Sevgi emektir, peki Samet'ler kimdir?

Sevgi emektir, peki Samet'ler kimdir?
Sevgi emektir, peki Samet'ler kimdir?

Şu sıralar Adana?da Çukurova Belediyesi Tiyatrosu?nda sahneye çıkan Elif İnci, sinema ve televizyon oyunculuğu da yapıyor. Serkan Taycan filmde kendi beşiğiyle birlikte rol almış.

'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın küçük Samet'leri kim? Bebek Samet'i canlandıran Serkan Taycan, bir dönem Radikal'de de çalışan bir fotoğraf sanatçısı. Büyük Samet olarak izlediğimiz Elif İnci ise tiyatro ve sinema oyuncusuCEREN AKARDAŞ


İSTANBUL - Eski Türk filmlerini izlerken hemen herkes düşünür, ‘Şimdi nerede bu oyuncular, acaba neler yapıyorlar’ diye. Baş rolleri paylaşanlar genellikle bilinir, ama ya çocuk oyuncular? Mesela Samet...
Türk sineması tarihinin en filmleri arasında sayılan ve temizlenmiş kopyasıyla yeniden gösterime giren ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın Samet’inden bahsediyoruz. Hiç düşündünüz mü? Samet kimdir ve şimdi neler yapıyor? Düşünenler vardır elbet, hatta şimdi okuyacaklarınızı bilenler de vardır eminiz. Ama bilmeyenlere biraz şok yaşatalım istedik.
Bir kere filmde bir değil üç Samet var. Kundaktaki Samet, biraz büyümüş Samet ve Asya’nın kaderini belirleyen, filmin sonunu hazırlayan, salıncakta sallanma sahnesiyle hafızalarımıza yer eden en büyük Samet. Ve işte o oğlan çocuğu aslında bir kız...
Yönetmen Atıf Yılmaz’ın, Cengiz Aytmatov’un romamdından Ali Özgentürk’ün senaryosuyla beyazperdeye aktardığı, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ı kariyerlerinin zirvesine çıkaran ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, nisanda yapılan İstanbul Film Festivali’ne de damgasını vurmuştu. Filmin yıpranmış kopyası Groupama’nın katkılarıyla temizlenmiş, düzenlenen gala gösterimine de filmin tüm oyuncuları hazır bulunmuştu; şimdi kocaman bir kadın olan salıncaktaki Samet dahil...
Asya ve İlyas’ın şirin, ay parçası oğullarının aslında bir kız olduğunu biraz önce söyledik, şimdi gelelim o küçük kızın kim olduğuna. O küçük kız, Türk sinemasının en önemli karakter oyuncularından Bilal İnci’nin kızı, anne babası gibi bir oyuncu olan Elif İnci.

Aileden oyuncu
Babasının Bilal İnci, annesinin Adana Şehir Tiyatroları’nın kurucularından Perihan Doygun olması yetmiyormuş gibi bir de meslek hayatına ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’la başlamış Elif İnci. Kendisi de zaten bunun hayatındaki en büyük şanslardan biri olduğunu her fırsatta vurguluyor.
Filmin çekildiği yıl beş yaşında olan Elif İnci, o sıralar annesiyle birlikte Adana’da yaşıyor, film de oralarda çekiliyor tabii. Babasının İstanbul’da çalışmasından dolayı annesinin peşinde kulislerde büyüyen İnci, oyunculuğun nasıl bir şey olduğunu da biliyor haliyle. Samet’i oynaması için beş yaşlarında bir çocuk arayan film ekibi de Elif İnci’den başkasını düşünmüyor Samet rolü için ve hemen saçları kesilerek setteki yerini alıyor küçük Elif.
Büylece oyunculuk kariyeri beş yaşında başlayan Elif İnci, 14 yaşına geldiğinde Devlet Tiyatroları’nda oynamaya başlıyor. İkinci filmi ‘Zıkkımın Kökü’yle çok genç yaşta Adana Altın Koza’da en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü alıyor.
Derken İstanbul yılları başlıyor. ‘Deliyürek’, ‘Kardelen, ‘Her Şey Aşk için’, ‘Dudaktan Kalbe’ gibi dizilerde, ‘Vizontele Tuuba’ gibi filmlerde rol alıyor, çeşitli tiyatrolarda çalışıyor. 19 yıl sonra Adana’ya dönüş yapıyor ve annesinin izinden ilerleyerek Çukurova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu kuruyor. Tiyatro, 10 Haziran’da Adana Açıkhava Sahnesi’nde ilk oyunları ‘Karmakarışık’ın ilk gösterimini yapacak. Elif İnci’yi yaz sonunda da bir sinema filminde görebiliriz.

‘Memleket’ fotoğrafları çekiyor
Elif İnci yeterince şaşırtmıştır ama en küçük Samet’i de tanıyoruz desek? Radikal çalışanları olarak ilk duyduğumuzda bizi daha da şaşırtan şey, bebek Samet oldu aslında. Çünkü kundaklık Samet; eski çalışma arkadaşımız, fotoğrafçı Serkan Taycan. Radikal’den ayrıldıktan sonra fotoğraf sanatının farklı alanlarına yönlenen ve yurtdışında pek çok sergiye katılan, geçtiğimiz yıl Elipsis Galeri’de açtığı ‘Memleket’ isimli sergisiyle de ‘2009 Fransa’da Türkiye Mevsimi’ etkinliklerine davet edilen Serkan Taycan, Gaziantep doğumlu.
Babasının işi dolayısıyla Anadolu’yu dolaşarak büyüyen Taycan, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde okumaya başladıktan sonra da İstanbul’a yerleşiyor ve üniversitede başlayan fotoğraf sevdası, mühendisliği unutturup onu buralara kadar sürüklüyor. Bebekliği, babasının işi dolayısıyla Ceyhan Nehri üzerindeki Aslantaş Barajı’nda geçen Taycan, film ekibinin kundaklık Samet arayışına karşılık verecek tek bebek değilmiş ve bu sebeptendir ki onun Samet olma hikâyesi biraz karışık. Ekip, Serkan Taycan ve yaşıtı Cem Özenci arasında kararsız kalmış. Hangisinin filmde gördüğümüz kundaklık Samet olduğu kesin değil ama Taycan’ın emin olduğu bir şey var ki; Samet’in yattığı beşik onun beşiği.
Üç Samet var demiştik yazımızın başında ama üçüncüye ulaşamadık malesef. Salıncaktaki Samet ile kundaktaki Samet arasında bir yerlerde kalan, zamanın küçücük bebeği, şimdinin kocaman adamı ya da kadını olan o Samet’i arama çalışmalarımız devam ediyor...