Seren Yüce Venedik'te Genç Aslan için yarışıyor

Seren Yüce Venedik'te Genç Aslan için yarışıyor
Seren Yüce Venedik'te Genç Aslan için yarışıyor

Çoğunluk ta basit bir hayat süren Mertkan ı Bartu Küçükçağlayan, ona farklı bir hayat öneren Gül ü Esme Madra canlandırıyor.

İlk filmi 'Çoğunluk'la prestijli Venedik Film Festivali'nin 'Venice Days' bölümüne seçilen Seren Yüce, Geleceğin Aslanı ödülü için de yarışacak

İSTANBUL - Vaktiyle Fatih Akın ve Yeşim Ustaoğlu’nun birinci asistanlığını yapan genç yönetmen Seren Yüce, ilk uzun metrajlı filmi ‘Çoğunluk’la dünyanın en etkili sinema etkinliklerinin başında gelen Venedik Film Festivali’nde vitrine çıkacak. İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanan ‘Çoğunluk’, Venedik Film Festivali’nin ‘Venice Days’ bölümüne seçilen 12 filmden biri oldu. Dünya prömiyeri 1-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Film Festivali’nde yapacak ‘Çoğunluk’, aynı zamanda festivalin resmi programındaki ilk filmler arasından seçilecek Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülü için de yarışacak.
‘Çoğunluk’un başrollerinde ‘Binbir Gece’ gibi diziler ve ‘Şeylerin Şekli’ (Mehmet Ergen), ‘Bayrak’ (Berkun Oya) gibi oyunlarda rol alan Bartu Küçükçağlayan, son olarak ‘Vavien’deki performansıyla ödülleri silip süpüren Settar Tanrıöğen, Barış Pirhasan’ın 2001 tarihli filmi ‘O Da Beni Seviyor’un küçük yıldızı Esme Madra ile ‘Masumiyet’, ‘Bıçak Sırtı’ gibi başarılı film ve dizilerde rol alan tiyatrocu Nihal Koldaş yer alıyor.
‘Takva’, ‘Gemide’ gibi birçok ödüllü filme imza atan Yeni Sinemacılar’dan Sevil Demirci ve Önder Çakar’ın yapımcılığını üstlendiği ‘Çoğunluk’un görüntü yönetmeni ise Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bal’ filmiyle adından söz ettiren Barış Özbiçer.
Filmin konusuna gelince... Mertkan’ın hayatı basittir: Babasının inşaatlarının getir götür işlerine bakar, arkadaşlarla alışveriş merkezlerinde takılır, arabayla turlar. Bu basitliğe bir anlam bulmak için pek hevesli değildir. Ama Gül’le tanışınca boşluğu değerlendirmek için bir fırsat çıkar karşısına. Ancak babası Gül’ün kökenleri konusunda şüphecidir. Hayatta ayrımcılıkla karşılaştığı ilk anda ona teslim olan Mertkan, çoğunluğa uyar, babasının kendisi için çizdiği yolda hayatına bir anlam bulur. (Kültür Sanat)