Sezon öncesi hangi sergiler görülmeli?

Sezon öncesi hangi sergiler görülmeli?
Sezon öncesi hangi sergiler görülmeli?
Galerilerin yaz sergileri son günlerini sayarken Eylül'de yeni sergiler açılmaya başlayacak. Maslak'tan Beyoğlu'na kimde ne var? Bir toparladık...

YASEMİN ELÇİ
Sıcak kumsallardan klimalı sergi mekanlarına geçişi yumuşatmak adına Eylül’de fokurdamaya başlayacak İstanbul sanat sahnesinden ufak tefek ipuçları verelim dedik. Araya da tatil dönüşü birkaç sergiye göz atmak isteyenler için hali hazırda görülebileceklerden örnekler ekledik. Şimdilik tadım listesi kıvamında önünüze sunuyoruz. Önümüzdeki aylarda bazılarını daha detaylı inceler, kurcalarız.

MASLAK’TA TERAS SERGİSİ
İstanbul sanat turuna, bu kez ne Nişantaşı ne de Karaköy’den, inadına Maslak’tan başlıyoruz. Plazaların ortasına konumlanmış Elgiz Müzesi’nde bu yıl üçüncü kez Teras Sergileri düzenleniyor. 40 yaş altı sanatçıların heykelleri Ağustos sonuna kadar müzenin terasında sergileniyor. 16 Eylül’de ise “52-62” adlı heykel sergisi ile sezon açılıyor. Ali Dirier, Ayla Aksungur, Mümtaz Demirkalp, Nilüfer Ergin, Nurettin Bektaş, Selma Gürbüz, Server Demirtaş, Yunus Tonkuş gibi 1952-1962 yılları arasından doğan Türk heykeltraşların farklı malzemelerden üretilmiş eserleri bir araya geliyor.
Maslak’tan Beşiktaş ’a, oradan da Akaretler’e doğru yol alalım. Buralar şimdilik sessiz, ama yakında açılışlar başlıyor. Rampa 13 Eylül’de Nevin Aladağ’ın; C.A.M. Galeri ise 25 Eylül’de Neslihan Başer’in sergisini açıyor.

Güler Güngör/Elgiz Müzesi

BU FOTOĞRAFLAR KAÇMAZ
Nişantaşı’na gelip x-ist’te devam eden Collected North sergisini hala görmediyseniz, ay sonuna kadar vaktiniz var. Dünya’nın en önemli fotoğrafçılık okullarından Helsinki School’a ait beş önemli fotoğrafçının eserleri ilk kez bu sergiyle İstanbul’a geldi. Fotoğraf tutkunları da, “ben anlamam” diyenler de uğramalı. x-ist’in 11 Eylül’de açacağı yeni sergisinde ise 19. yüzyıl post mortem (ölüm sonrası) fotoğraflardan esinlenerek ölüm kavramını inceleyen Engin Konuklu’nun işlerini göreceğiz.
Bir dakikalık yürüme mesafesindeki Dirimart’ta ise 23 Eylül’de Cenk Akaltun’un sergisi başlıyor.

Engin Konuklu/X-İst

MISIR APARTMANI’NDA KARMA ZENGİLİĞİ
Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’na geldiğimizde, Pi Artworks ve Galeri Nev’de devam eden yaz sergilerine uğrayabiliriz. Nev’de Nazif Topçuoğlu, Murat Morova, Tayfun Erdoğmuş, Ani Çelik Arevyan, Ali Kazma, Canan Tolon, İnci Eviner, Elvan Alpay’ın son dönem işleri sergileniyor. Fakat asıl süpriz bizi Eylül sonunda bekliyor. Pi Artworks, Galeri Zilberman ve Athr Galeri (Cidde) işbirliği yaparak, Orta Doğu ve Hollanda bazlı çalışan küratör ve sanat eleştirmeni Nat Muller küratörlüğünde bir sergi hazırlıyor. “Disquiet” adlı sergideki sanatçılardan şimdilik sadece birkaç isim belli: Volkan Aslan, İpek Duben, Aslı Torcu, Sami Al Turki ve Mehmet Ali Uysal.
Sezonun ilk sanat fuarı da neredeyse kapıda. 26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ArtInternational’a, bu yıl 24 farklı ülkeden 80 galeri katılıyor; aralarından yalnızca 12 tanesi Türk. Bu süreçte görüntü bazlı eserlere yer veren, Londra ve New York’tan sonra İstanbul’a gelen Moving Image adlı yan fuar da Kuleli Binası’na yayılıyor. Burada videolar, projeksiyonlar, görüntü heykel ve enstalasyonlar göreceğiz. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu ise bu eserlerden birini koleksiyonuna katarak fuara destek oluyor.

PERA’NIN DUVARLARINA MUTLAKA BAKIN
Devam eden sergiler seçkimizin son durağı olarak Pera Müzesi’ndeki “Duvarların Dili”ndeyiz. Amerika, Almanya, Fransa, Japonya, Türkiye’den 20’den fazla sanatçının konuk olduğu sergi, sokak sanatını müzeye taşıyor. Pera Müzesi’nin duvarları şehir sokakları gibi kullanılarak tamamen graffiti ve sokak resimleri ile donatılıyor. Geçen sezon x-ist ve Elgiz Müzesi’nde de yer alan sokak sanatı sergilerinin yavaş yavaş diğer kurumlara da sıçraması, bu sanat dalının anlaşılmasına ön ayak oluyor. Ayrıca Gezi’nin de etkisiyle, İstanbul’un gizli sokak resimlerine artık daha yakından bakılıyor.
Tatile çıkardığımız sanat damarımızı hafiften uyandırmak için Eylül’ü beklemeye gerek yok. 

Duvarların Dili/ Pera Müzesi