Sezonu 'aşk'la açmak

Sezonu 'aşk'la açmak
Sezonu 'aşk'la açmak
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Kimse memlekette yeni oyun yazılmıyor demesin. Birkaç yıldır, çokça bağımsız grup, kendilerini ilgilendiren meselelerle ilgili oyunlar yazıyor ve sahneliyor. Başyapıttan geçilmiyor değil elbette ama iyi yazılmış, eli yüzü düzgün, değişik dertleri olan, özgün işler izliyoruz. Bu hareketlilik iyi.
Sezonu Stüdyo 4 İstanbul ’un ‘ Bugün Aşık Olucam’ıyla açtık. Yani onlar açtı, zira eylülün ilk haftası hazır olup da sezona başlama cesareti gösteren başka kimse yok gibi. Onur Karaoğlu’nun yazıp yönettiği ve programda ‘konser performans’ diye geçen oyun, New York’ta yaşayan Anıl’ın, yakın arkadaşı Beste’nin fikriyle, uzun zamandır beraber olduğu sevgilisi İbo’nun yaşattığı aşk acısından kurtulmak için aşkı aramasını anlatıyor. Barlarda, internette, ‘çöpçatan’lıkla, her yeni tanıştığına bir umutla bakarak ve süreçte kendini de arayarak bir hafta geçiriyor Anıl.
Oyun çok güzel yazılmış. Gerçekçi diyaloglar, hikâyenin akışı ve espri anlayışı gayet başarılı. Birçoğunun sözleri ve müziği ‘Anıl’ Fatih Gençkal’a ait şarkılar iyi kullanılmış, metne özgün bir şekilde oturtulmuş. Oyunculuklar spontanlığı elden bırakmayıp tempoyu hep yüksek tutarak aksiyonu ilerletiyor. Oyunun temel sorunu, sahneleme biçiminde tam olarak neyin amaçlandığını açık etmemesiyle ilgili. Garaj’ın barıyla, yüksek masa ve sandalyeleriyle birlikte bir gece kulübü olarak kullanımı her zaman oyuna hizmet etmiyor. Sadece platformlardan oluşan mekân tasarımı ve buna tezat, fazla alengirli ışık da. El mikrofonları da, tuhaf bir yabancılaştırma efekti gibi bilemediğim çok özel bir anlamları olsa bile, hareket engelleyici ve işi bayıra koşan nesneler. Ve oyun (neredeyse yeryüzündeki her oyun gibi) biraz kısalırsa, tek kaybedeceği kendini tekrar olur. ‘Bugün Aşık Olucam’, bunlarla birlikte iyi, samimi bir metin olduğu, üzerinde besbelli çok emek harcandığı ve iyi oynandığı için güzel ama. İzlensin.


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  İstanbul

  ,

  Fatih

  ,

  aşk

  ,

  Garaj

  ,

  Oyun

  ,

  Bugün

  ,

  Gece

  ,

  zaman

  ,

  Konser

  ,

  hizmet