Selçuk Demirel sergisi İzmir'de

Selçuk Demirel sergisi İzmir'de
Selçuk Demirel sergisi İzmir'de
İzmir Fransız Kültür Merkezi, 10 Haziran - 17 Temmuz 2015 tarihleri arasında, 1978 yılından bu yana Paris'te çalışmalarını sürdüren sanatçı Selçuk Demirel'in 1974-2014 yılları arasında basında yer alan çizimlerinden yapılmış bir seçkiyi İnsanoğlu Kuş Misali başlığı altında İzmir'de ağırlıyor

Dünyanın 1974 ile 2014 yılları arasındaki yaşadığı önemli olayları, siyasal ve sosyal dönüşümleri çizgilere taşıyan İnsanoğlu Kuş Misali, Selçuk Demirel’in Türkiye ’de yaşarken hazırladığı bir dizi afişle açılıyor. Sanatçının Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times ya da The Wall Street Journal gibi gazete ve dergilerde  yayınlanmış desenlerinden yapılan bir seçki sergide üç tema etrafında sunuluyor: Jeopolitik (Parayı egemen kılan çatışmalar, savaşlar, dünyada yaşanan çalkantılı olaylar ve ekonomik ve mali krizler ile boğuşan insanoğlu), İnsan hakları: (Toplumda yaşanan felaketlere insanoğlunun direnişi, özverisi, kadınların köktendincilik ve tüm kötü muamelelere karşı verdikleri mücadele), Düşünmek (Gözetlenen düşünce İnsan aklı kaç kere belirsizliklerle karşı karşıya kalmıştır? Kültürel kriz ve iletişim krizlerini eleştiren çizimler.) 

Selçuk Demirel’in çizimleri, kalemin hoşgörüsüzlüğe karşı durmak ve ifade özgürlüğünü savunmak için en iyi silah olduğunun kanıtı. Sanatçının çizimleri, dünyamızda yaşanan akıldışılıkları ince bir üslupla açığa çıkaran şiirsel olduğu kadar siyasi birer eylem aynı zamanda. Valérie Dardenne'in küratörlüğünü üstlendiği, sergi düzenini Yılmaz Aysan'ın hazırladığı İnsanoğlu Kuş Misali adlı sergi geçtiğimiz yıl içinde İstanbul , Ankara ve Eskişehir’de izleyicileriyle buluştu.

Selçuk Demirel'in de bizzat katılacağı açılış 10 Haziran'da yapılacak. Sergi, Devlet Resim Heykel Müzesi Kültürpark Salonu'nda 17 Temmuz'a kadar sürecek.