilham alan Bill Frisell ve ekibinin olağanüstü performansı bu yıl Akbank Caz Festivali’nin kaçırılmaması gereken konserleri arasında belki de ilk sırada yer alıyor.