Seramiğin duayeni yılın son günü veda etti

Seramiğin duayeni yılın son günü veda etti
Seramiğin duayeni yılın son günü veda etti
Türkiye'nin önemli seramik sanatçılarından Hamiye Çolakoğlu, 81 yaşında Ankara'da hayata veda etti. Hacettepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümü'nün kuruluşunda yer alan ve Bilkent Üniversitesi'nde büyük duvar uygulamaları bulunan Çolakoğlu, 1998'de Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırılmıştı.

Türkiye ’nin önemli seramik sanatçılarından ve eğitimcisi Hamiye Çolakoğlu, 2014 yılının son gününde 81 yaşında Ankara ’da yaşamını yitirdi. Opera sanatçısı Deva Çolakoğlu’nun da ablası olan Hamiye Çolakoğlu’na 2004 yılında plastik sanatlarda prestijli ödüllerden biri olan ÇAĞSAV Onur Ödülü sunulmuştu. Ödülün gerekçesi şöyleydi: “Seramik sanatının yaygınlaşması ve uygulamalarının zenginleştirilmesi yönündeki çabaları, bir eğitmen olarak değişik kurumlarda verdiği özverili hizmetler, yetiştirdiği başarılı öğrenciler, Kültür Bakanlığı’nda DÖSİM’in kuruluşu ve geleneksel sanatları yaşatmaya dönük projelere katkıları, kendine özgü biçim anlayışı ve pişirme teknikleriyle kişilikli bir seramik-heykel dili geliştirmesi, Türk seramik sanatını İtalya’dan ABD ’ye yabancı ülkelerde başarıyla temsil etmesi, müzelerde, büyük bina ve yerleşkelerde kalıcı yapıtlar bırakması,sanatla ilgili gönüllü kuruluşlara katkıları ve 50. sanat yılında hâlâ ilk günkü heyecanını kaybetmeden çalışması nedeniyle seramikci – eğitimci, Prof. Hamiye Çolakoğlu’na verilmiştir.”

FLORANSA’DA EĞİTİM GÖRDÜ 

1933 yılında Trabzon Sürmene’de doğan Hamiye Çolakoğlu, İtalya’da Floransa Devlet Seramik Sanat Okulu’nda 1959-1963 yılları arasında Teknoloji ve Yüksek Pişirim ve Perugia Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İtalyan Edebiyatı eğitimi aldı.
Uzun yıllar Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalışan Çolakoğlu, Seramik Bölümü’nün de kuruluşunda yer aldı. Büyük duvar uygulamaları arasında Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi (1981), Bilkent Üniversitesi ‘Bilgi Işığı’ duvar uygulaması ve porselen heykeli (1997), ‘Bozhöyük Bağımsızlık Anıtı’ (1997) ve Eskişehir’de ‘Sevgi Ağacı’ (2001) bulunmakta. Birçok kişisel ve karma sergiye katılan sanatçı 10’u aşkın ödül aldı. Bu ödüller arasında 1961’de II Giornale D’Italy tarafından düzenlenen uluslararası resim yarışmasında Gümüş Madalya ve Diploma Ödülü, 1974 Uluslararası Kadın Kültür-Sanat Organizasyonu ve Dünya Ödülü 1982, 43. Devlet Resim Heykel Sergisi, 1982 Türkiye İş Bankası Ödülü sayılabilir. Sanatçıya 1998 yılında Devlet Sanatçısı ödülü, 2004 yılında ÇAĞSAV Onur Ödülü verildi.
Hamiye Çolakoğlu’nun cenazesi 5 Ocak Pazartesi günü Hacettepe Üniversitesi GSF’nde yapılacak törenden sonra öğle namazını takiben Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’ndaki Çolakoğlu Aile Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (sanattanyansimalar.com)