SeyahatnamEM 'Dünya'yı paylaşıyor

SeyahatnamEM 'Dünya'yı paylaşıyor
SeyahatnamEM 'Dünya'yı paylaşıyor
Geliri ODTÜ burs fonuna gidecek olan, ODTÜ'lü Endüstri Mühendislerinin gezi hikâyelerini anlattıkları "SeyahatnamEM" raflardaki yerini aldı

ODTÜ'lü 41 endüstri mühendisi, dünyanın çeşitli yerlerine yaptıkları gezileri SeyahatnamEM'de topladı. Yapı Kredi Adios’un sponsor olduğu bu projede ilk kitapları TecrübEM’de (2700 adet satış, 6.400 TL burs fonuna katkı) , iş ve yaşam hikayelerinden özgün ve etkileyici kesitler sunan yazarlar, şimdi de dünyanın dört bir yanında neler yaptıklarını, neler yaşadıklarını anlattı. Afrika’dan Amerika’ya, Asya’dan Avustralya’ya, Bursa’dan Tirebolu’ya tüm coğrafyalarda yaşanan seyahat hikayeleri, Endüstri Mühendislerinin kaleminden bir çırpıda okunacak eğlenceli bir kitaba dönüştü.SeyahatnamEM hakkında ne dediler?

Elinizdeki SeyahatnamEM farklı coğrafyalarda farklı deneyim ve hikâyelerini çok farklı üsluplarla anlatan bir çok gezi yazısından oluşuyor. Yazanların yaşları, kuşakları, cinsiyetleri ve dünyaya bakışları farklı olmasına rağmen hepsinin referansı Türkiye, Türk kültürü ve bizler. Bu nedenle yazıların çok büyük bir ortak dili var. Ayrıca mühendislerin de bir ortak dili vardır. Yorum yok, biz bilirleriz! Bu kitaptaki bir ortak dil de ODTÜ’lülük ki, buna severek yorum yaparım. Bilmem siz de katılır mısınız, ama bence: ODTÜ’lüler enerjik, problem çözmeye odaklı, hâlâ idealist, birbirine destek veren ve üretken insanlardır. (istisnalar, kuralı doğrular!) ODTÜ’lülerin en güzel işlerinden biri olan ODTÜ Burs Havuzu’na gideceğini öğrenince sizler de alıyorsunuz, diye düşünüyorum.

Buket Uzuner/Yazar


Yüzbinlerce yıldan beri yaşam kalitesini hem kendisi hem de hemcinsleri için arttırmaya çabalayan insanoglunun en önemli özelliği ''meraklı insan '' bizim topraklarda artık yok diye düşünürken sizlerle tanışmam sanırım bana bir güzel mesaj verdi. Daha fazla gezip kılcal damarlardan ana arterlere yolculukları arttıracağım ve genç kardeşlerimin çalışmalarına katkıda bulunup yeni seyyahlarla tanışacağım. İyi ki varsınız...

Coşkun Aral/Gezgin Haberci


ODTÜ mezunu endüstri mühendislerinin dünyanın dört bir yanını anlatan yazılarını büyük bir keyifle okudum. Gördüğüm kentleri bu yazılar sayesinde bir kez daha andım, görmediklerimi ise görmüş gibi oldum, notlar aldım, gitme planları yaptım.
Böylesine emek-yoğun ve keyifli kitabı geniş kitlelerin okumasını diliyorum.

Mehmet Yaşin /GezginODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu dostlar öğrenim, keşif, tatil gibi nedenlerle gerçekleştirdikleri gezilerle ilgili anılarını topladıkları bu kitapla okuyucuları hem kendi keyifli yolculuklarına konuk ediyor, hem de onlarda yeni yolculuklara çıkma hevesi yaratıyorlar. ODTÜ’lü Endüstri Mühendislerinin anılarını tüm gezi severlere öneririm. Keyifli okumalar.


Şerif Yenen /TUREB Turist Rehberleri Birliği Başkanı


Henüz gitmediğim ülkelerle ilgili ön hazırlık aşamasında bana da kaynak olacak bu esere imza atan arkadaşlarımı gönülden kutluyor ve hayat paylaştıkça güzelleşir diyorum.

Çağatay ŞAHİN/ “Çağatay Yolda” Program Yapımcısı