'Sette ezan var, filmde yok'

'Sette ezan var, filmde yok'
'Sette ezan var, filmde yok'
Yılmaz Erdoğan, geçmişte yapılan devrimlerin sanata en büyük darbeyi vurduğunu söyledi. "Batıcı kafayla divan şiirini madara ettiler" diyen Erdoğan, "Günde beş kez ezan okunur ama filmlerde ezana yer verilmez" eleştirisinde bulundu.

Aylık sinema dergisi Film Arası’na konuşan ünlü oyuncu ve yönetmen Yılmaz Erdoğan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sinemasından şiir anlayışına, güncel konulardan Türkiye ’deki sanat algısına kadar birçok konuda görüşlerini paylaşan Erdoğan, toplum mühendisliğinin toplumsal değerlere büyük zarar verdiğini söyledi. Geçmişte yapılan devrimlerin en büyük darbeyi sanata vurduğunu belirten Erdoğan, “Batıcı kafayla Divan Şiiri’ni madara ettiler” dedi.


Mizah için “Tehlikeli iştir; kellen gider” diyen Erdoğan, “Bizde günde beş kez ezan okunur ama filmlerde ezana yer verilmez” eleştirisinde bulundu. İşte Yılmaz Erdoğan röportajından bazı başlıklar:

Gelenekle bağ kopartıldı
“İran sinemasının kimlik oluşturduğu ve bizim bunu başaramadığımız doğru. Ama bizde olan bazı gelişmeler sebebiyle maalesef böyle oldu. Onlar bir tarihte toplanıp sözlüklerinin tamamını değiştirmediler. Kelimelerinin hepsini değiştirip herkesin kendini yabancı hissettiği bir alanda yeniden kendilerini tanımlamadılar. Dolayısıyla o geleneksel bağ kopmadı. Özellikle de şiirle olan bağları kopmadı; kaldı ki biz aynı havuzdan besleniyorduk, biz aynı insandık aslında. Biraz bağnaz bir batıcılık kafası, halkın önüne sunulan yeni bir şeyler uğruna eskiyi tamamen çıkarmak, bir ağacın meyvesinin kökleriyle olan bağını kesmesi anlamına geldi ki, aslında en çok darbeyi de sanat yedi bu yüzden.”

Divan şiirini madara ettik
"Divan şiirini madara ettik, Farsçayı, Arapçayı madara ettik. Sadece uzaklaşmadık bir de madara ettik. İngilizceyi, Fransızcayı, batı kültürünü, Amerika’yı kendi kafamızda yücelttik. Böyle eğitildik, böyle şekillendik. Şimdi Farsça bir şiir okuduğumda bir lise öğrencisi seninle alay eder. Çünkü ona öğretilmemiş. Kaldı ki benim okuduğum liselerde öğretildiği gibi öğretiliyorsa divan edebiyatı hiç öğretilmesin.”

Sette ezan var, filmde yok
“Türkiye’deki bir sette günde beş kez ezan için durursun, ‘Aziz Allah’ dersin, beklersin, çay içersin ama filmde duyulmaz o ezan. Bir yabancı buraya geldiğinde mutlaka bir İstanbul sabahı uyanıp ezanı çeker. Sen de Batıcı kafalı biri isen ‘bunlar da bizi böyle gösteriyor’ dersin. Yerelliğin bir numaralı şeyi din. Gelişim olarak materyalist bir kampın ağırlığı söz konusu. Buradaki materyalizmin bizdeki karşılığı laikliktir. Bu din eşittir yobazlık denklemine kadar gitti. Hepimize yansıyan din deyince gözümüzün önüne Cumhuriyet dönemi filmlerindeki deli, kötü kişiler geldi.”


  http://www.radikal.com.tr/1087330108733087

  YORUMLAR
  (87 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir de ne olduğuna karar verse - Cumhuriyet 1907

  Irkçı söylemleri bırakıp şimdi de AKP sever mi oldunuz pes bukalemun gibisiniz..

  Rant modası - Burak1978

  Halka din ile rant sağlama yolları.RTE'yi fazla örnek almış.Sanata sanatçıya değer verilmeyen şu günlerde AKP için çalışan yeteneklerin olması ne ilginç.

  sette kim mani oldu - Ege1973

  Noel babaya haber salsaydın o hallederdi şimdiye kadar ezan koymak istedin de kim mani oldu sana.İnsan biraz kimliğine sahip çıkar sadece pes diyebilirim.Kültürel hayatı bu kadar da halkın beynine din ile malzeme yapmayın.Oyuncak olmanıza ne gerek vardı..

  Filmine 500 bin TL alınca... - papirus0606

  Girme şu alçakların hizmetine; Konma sinek gibi pislik üstüne.İki günde bir somun ye,ne olur!Yüreğinin kanını iç de boyun eğme. demiş Hayyam lakin Tüm açık yeşil koyu yeşil mercilere selam çakmakta fayda var demiş hafız....:)

  Ciddiye almayin - necla akkaya

  Asker iktidarken ask ere show yapardi, simdi yesiller iktidarda onlara yag cekiyor, ciddiye almayin!

  Dayatma.. - Sinan Devrim

  Doğrudur.Bu toprakların kültürel anlamda o kadar bol farklılıkları vardır ki.Ancak inancın da kültürel zenginlik olarak sayılmasını kabul edeceksen neden salt ezan.Memlekette Tek siyaset,tek düşünce gibi tek din dayatması mı var.Hamdolsun Edirne'den Ardahan'a,Trabzon'dan Hatay'a saymaya başladığınızda karşılaşacağınız sadece sünni İslam değildir beyler.

  ha ha ha - habara007

  Satış amaçlı üretim yapanlar sanat eleştirmeni olursa olacağı budur. İktidara ters düşmez hatta hoşuna giden demeçler verir, memleketin tiyatroları özelleştirilirken ülkede eleştirel sanatın önü kesilirken, verilen bu demeci de tarihe bir not olarak düşelim arkadaşlar.