'Şeytanın Çırağı Kusturica' deme özgürlüğü!

'Şeytanın Çırağı Kusturica' deme özgürlüğü!
'Şeytanın Çırağı Kusturica' deme özgürlüğü!

Kustirica

Karadağ Anayasa Mahkemesi, yönetmen Kusturica için yazısında "şeytanın çırağı" şeklinde hitap ettiği gerekçesiyle 12 bin avro para cezasına çarptırılan köşe yazarı Andrej Nikolaidis'e verilen cezayı iptal etti

SARAYBOSNA - Karadağ Anayasa Mahkemesi, yönetemen Emir (Nemanja) Kusturica için yazısında "şeytanın çırağı" şeklinde hitap ettiği gerekçesiyle 12 bin avro para cezasına çarptırılan köşe yazarı ve Parlamento Başkan Danışmanı Andrey Nikolaidis’e verilen cezayı iptal etti.

Karadağ’la Sırbistan arasında geçen hafta yazdığı bir yazı nedeniyle "diplomatik krize" yol açan Andrey Nikolaidis, 2004 yılında Karadağ’ın haftalık dergisi "Monitor"da, savaş mağduru kadınlara yönelik "tecavüz olaylarını abartıyorsunuz" sözleri ve Çetniklerle birliği yapması nedeniyle yönetmen Kusturica’yı "şeytanın çırağı" ve "Miloşeviç rejiminin süngercisi" olarak nitelendirdi.

Yönetmen Kusturica, bu yazı üzerine Nikolaidis hakkında Karadağ Yüksek Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu. Mahkeme, 6 Haziran 2009 tarihinde Nikolaidis’e 12 bin avro ceza verdi. Bosna-Hersekli vatanadaşların başlattığı kampanya ile toplanan bu para, Nikolaidis’e ulaştırıldı. Nikolaidis de bu parayı Kusturica’ya ödedi.

Karadağ Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Yüksek Mahkeme’nin Nikolaidis için verdiği cezayı iptal ederek, Kusturica’ya 12 bin avroyu Nikolaidis’e iade etmesine karar verdi.

Andrey Nikolaidis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla adaletin yerine geldiğini ifade etti. Bosna-Hersek vatandaşlarının başlattığı kampanya ile Kusturica’ya olan cezasının ödendiğini belirten Nikolaidis, "Anayasa Mahkemesi’nin kararından dolayı çok mutluyum ve eminim ki mahkemenin bu kararı Bosna-Hersek’teki birçok insanı da sevindirdi. Şimdi Kusturica’dan isteğim, aldığı bu parayı Bosna-Hersekli savaş mağdurlarına iade etmesidir" diye konuştu.CEYLAN’IN FESTİVALE KATILMASI


Nikolaidis, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kusturica’nın "Kustendorf" film festivaline katılmasına ilişkin soru üzerine ise şunları söyledi: "Sanatçıların iletişim içerisinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Siyasi düşüncelerine katılmasam da Kusturica bazı gösterimlerin ustasıdır ve bunu filmleri ve siyasi aktivitelerinde gösteriyor. Kendisi ses getiren bir sanat ismidir ve çok sayıda sanatçının onunla iş birliği içinde olma arzularını anlıyorum."


KRİZE YOL AÇAN YAZI


Nikolaidis, geçen hafta internet haber sitesi olan "analitika"da yazdığı yazının, "Sırbistan ve Karadağ arasında diplomatik krize yol açması"yla ilgili soru üzerine de yazısında "Sırbistan’ı, Bosna-Hersek’in iç işlerine karışmakla, Bosna Sırp Cumhuriyeti’ni ise ’soykırım’ üzerine kurulan bir yapı olarak nitelendirdiği" için Sırp basınından yoğun bir eleştiri aldığını söyledi.
Kendisinin yazdığı köşe yazısında "Ben Sırp’ım ama beni soyanları havaya uçuracağım" ifadesinden dolayı "şiddeti teşvik etmekle" suçlandığını ifade eden Nikolaidis, şunları kaydetti:

"Tepkiler abartılmış ve gereksiz olmanın yanı sıra, aynı zamanda çok tuhaf. Onların benim yazdığım metinde ’şiddeti teşvik’ ifadelerinin bulunduğunu öne sürmeleri yanlıştır, çünkü metinde böyle bir şey yazmıyor."

Yazdığı metnin suç işlenmesini teşvik etmediğini savunan Nikolaidis, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sanatsal bir metindir ve içinde bazı deyimler kullanıldı. Bunu isteyen beğenir, isteyen de beğenmez. Bu kullanılan deyim ise de hiçbir şekilde suç değildir. Böyle bir yazıdan dolayı Sırbistan’ın Karadağ’a diplomatik nota vermesini düşünemiyorum. Sırbistan, Karadağ’ı gönderdiği notayla, aynı zamanda benim 2003’te yayımlanan ’Mimemis’ romanımdan dolayı da protesto ediyor. Bir yazı ve romandan dolayı bir başka ülkeyi protesto etmek bence hiç sıradan bir olay değildir" diye konuştu.


SIRP CUMHURİYETİ SOYKIRIM ÜZERİNE KURULMUŞ


Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin 9 Ocak’taki Banya Luka kentindeki 20. yıldönümü kutlamaları kapsamında kaleme aldığı ve Sırbistan’ın ülkesine nota verdiği yazısıyla ilgili ise Nikolaidis, şunları dile getirdi: "Banya Luka’da yapılan etkinlikler, Boşnaklar üzerine Srebrenitsa’da işlenen soykırımın bir nevi övülmesi anlamını taşıyor. Republika Sırpska (Bosna Sırp Cumhuriyeti) soykırım üzerine kurulmuştur. Ortada şöyle bir durum var; ben soykırım üzerinde kurulan bir oluşumu eleştiriyorum, onlar ise beni şiddet uygulamakla suçluyor. Bu şekildeki tezlerin çevrilmesi bizim bu topraklarda çok kez gördüğümüz bir şeydir. Burada tuhaf olan bana yönelik yapılan eleştirilerin yoğunluğudur. Dikkat ederseniz onlar propaganda, siyasi ve hatta sanatsal güçlerinin de içinde bulunduğu, sahip oldukları bütün güçleri benim üzerime seferber ettiler."

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin 9 Ocak’taki 20. yıldönümü kutlamaları kapsamında Banya Luka kentinde etkinliklerin yapıldığı Borik Salonu’nda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve diğer yetkililerin de katıldığı törende, bir miktar patlayıcı madde ile tüfekler bulundu. Bojidar Stanişlyeviç adlı bir Sırp’ın tutuklandığı olayla ilgili, Karadağ Meclis Başkan Danışmanı Andrey Nikolaidis "analitika" adlı internet sitesinde bir yazı kaleme aldı. Nikolaidis, yazısında "Sırbistan’ı, Bosna-Hersek’in iç işlerine karışmakla, Bosna Sırp Cumhuriyeti’ni ise ’soykırım’ üzerine kurulan bir yapı olarak nitelendirerek" eleştirmişti. Nikolaidis’in bu yazısına büyük tepki gösteren Sırbistan, Karadağ’a bu yazıdan dolayı nota verdi. Karadağ da Sırbistan’a "ülkesindeki fikir özgürlüğüne tahammülsüzlüğü" nedeniyle nota verdi. (aa)