Seyhun Topuz'un heykelleri Cumhuriyet Müzesi'nde

Seyhun Topuz'un heykelleri Cumhuriyet Müzesi'nde
Seyhun Topuz'un heykelleri Cumhuriyet Müzesi'nde

Seyhun Topuz sergisi Sultanahmet?teki müzede nisana kadar açık. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

İSTANBUL -  Türkiye’de heykel sanatının önde gelen isimlerinden biri olan, 2008 Aydın Doğan Ödülü’nün sahibi Seyhun Topuz’un yapıtları Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Sanat Galerisi’nde sergileniyor.  1962-71 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü MSGSÜ) Heykel Bölümü’nden mezun olan, 1980’li yıllarda New York’ta Heykeltraş Jose de Cleft ile çalışan Topuz aynı zamanda, 1974’te Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nden ‘Başarı’ ve 1990’da Ankara Sanat Kurumu tarafından verilen ‘Yılın Heykel Sanatçısı’ ödüllerinin de sahibi. 
2008 Aydın Doğan Ödülü’nü alırken, ödülün heykele ayrılmasının bu sanata ilgi çekmek bakımından çok değerli olduğunu söyleyen Topuz, geometrik ve soyut kavramlar üzerine çalıştığını ve heykellerine estetik için, biçim için bakmak gerektiğini söylüyor, “Benim Heykelimde bir söz, bir anlatım yok. Salt heykel. Salt biçim. Biçimle oynuyorum ben. O Biçimi de son derece sınırlıyorum. Kareyle, daireyle, üçgenle... Estetik için, biçim için bakacaksınız. Doğadan uzaktayım. Benim kendi dünyam var. Bu dünya kavramsal soyut bir dünya. Sadece zihindeki soyut tasarımlar.”
Seyhun Topuz’un 19 Şubat’ta açılan ve yakın dönem çalışmalarının yer aldığı sergi 17 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir. (Kültür Sanat)