Sezonu Filmekimi açıyor

Sezonu Filmekimi açıyor
Sezonu Filmekimi açıyor
Yılın merakla beklenen filmlerini İstanbul izleyicisi bir kez daha önce Filmekimi'nde izleyecek. 8 Ekim'de başlayacak Filmekimi'nde Sofia Coppola'nın Altın Aslan Ödüllü filmi, Werner Herzog, Kean Loach, Abbas Kiarostami, Jean-Luc Godard gibi ustaların yeni filmleri gösterilecek

İSTANBUL - Filmekimi yine, sinema sezonunu yılın en merak edilen yapımlarından bir seçkiyle açıyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından LG sponsorluğunda düzenlenen Filmekimi, 8-14 Ekim arasında kendinden söz ettiren otuz bir filmi İstanbullu izleyiciyle buluşturacak. Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Filmekimi’nde tanınmış yönetmenlerin yeni filmleri var. Werner Herzog, Kean Loach, Abbas Kiarostami, Jean-Luc Godard ve Bertrand Tavernier gibi ustaların filmlerini İstanbullu izleyici gösterime girmeden önce bu şenlikte izleme olanağı bulacak.
Sekiz yıl boyunca Beyoğlu Emek Sineması’nda gerçekleştirilen Filmekimi, bu yıl Emek’in yokluğunda Atlas ve Beyoğlu sinemalarının yanı sıra Cinebonus Maçka G-mall Sineması’nın iki ayrı salonunda olmak üzere dört ayrı salonda izleyicilerle buluşacak. 

Ödüllü filmlere gala
‘Filmekimi Galaları’nda bu yıl da usta yönetmenler ve bol ödüllü filmler biraraya getirildi. Geçen hafta sona eren Venedik Film Festivali’nde büyük ödülü alan Sofia Coppola’nın ‘Başka Bir Yerde/Somewhere’ filmi bunlardan biri. Film, Venedik’te Altın Aslan almıştı. Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan, Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un son filmi ‘Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor/Uncle Boonme Who Can Recall His Past Lives’ da programda.
Fatih Akın’ın da yönetmenleri arasında yer aldığı ortak bir proje olan ‘New York, I Love You’ da ünlü yönetmenleri biraya getiren bir Filmekimi sürprizi. Bir başka usta, Ken Loach da son filmi ‘Tehlikeli Yol/Route Irish’ ile sinemaseverlerin huzurunda. ‘İşçi sınıfının şairi’ bu kez, iki eski askerin Irak’ta özel güvenlik şirketi elemanı olmalarıyla bu ülkede perde arkasında yaşanan uluslararası yolsuzlukları ve skandalları ele alıyor. 
Gala programına Amerika’dan eklenen ‘Hırsızlar Şehri/The Town’ ise daha çok aktörlüğüyle bilinen Ben Affleck’in yönettiği ve oynadığı bir yapım. Şu sıralarda Amerikan Box Office listesinin zirvesinde yer alan yapım, babası gibi hırsızlığı kariyere çeviren Doug MacRay’in hikâyesi. 

‘Çakal’ yeniden perdede
Sinema tarihinin ‘kült’ isimlerinden birisi olmaya aday terörist ‘Çakal’ Carlos’a dair son yapım ‘Carlos’, Olivier Assayas imzasını taşıyor. Fransız oyuncu Mathieu Amalric’in ilk yönetmenlik denemesi ‘Turne/Tournee’, Cannes Film Festivali’nde hem En İyi Yönetmen hem de FIPRESCI Ödülü kazanmıştı.  Yazar Stig Larsson’un Milenyum serisinin ikinci kitabından uyarlanan ‘Ateşle Oynayan Kız/The Girl Who Played with Fire’ ise merakla beklenen yapımlardan, serinin ilk kitabından uyarlanan ‘Ejderha Dövmeli Kız’ şu sıralar sinemalarda gösteriliyor...
Philip Seymour Hoffman’ın ilk yönetmenlik dememesi ‘Jack’in Kayık Gezintisi’, Meksika devrimini anlatan ‘Devrim!’ yine Filmekimi’nin ilgiye değer yapımlarından bazıları.
Filmekimi biletleri 2 Ekim’den itibaren Biletix noktaları ve Atlas Sineması gişesinden satılacak. Hafta içi gündüz seansları sadece 4 TL. Hafta içi 19.00 seansları ve hafta sonu tüm seanslar ise tam 12 TL, indirimli 8 TL. 21.30 seanslarındaki ‘Filmekimi Galaları’nın bilet fiyatları ise geçen yıl olduğu gibi 15 TL. 

Godard sosyalizme bakıyor 
Filmekimi’nin ilgi görmeye aday filmlerinden birisi de usta yönetmen Jean-Luc Godard’ın ‘Sosyalizm’i. Film, “Fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir” aforizmasından yola çıkıyor. Bu yıl Cannes’da ‘Büyük Ödül’ü kazanan bir başka Fransız yönetmen Xavier Beauvois’in son filmi ‘İnsanlar ve Tanrılar’ ise inanç ve fanatizm hakkında. ‘Montpensier Prensesi/The Princess of Montpensier’ isimli romantik gerilim filmiyle programa dahil olan Bertrand Tavernier ise Katoliklerle Protestanlar arasında süregiden dinler savaşı sırasında geçen karmaşık bir aşk öyküsünü anlatıyor.
Sinemanın bir başka ustası Werner Herzog’un polisiyesi ‘Benim Güzel Oğlum, Ne Yaptın Sen?/My Son, My Son, What Have Ye Done’, yönetmenin tabiriyle “Kan ve testerenin görünmediği, ama acayip, adsız bir korkuyu içinize salan bir korku filmi.” Bir not: filmin yapımcısı David Lynch.  Abbas Kiarostami’nin gösterildiği festivallerde ve ülkesi İran’da çok tartışılan filmi ‘Aslı Gibidir/Certified Copy’ de Filmekimi’nde. (Kültür Sanat)