Selim İleri'den 45 yıllık teşekkür

Selim İleri'den 45 yıllık teşekkür
Selim İleri'den 45 yıllık teşekkür

Selim İleri ye (solda) edebiyata yaptığı katkılardan dolayı layık görüldüğü ödülü Aydın Doğan verdi. Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN

Aydın Doğan Ödülü'nü alan yazar Selim İleri, yarım yüzyıldır edebiyatın içinde olduğunu belirterek, kendisini 'var edenler'e teşekkür etti.
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Yazar Selim İleri, 2012 Aydın Doğan Ödülü’nü, dün akşam İstanbul Hilton Oteli’nde düzenlenen törenle aldı. Selim İleri, Aydın Doğan Vakfı tarafından 16’ncısı düzenlenen ve bu sene ‘öykü’ dalında verilen
ödüle “Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratmasının yanısıra sadece öykücü yanıyla değil, Türk edebiyatına yaptığı katkılar” nedeniyle de layık görüldü.
Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı’nın konuşmasıyla açılan törene, Aydın Doğan Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın yanı sıra, Türkan Şoray, Yıldız Kenter, Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök ve Doğan Hızlan gibi isimler katıldı. 

Türkan Şoray’dan destek
Ödülünü Aydın Doğan’ın elinden alan Selim İleri, “45 yıl önce, tek istediğim yazmak, tek okuyucum ablamdı. Yarım yüzyıl sonra, şimdi buradayım. Beni var ettiğiniz, yalnız bırakmadığınız için sizlere, ustalarıma ve Aydın Doğan Vakfı’na teşekkür ederim” diye konuştu.
İleri’nin ödül konuşmasının ardından sahneye çıkan yakın dostu Türkan Şoray, “Değerli edebiyatçımız Selim İleri’nin bu özel anlarını paylaşıyor olmak çok büyük mutluluk. Ben de Selim bey’in okuyucuları arasındayım, beni hep derinden etkilemiştir onun eserleri. Sohbetlerimizde onun zengin iç dünyasından çok beslendim, böyle bir dosta sahip olmak büyük zenginlik” diye konuştu.