Seyirci yolculuğa çıkacak

"Kanada'ya uçakla gidilir. Kanada'nın yollarını özlüyorum şimdi. Tepe tepe özlüyorum. Gideceğim yere varmayı özlüyorum. Nokta nokta ö(z)lüyorum.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - "Kanada'ya uçakla gidilir. Kanada'nın yollarını özlüyorum şimdi. Tepe tepe özlüyorum. Gideceğim yere varmayı özlüyorum. Nokta nokta ö(z)lüyorum. Öylesine özlüyorum ki midem buruluyor. Olsa olsa aşk bu dersin. Ama sevgilisini böyle özlemez insan..." diyor Ayşegül, Kanada ile olan ve olmayan macerasını dile getirirken. Kumpanya, 10. yılı projelerinden 'Ayşegül Kanada'da' ile seyircisinin karşısına bu kez yepyeni bir isim Aslı Mertan'ı getiriyor.
İngiltere'de altı yıl kalıp Bristol Üniversitesi'nde tiyatro eğitimi aldıktan sonra Türkiye'ye dönen Aslı Mertan, 'Ayşegül Kanada'da' projesinde 'yolculuk' kavramını irdeliyor. Mertan yazdığı ve yönettiği oyunda Bilge Arat'la birlikte rol alıyor.
Oyun aslında göçebe bir toplum olmanın gereklerini bugün hâlâ yerine getirmekten usanmayıp sürekli yolculuklar ve taşınmalar gerçekleştiren (yolculuğa çıkma, kaçma isteği bugünlerde muhtemelen hepimiz de had safhada!) bizlerin en eski ve canlı geleneğine de denk düşüyor.
Oyunda hiç çıkılmayan ama hep hatırlanan bir yolculuğun hikâyesi anlatılıyor. Bu yolculuk kartpostallarda yazan mesajlardan insanların fotoğraflarına, durduğun yerde gözkapaklarının ardında, doğum ve ölüm gibi kutupların arasında 'bura'dan 'şimdi'ye doğru uzanan yolda yaşanan bir macerayı anlatıyor.
Herkes kendi yolunu bulur
Mesaj kaygısı taşıyan bir tiyatro dilini tercih etmediğini söyleyen Mertan açık kapıları olan, içinde seyircinin kendi yolunu bulabileceği, özel çağrışımları keşfedebileceği bir oyun yaratmak istemiş:
"Oyunda başı ve sonu belli, içinde karakterler, belli zamanlarda, şekillerde gelişen olaylar olan bir hikâye anlatılmıyor. Oyunun ismi klişeleşmiş çağrışımları olan iki özel isimden oluşuyor. Ayşegül bildiğimiz çocuk hikâyaleri kahramanı. Kanada da bildiğimiz Kanada. Sıradan ve popüler bu isimler her insanın duyar duymaz, onlara apayrı ve çok özel anlamlar yüklemesine izin verebiliyorlar."
Oyunda Ayşegül'ün kim ve Kanada'nın neresi olduğunun cevabı verilmiyor. "Yalnızca bir yolculuğa çıkılıyor" diyor Mertan ve bu yolculukta seyircinin öneminin altını çiziyor: "Yolculuğa bizimle birlikte çıkmaya hazır olan seyirci, kendi cevaplarını kendisi bulabilir.Tiyatroyu terk eden her insan, yanında oturandan daha farklı bir oyun izleyecek." Mertan'a göre yolculuk bir yerden başka bir yere gitmek olarak algılanmamalı: "Ne burada ne de orada olamama hali. Ortalıkta olma. Uyku halinde de öyle bir durum söz konusu. Hiçbir zaman için burada değil oradasınız, fakat rüyalarda da bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Durduğunuz yerde kafanızın içinde de bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bir yere gittiğiniz zaman yolculuk bitmiyor. Biten her yolculuk başalayacak bir başka yolculuğun habercisi. Asıl mesele yolculuğun süreci."
'Ayşegül Kanada'da' her cuma ve cumartesi saat 20.30'da Kumpanya'da görülebilir. Bilgi için tel: 0212 235 54 57


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Kanada

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul