Sezen Aksu: Çocuklarımızın ölümüne göz yumuyoruz...

Sezen Aksu: Çocuklarımızın ölümüne göz yumuyoruz...
Sezen Aksu: Çocuklarımızın ölümüne göz yumuyoruz...
Sezen Aksu yaşanan terör olaylarının ardından Harbiye Açıkhava'da sahne alarak hayranlarına konserini neden iptal etmediğini açıkladı

SERKAN OCAK

Radikal.com.tr - Harbiye Açıkhava’da konser veren Sezen Aksu, son zamanlarda artan terör olaylarına değindi. “30 yıldır çocuklarımızın ölümüne göz yumuyoruz” diyen Aksu’nun, “Ben kendimi suçlu hissediyorum çok. Öyle ya da böyle bu suça hepimize bulaştık. Analar, bacılar, babalar buna dur demeli...” sözleri uzun süre alkışlandı. Aksu, konserini neden iptal etmediğini de anlattı.

Sezen Aksu’nun Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava’daki konserinin biletleri günler öncesinde tükenmişti. 4 bin kişilik kapasite tıka basa dolmuş, merdivenlerde dahi oturacak yer kalmamıştı. Son zamanlarda yaşanan terör olayları bazı sanatçıların konserlerinin iptal etmesine neden olmuştu. Sezen Aksu, konseri için böyle bir durum söz konusu olmadı.

Aksu, konserine ‘Gülümse’ şarkısını söyleyerek başladı. Konuşma arası vermeden de, ‘Tanrıların Gözyaşları’ne geçti... “Bir büyük gözaltı hayatımız, ölü çocuklar coğrafyasında, kayıplar destanı hikayemiz, melekler anaların dilsiz yasında...” Kürt meselesi konusunda Radikal’in okurları tarafından ‘akil insanlar’ listesine seçilen Aksu’nun konserine hüzünlü bir atmosferde başlamasının nedeni şu sözleriyle açıklığa kavuştu: “Konseri iptal edeyim mi etmeyeyim mi bilemedim. Hepimizin birbirinin elini tutmaya ihtiyacı var. Bin türlü komiklik hazırlamıştım bu gece için. Ama içimden bir şey gelmiyor...”

‘Ümidimizi yeşertmek zorundayız’
Seyirciye seslenerek, “Artık kardeş gibi oldu. Arkadaşlığı dostluğu geçti bizimkisi” diyen Aksu, sözlerine şöyle devam etti: “30 yıldır çocuklarımızın ölümüne göz yumuyoruz hep birlikte. Ben kendimi suçlu hissediyorum çok. Öyle ya da böyle bu suça hepimize bulaştı. İnanıyorum ki ölümden başka bir sürü çözüm var. Biz bu çözüm için diretmedikçe bu kan durmayacak. Ümidimizi yeşerttmek zorundayız ne olursa olsun. Her şey bizim elimizde. Biz dur demeliyiz birlikte. Analar, bacılar, babalar... Sil bir kişinin gücü bin iktidarda yok, tüm kalbimle inanıyorum buna.

Benim de yediğim lokma boğazımdan geçmiyor, uyku muyku kalmadı. Allahtan ki şarkılar var. Ben şimdi düşünüyorum neden bu kadar çok şarkı yaptım? Bir insan neden 800 tane şarkı yazar ? Herkes bir şekilde hayata tutunmanın yolunu buluyor. Ben de böyle buldum herhalde. Yani şarkı yazamadığım zaman dikiş dikiyorum, dikiş dikemediğim zaman marangozluk yapıyorum. Çünkü düşünmeye başladığımda hayatın her tarafından acı üstüne acı, acı üstüne acı, ama yine de ümidimizi yeşertmek zorundayız. Ne olursa olsun. Bir kere daha söylemek istiyorum. Her şey bizim elimizde. Biz ’dur’ demeliyiz ya hep birlikte.”

Konserin 3. şarkısından sonra ‘Adı bende saklı’, ‘Şinanay’, ‘Değer mi hiç’ gibi Sezen Aksu klasikleriyle hüzünlü ortam dağıldı. Aksu, hemen hemen her şarkı arasında seyirciyle sohbet etmeyi ihmal etmedi. Hakkında çıkan yeni sevgili iddialarına da cevap verdi. Yeni sevgilisi diye dans ederken arkadan fotoğrafı çekilen kişinin Yaşar Gaga olduğunu söyledi. Aksu, gazetelerde yer alan fotoğraftaki aynı gömlekle sahneye çıkan Gaga’yla dans etti. 2 kostüm değiştiren Aksu, konserin bitişinde tam 8 şarkılık bir BİS yaptı. Israrlı alkışların üzerine seyircilerin yanına inen Aksu, daha sonra Fahir Atakoğlu yönetimindeki orkestra arkadaşlarıyla sahneye son kez çıktı. ‘Arkadaş’ şarkısının ardından unutulmaz bir Sezen Aksu konseri daha geride kaldı.