Seyirci operaya gelecek

"Bu seferki idareciliğimde hiç kimse benden hayali bir şey duyamayacak" diyor İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yeni genel sanat yönetmeni Mesut İktu.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - "Bu seferki idareciliğimde hiç kimse benden hayali bir şey duyamayacak" diyor İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yeni genel sanat yönetmeni Mesut İktu. Gerek kurumda daha önce görev yaptığı dört yıllık süre, gerekse de sanatsal açıdan geldiği nokta itibarıyla uzlaştırıcı bir isim olarak öne çıkan İktu'nun, bundan sonra kurumu nereye getireceği kuşkusuz merakla bekleniyor.
Bilindiği üzere istanbul Devlet Opera ve Balesi'nde Yekta Kara, hakkında açılan soruşturma nedeniyle görevden alınmış, onun ardından bu göreve Sedat Öztoprak getirilmişti. Bir hayli iddialı başlamasına rağmen 14 ay sonra istifa ederek genel sanat yönetmenliği görevinden ayrılan Sedat Öztoprak'ın yerine getirilen Mesut İktu, 10 yıl sonra yeniden kurumun başında.
Öncelikli hedefinin 'kaybolan seyirciyi geri döndürmek' olduğunu söyleyen Mesut İktu:
"İstanbul Devlet Opera ve Balesi kapalı gişe bıraktığım bir kurum olarak bana dönmedi" diyor. Yanlış repertuvar seçimlerinin seyirci sayısının azalmasında en büyük etken olduğunu ifade eden Mesut İktu, seyirciyi ne yapıp edip döndürme konusunda iddialı:
"Seçilen eserlerin, Türk izleyicilerin derin ilgisini çekip çekemeyeceği konusunda bir araştırma yapılmalıdır diye düşünüyorum. Bütün beğenilere sunulucak eserlerin yapılmasından yanayım. Türkiye'de daha renkli, izleyici çekebilecek yapımlar tercih edilmeli. Gişeye gelen herkes kendisine hitap edebilecek bir yapım bulmalı. Öte yandan İDOB'da sanki sanatsal ve idari bir kavga varmış gibi bir dönem geçti. Ben bir kavgaya taraf olmak istemem. Şimdi daha huzurlu bir dönem olacak."
'2002-2003 için iddialıyız'
Sezon ortasında görev almanın zor bir iş olduğunun da farkında olan Mesut İktu bu çerçevede bu dönem için ellerinden geleni yapacaklarını ama 2002-2003 sezonu için çok iddialı olduklarını ifade ediyor.
Bu sezon ancak bir opera, bale ve müzikal için vakitleri olduğunu söyleyen İktu, yeni projeleri şöyle özetliyor: "Orkestralı prova aşamasında olan Verdi'nin 'Maskeli Balo' operası seyircimizle 13 Ocak'ta buluşacak. Sahneleyeceğimiz bir diğer yeni yapım ise 'Öp Beni Kate' müzikali. Müzikali sahneye Altan Günbay koyacak. Bir de baleden yeni bir prodüksiyonumuz olacak."
İDOB'un merakla beklenen 'Ağır Roman' projesinin ise 'ağır bir sponsorluk' istediğini belirten İktu: "Bale kendi projelerini getiriyor. Bu proje de önümde. Yalnız maliyeti hayli yüksek. Sponsorsuz olmaz. Zaten ben de kurumun belli ve devamlı sponsorları olması için gerekli çalışmaları başlatacağım. 'Ağır Roman'ın koreografı Aysun Aslan maliyetin hafiflemesi konusunda çalışıyor. Yalnız bir de Mehmet Balkan'ın balesi söz konusu. Bu sezon için ancak biri olabilir zaman açısından. 'Ağır Roman' yüklü bir mesai de isteyen parlak bir proje. Gelecek sezona sarkabilir, gelişmeleri bekliyoruz."
Kurumda Yekta Kara'nın görevden alınmasıyla birlikte bir küskünler grubu oluştuğunu da kabul eden Mesut İktu bu küskünleri barıştıracağını belirtiyor. Ve yeni küskünlerin de doğmayacağının garantisini veriyor:
"Bir önceki dönemde görevden ayrıldığımda sadece kendi sanatsal çalışmalarımı yaptım. Eskiden kurumda müdürlük yapmış biri olarak daha çok özen gösterdim söylenenleri dinlememeye ve bir yorum yapmamaya. O bakımdan itiraf edeyim ki konulara biraz uzağım. Küskünlerin oluştuğunu duydum. Ben küsenleri yüzde yüz barıştırırım. Bu makamlardan artık beklediğim hiçbir şey yok. O bakımdan bu kez çok rahatım. Kendi sanatsal çalışmalarımı buzluğa koydum. Yeni prodüksiyonlarda kendimi seve seve ihmal edeceğim. Ve 'Kişilerin işlerine karışmamak en büyük fazilettir' ilkesini hayata geçireceğim."
***
İktu'nun reçetesi

  • Pazartesi konserlerine tekrar başlanacak.
  • Bilet fiyatları düşürülecek. İlk sıra 11 milyondan 8 milyona indirilecek
  • Bir web sayfası hazırlanacak.
  • Çocuk ve gençlik korosu üzerine daha da yoğunlaşılacak.
  • Opera stüdyosu kurulacak.
  • Mekân sorunu halledilirse modern dans birimi oluşturulacak.
  • Çocuk balesi tekrar kurulacak
  • Sezon yerli bir eserle açılacak.
  • İstanbul Devlet Opera ve Balesi bu yılki Aspendos'a 'IV. Murad' operasıyla konuk olacak.