'Selda Bağcan, Moğollar, Erkin Koray ve Üç Hürel'e teşekkürler!'

'Selda Bağcan, Moğollar, Erkin Koray ve Üç Hürel'e teşekkürler!'
'Selda Bağcan, Moğollar, Erkin Koray ve Üç Hürel'e teşekkürler!'

Bu akşam saat 18.30?da Maçka Küçükçiftlik Parkı?nda sahneye çıkacak PHB, Brooklyn ve Manhattanlı müzisyenlerden oluşuyor.

Yaptıkları müziği 'saykodelik dans rock' olarak tanımlayan PHB, bu akşam Miller Freshtival'de. 'Selda Bağcan, Moğollar, Erkin Koray, Üç Hürel gibi sanatçılarınız için size çok teşekkür ederiz' diyen grubun sürprizleri var
Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Açıkhava müzik festivalleri mevsiminin kurdelası bugün Miller Freshtival’le Küçükçiftlik Parkı’nda kesiliyor. Mika (22.50), The Raveonettes (21.20), Prins Thomas (19.30), Sakin (17.00) gibi isimlerin yer aldığı programına bakılırsa konuklarına oldukça keyifli anlar yaşatacağı kesin olan festivalin sahnesinde ağırlayacağı gruplardan biri The Phenomenal Handclap Band. Performanslarına henüz gün batarken (18.30) başlayacak olmalarından da anlayacağınız üzere PHB, ‘müzik piyasası’ içinde oldukça yeni. İlk albümlerini 2009 yazında piyasaya sürdüler ve hemen ardından ilk single’ları ‘15 to 20’u yayımladılar. Buna karşın dünyanın pek çok yerinde sıkı hayranlara sahip gruptan, dünyanın prestijli gazetelerinde de övgüyle bahsediliyor. Çünkü PHB deneyimli ve oldukça başarılı müzisyenlerden oluşmanın yanı sıra, dinleyicilere özledikleri tınıları dinletiyor. 60’lar ve 70’ler müziğinden aldıkları ilhamla bugünü anlatan müzikleri dinlerken kimi zaman plak tadı veriyor.
Sorularımızı cevaplayan Daniel Collas’ın yanı sıra, Sean Marquand, Pier Pappalardo, Luke Riverside, Bing Ji Ling, Patrick Wood, Laura Marin, Joan Tick gibi Brooklyn ve Manhattan dolaylarından müzisyenlerden oluşan PHB’yle mail marifetiyle konuştuk

Müziğinizi nasıl tarifliyorsunuz diye sorarsam kızar mısınız?
Aslına bakarsanız, yıllardır tarzımızla ilgili o kadar soru geliyordu ki, sadece soruya cevap vermek için, biz o tarza ‘saykodelik dans rock’ diyorduk. Ancak müziğimizin içinde pog rock, soul ya da folk müzik gibi başka öğeler de var. Ki bu türler bizi hem grup olarak hem de bireyler olarak etkiledi.

Müziğinizde açıkça 60’ların ve 70’lerin etkisi olsa da, sizi dinlerken eski bir müzik dinliyormuş gibi hissetmiyoruz. Yani müziğiniz hem yeni hem de eski!
Bu söylediğiniz şey müziğimizi çok iyi anladığınız anlamına geliyor; çünkü bu tam da bizim yapmaya çalıştığımız şey. Müziğimizin geçmiş dönemlerden etkilendiği doğru; fakat Sean ve ben, şarkıları yazan kişiler olarak var olanı yeniden söylemeye çalışmak yerine, yeni şeyler üretmek istiyoruz; çünkü eski dönem müziklerini takip etmek müzikal olarak çok besleyici olsa da, aynı zamanda son derece kısıtlayıcı olabilir.

Şu sıralar üzerinde çalıştığınız yeni projeler var mı?
Turnede olmadığımız zamanlarda bir sürü remiks üzerinde çalışıyoruz. Marina & the Diamonds, Black Strobe, An Horse, Oh No Ono, David E Sugar ve Neon Indian gibi gruplara remiksler yapıyoruz. Ve bunun yanında önümüzdeki eylülde çıkmasını planladığımız yeni albümümüz için şarkılar yazıyoruz.

Türkiyeli dinleyicinize bir mesajınız var mı?  Miller Freshtival konseri için bize sürprizler hazırladınız mı?
Konser için hazırladığımız sürprizler var; fakat adı üzerinde ‘sürpriz’, gizli tutmalıyız! Türkiyeli hayranlarımıza mesajımız ise şudur: Bizi güzel ülkenize davet ettiğiniz için ve Selda Bağcan, Moğollar, Erkin Koray, Üç Hürel gibi sanatçılarınız için size çok teşekkür ederiz. Ve oraya geldiğimizde lütfen bu sanatçıların albümlerine nasıl ulaşacağımızı gösterin!