Sezon 'resmen' 1 Ekim'de açılıyor

Sezon 'resmen' 1 Ekim'de açılıyor
Sezon 'resmen' 1 Ekim'de açılıyor

Murathan Mungan ın Dört Kişilik Bahçe oyunu programda.

İstanbul Şehir Tiyatroları yeni sezona Murathan Mungan, Nezihe Meriç, Yiğit Sertdemir gibi yazarların oyunlarıyla giriyor. Devlet Tiyatroları ise Nâzım Hikmet, Shakespeare, Çehov sahneleyecek

İSTANBUL - İstanbul Şehir Tiyatroları yeni sezona aralarında Murathan Mungan, Nezihe Meriç, Yiğit Sertdemir ve Tarık Günersel gibi yazarların imzasını taşıyan yeni oyunlarla giriyor. Dün Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu bir basın toplantısıyla yeni sezonun programını açıkladı. 1 Ekim’de başlayacak yeni sezonun ilk yapımları arasında dört yerli oyun var. Bunlardan biri  Murathan Mungan’ın ahşap bir konakta  üç ‘unutulmuş’ kadın ve eski bir Osmanlı paşası olan Server Bey’i anlatan ‘Dört Kişilik Bahçe’si. Diğer bir oyun Tarık Günersel’in yazdığı Erol Keskin’in yönetmenliğini üstlendiği bir tarihi oyun ‘Zırhlı Kurt’. İlk kadın bestecimizi, romancımızı, ressamımızı aynı oyunda buluşturan ‘Kadın Hayattır, Memattır Kadın’ Sema Keçik, Arzu Işıtman ve Radife Baltaoğlu’nun ortak imzasını taşıyor. Orhan Asena’nın ‘Alemdar’ını ise Engin Alkan sahneye koyacak. Son dönemin ilgi çeken tiyatrocularından Yiğit Sertdemir’in Candan Selda Balaban’la birlikte yazıp yönettiği ‘Surname’ ise yine bir eski İstanbul hikayesi. Türk edebiyatının artık hayatta olmayan usta öykücüsü Nezihe Meriç’in yazdığı Hülya Karakaş’ın yöneteceği Aşk Halleri de yeni sezonun yerli oyunları arasında.

Listede ‘Kösem Sultan’ da var
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu sezon sahneleyeceği ilk yabancı oyunlar ise Ragıp Yavuz’un yöneteceği ‘Marat-Sade’, Aleksandar Popovski’nin yöneteceği Tehlikeli İlişkiler, Arif Akkaya’nın yöneteceği ‘Arzunun Onda Dokuzu’, bir Neill Simon oyunu ‘Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum’.
Şehir Tiyatroları sezon içinde ‘Kösem Sultan’, ‘Toros Canavarı’, ‘Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi’ gibi Türk klasiklerini, Gorki, Brecht, Shakespeare, Pinter, Boris Vian gibi ünlü yabancı yazarların yapıtlarının provalarını tamamlayıp sahneleyecek. (Kültür Sanat)