Sette eylem var

Sette eylem var
Sette eylem var
Dizilerdeki uzun çalışma saatlerini protesto amacıyla senaristler kalem bıraktı, yönetmenler 'stop' dedi, oyuncular oynamadı.

İSTANBUL /RADİKAL

Film gibi dizi sürelerine isyan eden oyuncu, senarist ve set işçileri çalışma koşullarına isyan etti. Çekimlere eylem için ara veren dizi çalışanları dün akşam Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi ( AKM ) önünde eylem yaptılar. “Yerli dizi yersiz uzun” sloganıyla gerçekleştirilen eylemde, 90-120 dakikayı bulan dizi sürelerinin dünya standartlarındaki gibi 45 dakikaya çekilmesi ve setlerde insani çalışma koşullarının sağlanması talebi dile getirildi.

İlk talep 45 dakikalık dizi
İki yıl önce sabaha karşı setten dönerken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden Zehra Sezgin ile Tülay Ergeldi’nin ölüm yıldönümünde gerçekleştirilen eyleme Halil Ergün, Haluk Bilginer, Erkan Can, Tuncel Kurtiz, Şebnem Sönmez, Kenan imirzalıoğlu, Cansu Dere, Engin Altan Düzyatan, Mustafa Altıoklar, Onur Ünlü ve Hüseyin Karabey’in de aralarında bulunduğu çok sayıda oyuncu ve yönetmen de katıldı. “Ezel, Fatmagülün Suçu Ne, Gönülçelen, Küçük Sırlar, Türk Malı, Yaprak Dökümü, Kavak Yelleri, Hanımın Çiftliği ve Karadağlar” gibi diziler de setlerini durdurarak eyleme destek verdi. “Uzatma dizilerin ayrılan sürenin sonuna geldik”, “Uzatma dizi süreleri 45 dakikayı geçmesin” gibi dövizlerin taşındığı eyleme Şevval Sam ve Olgun Şimşek de şarkı ve türküleriyle renk kattı.