Senem Tüzen ilk filmiyle Venedik'te yarışacak

Senem Tüzen ilk filmiyle Venedik'te yarışacak
Senem Tüzen ilk filmiyle Venedik'te yarışacak
Genç yönetmen Senem Tüzen'in ilk uzun metraj filmi 'Ana Yurdu', sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden 72. Venedik Film Festivali'nin Eleştirmenler Haftası bölümünde dünya prömiyeri yapacak ve Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak. Filmin başrolünde Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş var.

Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi ‘Ana Yurdu’, 2 - 12 Eylül arasında düzenlenecek 72. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Festivalin, Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası Bölümü’nde yarışacak film, aynı zamanda Geleceğin Aslanı Ödülü adayları arasında da yer alıyor.

Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı ‘Ana Yurdu’, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri geçtiğimiz sene Niğde’de gerçekleştirildi. Ana Yurdu yapım aşamasında İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında Kültür Bakanlığı ve Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülleri’ni kazandı. Ayrıca Almanya Connecting Cottbus Ortak Yapım Marketi ve Selanik Film Festivali Crossroads Ortak Yapım Forumu’nda da En İyi Film Projesi Ödülleri’ne layık görüldü. Yapımcılığını Zela Film’in üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir yaptı.

SENEM TÜZEN HAKKINDA

1980 Ankara doğumlu olan Senem Tüzen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Sinema-TV Bölümünden mezun oldu. Arkadaşlarıyla Zela Film’i kuran Tüzen, TRT Türk’te 2009-2012 arası 39 bölüm ekrana gelen gezi belgeseli ‘Adem’in Seyir Defteri’nin yapımcılığını üstlendi. Üç kısa filmi bulunan Tüzen’in ‘Unus Mundus’ (2007) adlı çalışması SİYAD 41. Türk Sineması Ödülleri’nde en iyi kısa film seçilmişti. Tüzen, ‘Fareler’ (2005) ile ‘Süt ve Çikolata’ (2008) adlı kısa filmleriyle de İFSAK’tan kurmaca en iyi kısa film ödülü almıştı.