Seyyar film market geliyor

Budapeşte, Atina ve Moskova'dan sonra bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Avrupa'nın ilk gezici film marketi 'Eureka Screening'...

İSTANBUL - Budapeşte, Atina ve Moskova'dan sonra bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Avrupa'nın ilk gezici film marketi 'Eureka Screening', 15-18 Kasım tarihleri arasında
İstanbul'da The Marmara Otel'inde gerçekleşecek. 'Audiovisual Eureka'nın düzenlediği, Kültür Bakanlığı'nın katkısıyla ve Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (SESAM) işbirliğiyle gerçekleşen etkinliğin konusu 'Spot Işıkları Altında Müzik' olarak belirlendi.
Avrupa'nın müzikli filmleri
İstanbul'daki organizasyonda Avrupa müzikal filmleri veya konusu müzik olan filmlerin gerçek bir pazarı haline gelen 'Audiovisual Eureka' rekabetçi ve kaliteli bir Avrupa görsel-işitsel sanayiinin ortaya çıkmasını sağlayarak Avrupa'nın kültürel çeşitliliğini ifade etmek amacını güdüyor.
Bu yılki dönem başkanlığını Türkiye'nin üstlendiği 'Eureka Screening' ilk kez 1998 yılında Budapeşte'de düzenlenerek Orta ve Doğu Avrupa'yı görsel-işitsel ve sinematografik ürünleriyle tanıştırmıştı.
İstanbul, bu yılki konunun müzik çerçevesine oturtulmasıyla 300 kadar müzikal görsel işitsel çalışma, müzikal komediler, opera filmleri, filme alınmış konserler, müzik üzerine yapılmış klipler veya filmlere ev sahipliği yapacak.
Otuzbeş ülkeden alım satım yapacak prodüktörlerin çeşitli yapımlarıyla
İstanbul'da buluşmasını sağlayan organizasyon kapsamında bir de yarışma var. Müzik alanındaki uzmanlardan oluşan jüri yarışmaya katılan eserleri değerlendirecek. Screening'in konusuna uyan, Arnavutluk'tan Bosna-Hersek'e kadar Audiovisual Eureka üyesi ülke yapımı olan ve hakları beşten fazla Avrupa Birliği ülkesine satılmamış olan yapımlar yarışmaya katılabilecek. 'Screening'e katılmak için son başvuru tarihi 31 Ağustos olarak belirlendi.
Prodüktörler bir arada olacak
Etkinliğin süreceği dört gün boyunca sadece Avrupa'dan değil, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen alıcılar, VHS formatında
İngilizce veya Fransızca altyazılı filmleri izleme imkânı bulacak. Prodüktörlerin gayriresmi bir ortamda birbirleriyle tanışma fırsatı bulacakları organizasyonda, ilgi çeken prodüksiyonların da hakları satın alınabilecek. Kayıt formu ve organizasyonla ilgili ayrıntılı bilgi ise 'Audiovisual Eureka'nın www.aveureka.org adlı internet sitesinde yer alıyor. (Kültür Sanat)