Selmi Andak geride 800 beste bırakıp gitti

Selmi Andak geride 800 beste bırakıp gitti
Selmi Andak geride 800 beste bırakıp gitti

Selmi Andak, Kültür Bakanı Erltuğrul Günay ın elinden Kültür Sanat Hizmet Ödülü almıştı.

'Güneş Bir Kere Doğdu' gibi unutulmaz şarkılara imza atan Selmi Andak, 89 yaşında öldü. Devlet sanatçısı unvanı sahibi Andak, geride 800 beste bıraktı

İSTANBUL - Aralarında ‘Güneş Bir Kere Doğdu’, ‘O Şarkıyı Henüz Yazmadım’, ‘Bal Gibi Olur’ gibi unutulmaz şarkıların da olduğu 800’e yakın besteye imza atan devlet sanatçısı unvanı sahibi besteci Selmi Andak, dün hayata veda etti. Parkinson hastalığı nedeniyle Balat Musevi Hastanesi’nde tedavi gören Andak, 89 yaşındaydı.
Besteleriyle pek çok kez Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Selmi Andak, 1921’de İzmir’de doğdu. Galatasaray Lisesi, İstanbul Hukuk Fakültesi’nin ardından müzik eğitimini İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda tamamlayan Andak, Paris’te Ecole Normali de Musique’de kompozisyon (beste) bölümünde ihtisas yapmıştı. Müzik alanındaki çalışmalarının yanı sıra, Cumhuriyet gazetesinin 58 yıllık müzik yazarı olan Andak, Basın Şeref Kartı sahibiydi.
Bu yıl 70. sanat yılını yeni bestelerle kutlamak isteyen Andak için 2000’de çıkan ‘Bir Sevgi Yeter-Selmi Andak’ albümü 60. sanat yılına adanmıştı. Andak’ın 2003 yılında bestelerinden oluşan saygı albümü ‘Uluslararası Ödüllü Selmi Andak Şarkıları’ ile 1975-1995 yılları arasında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalleri için hazırlamış olduğu bestelerden oluşan ‘Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde Selmi Andak Besteleri’ albümü bulunuyor. Andak’ın kısa süre önce de kendi bestelerinden oluşan ‘Bal Gibi Olur’ ve ‘O Şarkıyı Henüz Yazmadım’ adlı iki karma CD’si çıkmıştı.
Onno Tunç’tan Nükhet Duru’ya, Semiha Yankı’dan Nilüfer’e, Ajda Pekkan’dan MFÖ’ye pek çok sanatçıya bestelerini veren Andak Müşfik Kenter’in oynadığı ‘Bir Garip Orhan Veli’, Haldun Taner’in ‘Bu Şehr-i İstanbul ki’ oyunları ile M. Ali Birand’ın ‘Galatasaray Belgeseli’ ve Kültür Bakanlığı’a ‘İpek Yolu’ belgeselinin müziklerini hazırlamıştı.  

Ödüllerle dolu bir yaşam
Selmi Andak, Türkiye’yi uluslararası müzik yarışmalarında birçok defa hem besteci, hem de jüri üyesi olarak temsil etti. Aralarında 1968’de Atina’da ‘Apollonia’, 1969 ve 1970’de Bulgaristan’da ‘Altın Orfe’, 1977’de İsrail Tel-Aviv’de Bahar Festivali, 1983 Şili’de Vina Del Mar, 1984 Amerika’da Los Angeles Dünya Şarkı Festivali gibi yarışmalarda ödülleri bulunan ve 1985 İtalya’da Medifest yarışmasında ilk kez Türkiye’ye ‘Pop Müzik’ alanında birincilik ödülü getiren besteci, 1990’da Balkan Ödülü aldı. Uluslararası Festivaller Federasyonu ile Dünya Festivaller ve Sanatçılar Birliği tarafından desteklenen ‘Uluslararası İstanbul Şarkıları Yarışması’nda Yaşam Boyu Sanat Ödülü’nü alan Selmi Andak’ın 800 bestesi bulunuyor.
Selmi Andak’ın cenazesi yarın Teşvikiye Cammi’ndeki öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (aa)